Kriptozoospermi Nedir? Çok Düşük Sperm Sayısı Nedenleri ve Tedavisi

1

Kriptozoospermi, çok düşük sperm sayısı olarak bilinen erkek kısırlığının yaygın bir nedenidir. İyi kalitede sperm örneği hareketli ve normal morfolojiye sayısına sahiptir.

Çok düşük sperm sayısısına sahip erkeklerin ”Virtual azospermi” ye sahip oldukları düşünülmektedir , kısaca ejakülasyonda bulunan sperm sayısı son derece düşüktür. Bu sebeple, bu durumdaki erkeklerin doğal yollardan çocuk sahibi olma şansı düşüktür.

Kriptozoospermi Nedir?

Ejakülasyonda çok düşük bir sperm sayısı olarak tanımlanır. Genelikle,  azospermi (ejakülasyonda hiç sperm bulunmaması) ile karıştırılır.

Peki kimlere çok düşük sperm sayısı teşhisi konur? Sperm sayımı mililitrede 100.000 spermin altına düştüğü zaman, bir erkeğe kriptozoospermi teşhisi konur .

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO)  göre, bir erkeğin normal bir sperm sayısı ejakülasyonda 15 milyon sperm / ml’ye eşit veya daha yüksek olmalıdır.

Bu bozukluk düşük sperm sayımı anlamına gelen daha az görülen bir oligospermi tipidir.  Erkeğin toplam sperm sayısı 100.000 ile 15 milyon sperm / ml arasında ise oligospermi teşhisi konur. Başka bir ifadeyle, kriptozoospermide sperm sayısı ciddi bir şekilde düştüğü için tehlikeli tipte oligospermidir.

Oligospermi Nedir? Düşük Sperm Nedenleri,Belirtileri ve Tedavisi

 

Gebeliği doğal yollardan elde edebilmek için, sperm sayısına ek olarak sperm hareketliliği (motilitesi) ve şekli(morfolojisi) de normal olmalıdır. Değilse , sırasıyla , bir astenozoospermi ve Teratospermi sorunu doğacaktır.

Kriptozoospermiye sahip erkeklerin ejakülasyonda sadece birkaç spermi olduğu bilinmesi gerekir. Bu sebeble, nadir olarak hareket edebilen veya normal bir şekle sahip olan belirli sperm sayısının ölçülmesi neredeyse imkansızdır.

Çok Düşük Sperm Sayısı Nasıl Teşhis Edilir?

Bir sperm örneğinin kalitesini değerlendirmek için, yapılacak en önemli test , numunenin hem makroskopik hem de mikroskobik olarak incelenmesini sağlayan bir sperm testi (seminogram) veya semen analizidir.

Farklı sperm değerlerinde değişiklik tespit edildiğinde, doktorunuz hormonal analiz, fiziksel muayene veya ultrason taraması gibi bazı ek testler isteyebilir. Burada amaç, kısırlığın nedenini bulmak için mümkün olduğunca fazla bilgi toplamaktır.

Semen örneğinde kriptozoospermi varsa, mikroskop altında ya birkaç adet yada hiçbir sperm bulunmaz.

Bu durumlarda, örnek santrifüj edilir. Ardından, bir sperm tabakasının oluşup oluşmadığını görmek için tüpün tabanı mikroskop altında incelenir. Bu tür vakalarının yaklaşık % 30’unda sperm örneklerinde bu teknik sayesinde spermler bulunur.

Düşük Sperm Sayısı Nedenleri Nelerdir?

Düşük sperm sayısının  nedenlerini bulabilmek oldukça zor bir süreçtir. Hastaların çoğunda,  gebe kalmaya çalışana kadar bu sperm bozukluğuna sahip olduğunun farkında değildir.

Olası Düşük Sperm Sayısı Nedenleri;

  • Tütün,
  • Alkollü,
  • Çevresel toksinler,
  • Hidrosel,
  • Travma,
  • Varikosel,
  • Kanal tıkanıklığı,
  • Kanalların yokluğu,
  • Vazektomi.

 

1 YORUM

  1. Banada önce azosperm sonrada Kriptozoospermi teşhisi kondu zor bir durum düiük sperm sayısı ile çocuk sahibi olabilmek için mücadele ediyoruz.Yazınız için tskederim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here