5 Soruda Yumurta Donasyonu Hakkında Her Şey

0

 

 Yumurta donasyonu, hamile kalma ümidi tamamen tükenen, (çeşitli nedenlere bağlı olarak kısır hale gelen ya da genetik olarak kısır olan ) çocuk sahibi olmak istemesine rağmen doğal yollarla çocuk olamayan kadın hastanın, yumurtaları elverişli görülen başka hanımdan yapılan yumurta nakli ve tüp bebek yöntemi ile hamile kalmasının sağlanmasıdır. Yumurtayı veren kişi donör olarak adlandırılır.

Oldukça pahalı bir tedavi yöntemi olduğu herkesçe bilinen tüp bebek tedavisini uygulayan ve başarısız sonuç alan pek çok çift sonraki aşamalarda yumurta donasyonu yöntemine yönelmektedirler.

Neden yumurta donasyonu yöntemi tercih edilir?

 Çünkü yumurta donasyonu yöntemi sayesinde tüp bebek denemeleri başarısızlıkla sonuçlanan çiftler, zahmetli evlatlık alma prosedürleriyle uğraşmak yerine hem babası belli olan hem de annesi tarafından dünyaya getirilen bir bebeğe sahip olmayı tercih edebilmektedirler.

Yumurta donasyonu yönteminde alan ve veren birbirini tanır mı ?

 Yaygın tercihlere ve istatistiklerin bize gösterdiğine bakılırsa çoğu durumda yumurta nakledilen ile o yumurta ile hamile kalan kişiler karşılıklı anlaşmaları ve rızaları gereği birbirlerini tanımazlar.

Hangi durumlarda kadınlar yumurta nakli yaptırmak istiyorlar?

 – Uygun rahmi olmasına rağmen erken menopoza girdiği için yumurta üretimi durmuş kadınlar,

– Kaza ya da hastalık gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak yumurtalıklarını aldırmış kadınlar,

– Doğuştan ya da sonradan oluşan durumlara bağlı olarak hamile kalabilmek için gerekli yumurta kalitesine sahip olmayan kadınlar yumurta nakli yaptırmak istiyorlar.

Yumurta donasyonu nasıl yapılır?

 Tüp bebek merkezine başvuran anne adaylarına yumurta donasyonu ve sürecin nasıl işleyeceğine dair detaylı bilgi verilir. Eğer anne adayı yumurta donasyonu yaptırmakta kararlı ise sistemdeki mevcut donörler hakkında kendisine biyolojik bilgiler verilir.

yumurta donasyonu yöntemi
yumurta donasyonu

Bu bilgiler kesinlikle kimlik bilgileri olmamakla birlikte genelde alıcı ve vericinin birbirini tanıması, işlem gerçekleştikten sonra tanışmaları yasak değil ise de doğru bulunmamaktadır. Tüp bebek merkezleri bu konu üzerinde özenle durmakta ve yaşanabilecek nahoş durumları engellemektedirler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here