Tüp Bebek Çift Embriyo Transferi Nedir? Tutma Şansını Artırır Mı?

0

Tüp bebek tedavisi çeşitli aşamalardan oluşur. Öncelikle gerekli bilgiler tüp bebek tedavisine başvuran aileye anlatılmalıdır. Daha sonra anne adayına ve baba adayına çeşitli testler yapılmaktadır. Bu testler sayesinde kısırlık sebebi öğrenilir. Ardından anne adayının yumurtalarının uyarılması için ilaç tedavisine başlanır. Yumurta gerekli olgunluğa ulaştığında ise çatlatma iğnesi uygulanır. Bu iğneden sonra ortalama 36 saat beklenir. Tüp bebek tedavisinde son aşama ise embriyo transferi işlemidir. Laboratuvar ortamında döllendirilen yumurtalılardan en sağlıklı olanı seçilir ve anne adayının rahmine transfer edilir.

Tüp bebek tedavisinde gebelik elde etme şansını arttırmak için anne adayının rahmine iki ya da daha fazla embriyo transferi yapılmaktadır. Bir sene boyunca cinsel ilişkide düzenli olarak bulunan çiftlerin çocuk sahibi olmadığı durumlarda başvurduğu yardımcı üreme yöntemlerinden birisi de tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisinin başarılı sonuçlanmasındaki en büyük etkilerden birisi de anne adayının yaşıdır. Özellikle orta yaşlarda tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç alma şansı azalmaktadır. 35 yaşlarında olan anne adayının tek embriyo transferi ile gebelik elde etme şansı %20 iken çift embriyo transferi uygulandığında gebelik şansı %40 olmaktadır. Embriyo transferi esnasında üç embriyo kullanıldığı zaman gebelik şansı %50lere kadar çıkmaktadır. Bu nedenle anne adayının belirli bir yaş üstünde olması ve tekrar tedavi deneme şansı bulunmaması gibi durumlarda çift embriyo transferi yapılmaktadır.

Çift veya daha fazla embriyo transferi sonucunda çoğul gebelik yaşanma ihtimali de vardır. Yapılan araştırmalara göre çift embriyo transferi yapılan tedavilerde %30 oranında ikiz bebek görülmektedir. Ancak %70 oranında tekil gebelik vardır. Döllenen embriyolardan üç tanesinin transfer edilmesi durumunda ise %60 tekil gebelik, %30 ikiz gebelik ve %10 da üçüz gebelik gözlemlenmiştir.

Tüp bebek tedavisi kullanılan ilaçlardan dolayı oldukça masraflı bir süreçtir. Bu nedenle çift embriyo transferi için belirli kısıtlamalar bulunmaktadır. Ayrıca tüp bebekte çift embriyo transferi asıl olarak gereklilik hissedildiği durumlarda yapılmaktadır. Nadir de olsa ikiz bebek sahibi olmak isteyen çiftlere de çift embriyo transferi yapılmaktadır. Ancak çift embriyo transferi ile tedavi olumsuz sonuçlanırsa, tekrar tüp bebek denemesi yapılırken tek embriyo transferi denenebilir.

Tüp bebek tedavisinde çift embriyo transferi riskleri bulunmaktadır. Başarı sağlandığı taktirde erken doğum yaşanma ihtimali çok yüksektir. Bu ihtimal tekil gebelikte oldukça azdır. Erken doğum sonucunda hem bebeklerde hem de annede ciddi anlamda sağlık sorunları yaşanabilir. Erken doğum ile karşılaşılaca büyük sağlık sorunu ise solunum yolu hastalıklarıdır. Ayrıca bebeklerin başları tam gelişmediği için çeşitli nörolojik hastalıklarla karşılaşma riski de vardır. Beyin kanaması riski de bulunan ikiz gebeliklere uzmanlar genellikle sıcak bakmamaktadır. Tek embriyo transferi sonucunda yaşanacak tekil gebelik daha sağlıklı olacaktır. Bu nedenle zaruri bir durum bulunmadığı taktirde çift embriyo transferi uygun bulunmaz.

Yararlanılan Kaynaklar:

  • https://academic.oup.com/humrep/article/20/3/702/2356575

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here