Home Tüp Bebek Başarısız Tüp Bebek Denemelerinin Çözümü Var Mı?

Başarısız Tüp Bebek Denemelerinin Çözümü Var Mı?

0
Başarısız Tüp Bebek Nedenleri Nelerdir
Basarısız Tüp bebek çözüm

Başarısız Tüp Bebek

Normal yollardan gebe kalamayan insanların başvurduğu yöntem tüp bebek tedavisidir. Her tedavi olumlu sonuçlanmamakla beraber başarısız tüp bebek çözümü konusunda bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Her başarısız denemenin ardından yeni bir yöntemle dememe gerçekleştirilir. Tüp bebek tedavisi hem maddi hem de manevi anlamda yorucu bir süreçtir. Özellikle psikolojik açıdan güçlü olmak önemlidir. İlk denemede olumlu sonuçlanmayan tedavi denemeleri olabilmektedir. Bu durum olağan kabul edilmeli ve umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Özellikle ileri yaşlarda başarısız tedavi oranı artmaktadır. Çünkü yaş ilerledikçe yumurtalıkların işlevi yavaşlamaktadır ve yumurtanın da kalitesi azalmaktadır. Bu da başarısız tüp bebek sebebidir. Tekrar tekrar tüp bebek denemesi yapılabilir ancak bu maddi ve manevi açıdan anne ve baba adayının güçlü olmasına bağlıdır. Deneme sayısında belirli bir kısıtlama olmamakla birlikte genellikle ikinci veya üçüncü denemede gebelik gerçekleşir.

 Başarısız Tüp Bebek Nedenleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi anne adayının kilosuna, ailenin sosyal durumuna, genetik koşullara göre kendine ait süreçlerde gerçekleşir. Bazen sonuca ulaşılmayan durumlarda başarısız tüp bebek çözümü aranmalıdır. Tedavinin başarısız olmasında ilk sebep embriyo yapısından kaynaklanan genetik bozukluktur. Laboratuvar ortamının annenin yumurtası ile babanın sperminin döllendirilmeye müsait olmadığı durumlarda da tedavi süreci başlatılamaz. Ayrıca embriyonun çatlaması gereken dış kabuk kalın olursa çatlama meydana gelmez ve gebelik gerçekleşmez. Bir başka başarısızlık sebebi de anne adayının rahminde bulunan olağan dışı hallerdir. Çeşitli hastalıklar, kürtaj, miyom, ameliyat sonrası oluşan yapışıklıklar, polip gibi rahimde bulunan rahatsızlıklar tüp bebek tedavisini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca normal yollardan gebe kalamayan kadınlarda bulunan bazı kistler, tüplerde var olan tıkanıklıklar ve bazı iltihaplar da tüp bebek tedavisine engel olmaktadır. Bazı durumlarda da kısırlık baba adayından kaynaklanmaktadır. Bu durumda özellikle mikroenjeksiyon yöntemi tüp bebek tedavisinde kullanılmaktadır.

 Başarısız Tüp Bebek Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Olumsuz sonuçlanan tüp bebek tedavisinde öncelikle moral bozmamak önemlidir. Özellikle ilk denemede başarısız tüp bebek çözümü olarak tekrar denemeye yönelmek gerekir. Tekrar tüp bebek tedavisine başlamadan bir önceki başarısızlığın sebebi araştırılmalıdır. Belirlenen sıkıntılar doğrultusunda yeni tedavinin planı yapılmalıdır. Rahim filmi, kameralı rahim incelemesi ve genetik tanı gibi yöntemlerle başarısız tüp bebek sebebi araştırılmaktadır. Bu testlerden alınan sonuçlara göre tekrar tedavi başlanır. Birkaç ay sonra yeniden deneme yapılabilmektedir. Yaşı daha genç olan anne adayları bu süreyi beş altı aya çıkarabilir ancak özellikle 40 yaşını aşkın kadınların tekrar deneme süresini uzatmamalıdır. Bu süreç boyunca da moral ve motivasyonu yüksek tutmak en önemli şeydir. Ebeveyn adayları 10 kere bile deneyebilir. Fakat her deneme başarı ihtimalini azaltmaktadır. Her deneme kullanılan yöntem ve tedavi araçları da değişmektedir ve bu durum maliyeti arttırmaktadır. Kısıtlama konusunda net bir sayı bulunmaz ancak uzmanlar 6 denemeyi uygun görmektedir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here