Ana Sayfa Kadın Kısırlık Aşılama Sonrası Cinsel İlişki ve Dikkat Etmeniz Gerekenler?

Aşılama Sonrası Cinsel İlişki ve Dikkat Etmeniz Gerekenler?

2
Aşılama sonrası cinsel ilişkii

Aşılama işlemi doğal yollardan gebe kalamayan kadınlara uygulanan bir gebelik uygulamasıdır. Uzun bir süre denenmesine rağmen hamile kalamayan kadınların bir süre sonra doktora başvurması neticesinde elde edilen sonuçlara göre aşılama yönteminin uygulanmasına karar verilir. Aşılama tedavisi en basit tanımı ile anne adayının doğurganlığının en yüksek olduğu anda erkekten alınan spermlerin kadının rahmine eklenmesi işlemidir. Bu yöntem çok önemli bir kısırlık durumu olmadığında ve doğal yollardan hamile kalınmadığı durumlarda tercih ediliyor. Aşılamada kullanılmak üzere erkekteki en kaliteli spermler seçilerek kadının rahmine eklenmesi sağlanıyor. Aşılama işlemi dikkatli bir şekilde yapılmış olsa da aşılama sonrası dönemde çiftlerin dikkat etmesi gereken bazı önemli durumlar da bulunuyor.

Aşılama Sonrası İlişki Şart Mı?

Aşılama sonrasında cinsel ilişki doktorun söylemesine bağlı olan bir durumdur. Bazı araştırmacıların hazırladığı raporlara göre oldukça yararlı olarak görülse de anne adayının durumuna göre doktor tarafından belli bir süre cinsel ilişki yasaklanabiliyor. Bu konuda mutlaka uzman olan doktorun söylediklerine dikkat edilmeli ve bu doğrultuda ilişki durumu düşünülmelidir.  Aşılama sonrasında doktorlar arasında bir görüş birliği bulunmadığı için bu konuda net bir bilgi de bulunmamaktadır. Burada en önemli olan konu kadınların kendi doktorlarının kanaatlerini dikkate alması gerektiği ve bu konuda kendilerini rahat hissetmeleridir.

Aşılama Sonrası İlişki Nasıl Olmalı?

Kadınlara uygulanan bir hamilelik uygulaması olan aşılama yönteminden sonra birçok doktor cinsel ilişkiyi yasaklamamaktadır. Ancak bu durum kadının günlük rutinine dönebilme durumuna da bağlı olan bir durumdur. Eğer aşılama işlemi yapıldıktan kısa bir süre sonra kadın kendini toparlayarak rutin hayatına dönebildiyse normal seyrinde bir cinsel ilişki yaşanabilir. Çok fazla aşırıya kaçılmadan normal olarak yaşanan cinsel ilişkinin aşılamaya zarar vermeyeceği kanaati bulunmaktadır.

Tüp bebek ile Aşılama Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Aşılama Sonrası Banyo

Aşılama yaptıran kadınların banyo yapmasında bir sakınca yoktur. Ancak yine de banyo durumundan çekiniliyorsa aşılama yapıldıktan sonra 2. veya 3. gün banyo yapılabilir. Bu konuda doktorların herhangi bir uyarısı bulunmamaktadır. Yani kadınlar bu işlem yapıldıktan sonra aynı günün akşamında banyolarını rahatlıkla yapabilirler.

Aşılama Sonrası İlişki Zararlı Mı?

Aşılama sonrasında cinsel ilişkinin herhangi bir zararı bulunmuyor. Yalnızca durumu biraz kritik olan daha hassas yapıdaki kadınların aşılama sonrasında hemen ilişkiye girilmesi önerilmeyebilir. Fakat genel olarak bu süreç sonunda cinsel ilişki yaşanması birçok doktor tarafından önerilmektedir. Herhangi bir zararı olmadığı gibi yararları da olduğu düşünülmektedir. Hemen her aşılama yapan doktor aşılama tedavisi sonrasında cinsel ilişkiyi önermektedir.

Aşılamadan Sonraki Gün Aşırı İlişki

Gebe kalabilmek için aşılama yaptıran kadınların aşılamanın yapıldığı gün olmasa da bir sonraki gün cinsel ilişkiye girmede herhangi bir sakınca yoktur.  Doktorlar bu konuda kadına da erkeğe de herhangi bir kısıtlama getirmiyor. Ancak aşırı cinsel ilişkinin kadının rahmine zarar verebilmesi riski bulunduğundan önerilmeyebilir. Normal bir cinsel ilişki de herhangi bir sorun olacağı konusunda doktorların çok fazla uyarısı bulunmuyor. 

Aşılamada Sonrası Yatmak Gerekir Mi?

Aşılama tedavisi yaptıran kadınlarda herhangi bir ağrı ya da acı hissi oluşmaz. 15 dakika kadar uzanan kadınlar bu süreden sonra normal yaşantılarına dönebilirler. Aşılama öncesinde ve sonrasında yatmaya ya da uzun yatak istirahatleri yapmaya gerek duyulmuyor. Kadınların normal bir vajinal muayene yaptırır gibi yaptırdığı aşılama tedavisinde hiçbir şekilde yatacak durum bulunmadığından doktor tarafından hastane yatışı ya da evde dinlenme verilmiyor. Kadınlar kaldıkları yerden hayatlarına devam edebilirler.


2 YORUMLAR

  1. Aşılamada Sonrası Yatmak Gerekir Mi sorusuna cevap arıyordum bu konu faydalı oldu ancak Aşılama Sonrası İlişki Nasıl Olmalı sorusuna tam cevap alamadım maalesef acaba detaylı olarak ne demek isteniyor tam olarak..

    • Uzmanlar aşılama tedavisi sürecinde çiftlerin aşırıya kaçmadan birliktelik yaşamaları konusunda bir sakınca görmemektedir. Aksine tedavi sürecine olumlu yansımaları olduğu bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here