Home Kadın Kısırlık Aşılama Nedir? Kimler Aşılama Yaptırmalı?

Aşılama Nedir? Kimler Aşılama Yaptırmalı?

0
Aşılama Nedir? Kimler Aşılama Yaptırmalı
aşılama nedir

Stresli yaşam şartları, sağlıksız beslenme, düzensiz cinsel ilişki hem erkekte hem de kadında kısırlık görülme oranını arttırmaktadır. Kalıtsal hastalıklar da gebe kalmadaki başarısızlık etkilerinden. Normal süreç dahilinde çocuk sahibi olamayan ailelerin, sıkıntı sebepleri farklı olsa da yöneldikleri tedavi yöntemleri genelde aynıdır. Bu konuda araştırmalarındaki gereken noktalardan biri de aşılama nedir konusudur.  Bu tedavi yöntemlerine yönelmeden önce bir sene boyunca düzenli ve korunaksız ilişkide bulunmak gerekir. Bu cinsel ilişkilere rağmen bebek sahibi olamazlarsa tüp bebek tedavisine yönlenmeleri gerekir. Kadın ve erkeğin çocuk sahibi olamaması kısırlık olarak adlandırılır. Tedaviye başlamadan önce, kısırlık sebebi araştırılmaktadır. Bazı hastalarda tedavi süresi kısayken bazı hastalarda daha uzun sürebilir. Kısırlık hastalığı çok yoğun olmayan hastalarda, bebek sahibi olabilmeleri için tüp bebek tedavisi yerine basit aşılama yöntemi uygulanır.

 Aşılama Nedir?

Aşılama, belirli bir süre denemesine rağmen gebe kalamayan kadınlara uygulanan ve zor olmayan bir yöntemdir. Baba adayından alınan üreme hücresi, annenin üreme sistemi içerisine dışarıdan müdahale ile yerleştirilmesidir. Sperm hücreleri alındıktan sonra farklı yöntemler kullanılarak üreme sistemine yerleştirilir. Alınan spermler kadımın vajinasına ya da rahmine gönderilir. Aşılama gebeliğe ne kadar etki eder diye düşünüldüğünde cevap olarak %20 verilir. Bu ihtimali arttıran sebepler ve yöntemler de bulunur. Örneğin aşılama tedavisinde spermin yıkanması, aşılama yönteminden alınacak sonucun başarı şansını arttırır. Spermin yıkanması demek, bir takım kimyasal maddelerin meniye uygulanmasıdır.

Aşılama işlemi nasıl olur
Aşılama işlemi nasıl olur

Aşılama yönteminde uygun koşullarda yumurtlamanın gerçekleştiği gün spermler özel yöntemler kullanılarak hazırlanır. Hazırlanan spermler plastik kanül kullanılarak anne adayının rahmine gönderilir. Aşılama tedavisinden önce anne adayına çeşitli ilaç tedavileri kullanılır. Bu ilaçların amacı yumurtlama sayısını arttırmak ve yumurtaların kalitesini yükseltmektir. Tedavi boyunca gözlenen yumurtlar gerekli olgunluğa ulaştığında yumurta çatlatma iğnesi uygulanır. Bu iğnenin uygulanmasından sonra bir gün ile 36 saat arasında bir süre beklenir. Gerekli süre geçtikten sonra aşılama işlemi uygulanır.

 Aşılama Tedavisinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Aşılama gününden önce baba adayı cinsel ilişkide bulunmamış olmalıdır. Aynı şekilde aşılama tedavisi gerçekleşmeden önce en az üç gün boyunca boşalmamış olması gerekir. Aşılama işlemi nasıl olur sorusunun cevabındaki ilk aşama aşılamanın gerçekleşeceği gün baba adayından semen alınmasıdır. Semenin alınması için genellikle mastürbasyon yöntemi kullanılmaktadır. Mastürbasyon yapılırken kayganlaştırıcı gibi dışarıdan kullanılan maddeler, spermin kalitesini etkileyebilir. Bu nedenle böyle şeylerden kaçınmak gerekir. Verilen semen örneği, yıkama işleminden geçtikten sonra aşılama yöntemine hazır hale gelir. Aşılama tedavisi hem anne adayı hem baba adayı için ağrı veya acı veren bir yöntem değildir. Anne adayına yapılan aşılamadan sonra yarım saat dinlendirilip taburcu edilir. Tedavi sürecinde yatması gerekli değildir ancak aşılama işleminden sonra ilk iki veya üç gün ağır güç gerektiren işlerden kaçınması gerekir. Aşılama tedavisinden sonraki on beş gün içerisinde adet kanaması görülmez ise gebelik testi uygulanır. Eğer bu test pozitif ise gebelik takip işlemlerine başlanır. Negatif olan test sonucunda ise adet döngüsünün üçüncü günü yeni bir aşılama işlemi için ultrason incelemesi yapılır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here