5 Aşamada Tüp Bebek Nedir? Nasıl Yapılır?

0

En kısa ve basit tanımıyla tüp bebek uygulaması, kadının yumurtası ve erkeğin sperminin oluşturulan özel laboratuvar ortamında döllendirilmesi işlemidir. Tüp bebek işlemi sayesinde dünyaya gelen ilk bebek, 1978 yılında İngiltere’de dünyaya gözlerini açmıştır. Tüp bebek, doğal yollarla hamilelik oluşturamayan çiftlere anne baba olma ihtimali tanır. Erkekten alınan en kaliteli spermler laboratuvar ortamında kadından alınan en uygun yumurta ile birleştirilir.

 Neden ilk tüp bebek yöntemi tercih edilir?

Tüp bebek yönteminin en tercih edilen çocuk sahibi yöntemi olmasının nedeni diğer yöntemlere oranla başarılı olma şansının daha yüksek olmasıdır. Uygulanmaya başladığı günden günümüze kadar milyonlarca çifti özlemini duydukları çocuk sahibi olma sevincini yaşatmış olan tüp bebek günümüzde de anne baba olmayı istedikleri halde doğal yollarla ya da diğer yollarla bu dileklerini gerçekleştiremeyen çiftlerin en büyük umudu olmaya devam etmektedir.

Tüp bebek nasıl yapılır?

 Tüp bebek uygulamasının 5 temel aşaması sırasıyla gerçekleştirilir.

1.Aşama: Ultrason

Tüp bebek uygulamasında ilk gün ultrason uygulanır. Ultrason sayesinde yumurtalıklarda  ve rahimde tedaviye herhangi bir engel oluşturabilecek bir sorunun var olup olmadığı ve yoksa var olma olasılığı saptanır.

2.Aşama: Yumurtalıkların Uyarılması

Bu aşamada iğne şeklindeki hormon ilaçlarını01n kullanımına başlanır. Yumurta hücresinin gelişmesi amaçlanır. Bu hastanın hamilelik olasılığını arttırmakla birlikte yumurtalıkların ilaca vereceği yanıt, sürecin uzunluğunu doğrudan etkiler.

3.Aşama: Yumurta Toplanması

Yumurta hücreleri istenilen olgunluğa eriştiğinde, yumurtaların çatlaması için özel geliştirilmiş hormonal bir iğne ile çatlaması sağlanır. İğne uygulamasının ardından 34 ile 36 saat arasında değişebilen bir süre içinde yumurta toplama operasyonu tamamlanır.

4.Aşama: Yumurtaların Döllenmesi (Fertilizasyon )

Bu aşamada döllenebilecek en iyi kalitede yumurtalar seçildikten sonra laboratuvar ortamda kaliteli sperm hücreleri ile mikroenjeksiyon ya da klasik tüp bebek aracılığıyla döllendirilir.

5.Aşama: Embriyo Transferi

Son aşama olan bu aşamada, laboratuvar ortamında hazır hale getirilen embriyoların anne adayının rahmine transfer edilmesine ” embriyo transferi ” adı verilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here