Home Kadın Kısırlık Asherman Sendromu Nedir? Rahim Yapışıklığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Asherman Sendromu Nedir? Rahim Yapışıklığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

0

Halk arasında rahim yapışıklığı olarakta bilinen asherman sendromu rahim içi boşluğunda bulunan dokuların bir kısmının yada tamamının yapışması  sonucu rahim boşluğunun tıkanması ile sonuçlanan durumdur. Asherman sendromu sıklıkla düşük riskiyle yapılan kürtaj operasyonundan sonra rahim boşluğunun iyileşme sürecine başladığında ortaya çıkar.

Rahim içerisinde bulunan skar dokusu yüksek lifli filament içeriği nedeniyle yüksek oranda yapıştırma kabiliyetine sahiptir. İyileşme döneminde bu doku nedeniyle rahim duvarı birbirine yapışabilir ve rahmin ana işlevini tehlikeye sokabilir. Ayrıca rahim yapışıklığı  doğuştan kazanılan bir sorun değildir.

Yapışmanın derecesi, durumun hafif, orta veya ağır olup olmadığını tanımlar. Yapışıklık sonucu rahim duvarları sıkıştığında, ciddi kısırlık sorunlarına yol açabilir.

Asherman Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Asherman sendromu olup olmadığınızı öğrenebilmek için doktorunuz aşağıda ayrıntılı olarak verilen bir dizi testi uğuldayacaktır.

Bu gibi durumlarda hastanın klinik geçmişini göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Hastanın daha önce kürtaj veya jinekolojik ameliyat geçirip geçirmediği kontrol edilmelidir, çünkü bir kürtaj sonrası  Asherman sendromunun % 8 oranında büzülme olasılığı vardır. 3 kürtaj yapıldıysa, bu risk % 30’a kadar artabilir.

Asherman sendromunun teşhisi kullanılan tıbbi testler;

Histerosalpingografi (HSG-İlaçlı Rahim Filmi) ultrason

İlaçlı Rahim Filmi (HSG), rahim içinin görüntülenmesini sağlayan kontrast madde kullanımı ile birlikte bir radyografdan (Görüntüleme cihazı) oluşmaktadır. Bu şekilde, kontrast maddesi rahim ve tüplerin şeklini “çizer” ve kontrast enjekte edildikten sonra bir röntgen çekilir.

 

HSG, diğer ultrasonik testlerden daha eksiksiz bir testtir, çünkü adezyonların, tıkanmaların veya fibroidler veya polipler gibi sorunların varlığı HSG ile teşhis edebilmek daha kolaydır. Ayrıca anestezi gerektirmemesi  çok ağrılı olmamasına rağmen karmaşık bir işlemdir.

Ultrason Histeroskopi

ultrason, vücudun içini görüntüleyen tanı amaçlı bir testtir. Asherman sendromu durumunda, transvajinal ultrasonografi rahim boşluğunu gözlemlemek kullanılır.

Bu tanı yöntemi genellikle ilk aşamada yapılır, çünkü basit ve konsültasyonda kolayca yapılabilir. Ancak, elde edilen görüntüleri yorumlamanın zorluğundan dolayı bazen sonuçları kesin değildir. Bu nedenle, daha HSG ve Histeroskopi gibi özel tekniklere de kullanıla bilir.

Histeroskopi

Yukarıdaki testlerden sonra tanı konulamazsa teşhis için histeroskopi yapılabilir. Bu test, teşhis konulabilmesi için rahim boşluğuna bir kamera yerleştirmekten ibarettir.
Rahim yakışıklılığının görüntülenmesi daha doğrudan olduğundan, bu testi kullanarak patolojinin belirlenmesi çok daha güvenilirdir.

Asherman Sendromu Belirtileri ?

Rahim yapışıklığının en sık görülen belirtileri:

Tekrarlayan Düşükler: Rahim boşluğunun duvarlarının yapışması sonucu deformasyonu, sağlıklı gebelik gelişimini imkansız kılar. Bu durum tedavi edilmezse, tekrarlayan düşükler oluşabilir.

Karın veya Pelvik Ağrı: Adet kanamasının azalmasının bir sonucu olarak, kadınlar periyotlarda veya periyotlar arasında ağrı yaşayabilir.

Adet rahatsızlıkları: Uzun süren adet kanaması olmaz. Genellikle rahim yapışıklıklar ı rahim boşluğundan vajinaya kan pıhtılarını bloke eder.

Kısırlık

Kürtaj, veya diğer rahim ameliyatlarından sonra aniden ortaya çıkarsa, Asherman sendromunu görülmesi muhtemeldir.

Asherman Sendromu Tedavisi

Yukarıdaki testler sonucu bu sendromun olduğunu gösteriyorsa, rahim yapışıklığı ameliyatı gerekir, çünkü bu durum oldukça acı verici olabilir ve bir kadının doğurganlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Asherman sendromu tedavisi, yapışıklığa neden olan adezyonların çıkarılmasını içerir böylece rahim normal şeklini ve boyutunu alır. Genel olarak bu işlem, rahim içini görselleştirildiği optik sisteme ek olarak, adezyonları kesmek için özel mikrocerrahi aletlerinin kullanıldığı bir cerrahi histeroskopi vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Rahim boşluğundaki skar dokusu bir kez alındıktan sonra, yapışmaların tekrarlanmasını önlemek için rahim boşluğunun genişlemeye devam etmesi önemlidir. Bunun için kullanılan mevcut birkaç yöntem bulunmaktadır;

  • Östrojen Tedavisi : Östrojen bazlı tedavi, cerrahi histeroskopiyi izleyen günlerde de gerekli olabilir. Bu hormon, başlangıçta hasar görmüş endometrial dokunun doğal büyümesini uyarır ve yapışmaya neden olan dokunun büyümesini önler.
  • İntrauterin balon : Rahim boşluğuna yerleştirilen ve bir kez içine yerleştirildikten sonra, rahim duvarlarını iyileşirken genişleten, genişleyen küçük bir sondadır.
  • Tekrarlayan histeroskopiler : Uzmanlar, Asherman sendromundan muzdarip olan kadınlara daha ayrıntılı bir kontrol önermektedir, çünkü bu hastalığa tekrar olasılığı yüksektir.

 

Asherman sendromunu Hakkında Sıkca Sorulan Sorular

Asherman sendromu tamamen iyileştirilebilir mi?
Bu yapışıklığın derecesine bağlıdır, ne kadar şiddetli olursa, yapışıklığın hastada tekrar ortaya çıkması o kadar olasıdır.
Sezaryen sonrası intrauterin adezyonlar görülebilir mi?
Evet bu mümkün, sezaryen işlemi adezyonların gelişmesinin bir nedeni olabilir çünkü bebeği çıkarmak için yapılan kesikten sonra iyileşme gerektiren cerrahi bir prosedürdür.
asherman sendromu olup hamile kalanılabilir mi?
Yapışıklığın varlığı, bir gebeliğin normal şekilde gelişebileceği gerçeğini ciddi şekilde tehlikeye atar. Sağlıklı bir gebelik için hamile kalmadan önce dokuların çıkarılması gerekir.

 

Yararlanılan Kaynakalar;

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here