Azosperm ve Tüp Bebek Tedavisinde Başarı

0

Kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin %10u tarafından görülen azosperm, menide spermin hiç görülmemesi durumudur. Yüzde iki oranında görülmesi vardır. Çeşitli yöntemlerden yardım alınarak azosperm hastalığı bulunan baba adaylarından sperm elde edilerek tüp bebek tedavisi yapılma şansı vardır. Bu işlemler genellikle lokal anestezi kullanılarak 40-45 dakikada gerçekleştirilir. Yapılan cerrahi işlemlerden sonra baba adayı hastahanede yatırılmaz. Belirli bir süre dinlendirilen hasta, taburcu edilir. En sık kullanılan yöntem TESE yöntemidir. Bu sayede elde edilen spermler dondurulur ve daha sonra tüp bebek tedavisinde kullanılır. Tüp bebek tedavisinin uygulanabilmesi için sadece bir tane sperm hücresi yeterli olmaktadır.

Azosperm Nedir?

Kısırlığın en ağır çeşidi olan azosperm, erkekte spermin hiç olmaması durumudur. Tüp bebek tedavisinde sperm sayısı genellikle önemli olmamaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde baba adayında bir tane bile sperm bulunacak olsa, onu bir şekilde alıp anne adayının yumurtası ile döllendirilme işlemine sokulur. Ancak spermin hiç olmaması durumu, tüp bebek tedavisini de zorlaştırmakta ve başarı oranını düşürmektedir. Azosperm iki çeşitte görülür. Birincisinde erkeğin üreme sistemi sperm üretir. Ancak üretilen spermler dışarıdan bir nakille aktarılamaz. İkinci çeşit azospermde ise direk üreme sisteminde bir sıkıntı vardır. Azosperm hastalığın belirtileri bulunmaz. Teşhis edilmesi için erkekten meni örneği alınıp incelenmesi gerekir.

Azosperm Tedavisi Var Mı?

Azosperm, hormonal bir takım yoksunluklar ile ilgili bir durumdur. Genellikle tıkanıklık sonucunda gerçekleşen bir durumdur. Mikro cerrahi işlemler ile sıkıntı çözülmeye çalışılır.mikroenjeksiyon tedavisiyle beraber azospermde tüp bebek tedavisi de yapılmaya başlamıştır. Sperm elde etmek için baba adayına mesa, pesa, tesa, tese gibi isimler verilen cerrahi işlemler uygulanır. Bu cerrahi işlemler arasında en yaygın uygulanan ve başarı ihtimali en yüksek olan yöntem mikro tese yöntemidir. TESE yönteminde testisin dokusuna işlem yaparak sperm elde edilmesi amaçlanır. Üreme hücresi olan spermi üreten testis içi dokularda sperm bulunmazken sperm ana hücreleri aranır. Bulunan ana hücreler özel sıvıların içine alınır ve normal sperm özelliklerine ulaşması beklenir. Gerekli sağlamlık ve hareketi kazandıkları zaman ise tüp bebek işlemi uygulanır.

 Azosperm Olup Doğal Yollarla Hamile Kalınabilir Mi?

İnfertilite yani kısırlık, korunmadan düzenli cinsel ilişkinin bir sene boyunca yaşanasına rağmen bebek sahibi olamama durumun ifade eden bir durumdur. Günümüzde erkeklerin de kısırlık yaşadıklarını kabul ederek tüp bebek tedavisine yönelme sayısı artmıştır.

Azosperm ve Tüp Bebek Tedavisi

Gelişen teknoloji sayesinde de kısır erkekler için uygulanan tedaviler de artmaktadır. Azosperm olarak bilinen erkekte hiç spermin olmaması durumudur. Bu şekilde kısırlık yaşayan erkeklerde doğal yollardan gebelik yaşanması imkansıza yakındır. Ancak bu hiç çocuk sahibi olamayacakları anlamına gelmez. Çocuk sahibi olmak isteyen azosperm olanlara mikroenjeksiyon ve tüp bebek tedavisi uygulanarak onların da bebek sahibi olma şansı vardır.

Azosperm Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Azospermi vakalarında Aşılama ile hamilelik mümkün mü?
Bu malesef mümkün degil. Aşılama yapılabilmesi için temel şart normal bir sperm sayısına sahip olmak gerekir. Bu nedenle Azosperm hastalarının ejakülate sperm bulunmaması nedeniyle aşılama tedavisine uygun değildir.
Azospermi ile Aspermi arasındaki fark nedir?
Azospermi , vakalarında sperma içerisinde sperm bulunmamasıdır ancak hastanın boşalmasında bir sıkıntı yoktur. Aspermi ise aksine boşalma yeteneğinin olmamasıdır. Aspermi, spermi etkilemez.
Sperm sayım sıfırsa ancak testis biyopsisi(TESE) ile birkaç sperm elde edildi, Mikroenjeksiyon(ICSI) ile gebelik elde edebilir miyim ? Başarı şansım nedir?
Mikroenjeksiyon yönteminde yumurta başına bir adet sperm yeterlidir bu nedenle bu spermin mükemmel olmasına gerek yoktur. Elde edilecek sperm sayısı ile başarı dğşmemektedir.

 

Güncelleme:25/11/2018 21:30

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here