Çikolata Kisti (endometriozis) Nedir?

0

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti (endometriozis) rahim iç tabakasında bulunan endometriozis hücrelerinin rahim dışında bir bölgede bulunmasına denir. Genellikle rahim ve yumurtalıkların bulunduğu bölgede sıklıkla bulunur ancak vücudun birçok yerinde görülrbilir. Yumurtalıkta bulunanlar kist haline gelmişse çikolata kıstı adı verilir bunlar genellikle 4-5cm kadar büyürler tek yada iki tarafta olabilir. Kanser türünden kotu huylu bir hastalık olmamakla birlikte bir pek çok şikayete neden olurlar.

Çikolata Kisti (Endometriozis) Belirtileri Nelerdir?

 • 5d dediğimiz belirtileri vardır bunlar
 • Ağrılı adet görme
 • Ağrılı idrarAğrılı cinsel ilişki
 • Karın ağrısı
 • Yüksek adette sancısı

Bu 5 belirtiden biri olursa çikolata kistinden şüphe edilir. Sebebi hakkında şudur diyebileceğimiz bir sebep yoktur genellikle çikolata kisti ağrı yapmasa dahi rutin jinekolojik muayeneler esnasında tespit edilebilir bunun haricinde hastalarda kısırlık problemine yol açabilir. Çünkü bu lezyonlar bulundukları bölgedeki dokuyu harap edeler anatomiyi bozarlar tüplerin tıkanmasına yol açabilir yumurtalık fonksiyonlarının bozulmasına ve salgılamış oldukları maddeler ile gebeliğin rahim içerisinde tutunmasını engelleyebilirler.

Endometriozis Nerede Oluşur?

Endometriyal dokular sıklıkla aşağıdaki bölgelerde görülür:

 • Yumurtalıklar,
 • Fallop tüpleri,
 • Rahim,
 • Mesane ,
 • Üreter ,
 • Bağırsağın dış yüzeyleri
 • Uterusun arkasındaki boşluk

Çikolata Kisti ile Kısırlık (İnfertilite) Arasında Bağlantı Var mıdır?

Kısırlık (İnfertilite) problemi olan kadınların yaklaşık% 40’ı endometriozise sahiptir. Endometriozdan kaynaklanan iltihaplar sperm veya yumurtaya zarar verebilir veya fallop tüpleri ve uterusu boyunca hareketlerine müdahale edebilir. Şiddetli endometriozis vakalarında, fallop tüpleri kapanabilir.

Çikolata kisti patlarsa ne olur?

Bir çok kist patladığı zaman karsımıza çok önemli bir klinik tablo ortaya çıkmaz tek sorun çikolata kistinde patlama olursa üzerine birde enfeksiyon yada nadiren de olsa bir kanamama ile karşılaşırsa daha sorunlu bir durum ortaya çıkar ancak çok ciddi bir klinik sorun haline gelmez.

Polikistik Over İle Çikolata Kisti Farkı Nedir?

Birebirinden oldukça farklı problemlerdir hem oluşumları hem de sonuçları farklılık göstermektedir Polikistik Over, gelişimini tam tamamlamamış küçük yumurtalık kistlerinin yumurtalık etrafında inci gibi dizilmesiyle oluşmuş bir yumurtlama bozukluğudur. endometriozis ise genellikle 4-5 cm varabilen içerinde çikolata benzer akışkan sıvının bulunmasıdır. Bazı ortak noktaları bulunmaktadır bunlar arasında en önemlisi kısırlıktır her ikisinde benzer şikâyetlere neden olabilirler.

polikistik-yumurtalik

Endometriozis  Tedavi Edilebilir Mi?

Çikolata kisti tedavisi, hastalığın derecesine, belirtilerinize ve çocuk sahibi olmak isteyip istemediğinize bağlıdır. Endometriozis ilaç, cerrahi veya her ikisi ile tedavi edilebilir. Ağrı birincil neden olduğunda, ilaç ile tedavi önceliklikle denenir.

Çikolata kisti olanlar hamile kalabilir mi?

Yumurtlamaları ve tüpleri bozulmadıysa çikolata kisti olanlarda kendiliğinden hamile kalabilir. Kısırlık gurubunda yapılan araştırmalarda çikolata kisti olan hastalarda çok daha sık rastlandığı için endometriozis eşittir kısırlık olmasa bile çikolata kistinde kısırlık olma ihtimali çok daha yüksektir.

Yararlanılan Kaynaklar;

Güncelleme;

 • 10.10.2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here