Home Tüp Bebek Donmuş Embriyo Transferi Adetten Kaç Gün Sonra Yapılır?

Donmuş Embriyo Transferi Adetten Kaç Gün Sonra Yapılır?

0

Tüp bebek tedavisinde son aşama embriyo transferidir. Bir çok çift tüp bebekte transfer adetten kaç gün sonra yapılır konusunu merak etmektedir. Transfer işlemi adetin başlamasının üçüncü gününden sonra tedavinin 3.haftasına yapılmaktadır. Bu işlemin yapılabilmesi için anne adayının rahim içi duvarının belirli bir kalınlığa ulaşmış olması gerekir.

Embriyo transferi işlemi tüp bebek işlemleri arasındaki en önemli noktadır. Çeşitli ilaçlar yardımıyla belirli bir olgunluğa ulaşan yumurtalar anne adayından toplanır. Aynı gün baba adayından da sperm alınır. Her iki taraftan alınan üreme hücreleri laboratuvar ortamında döllendirilmesinin ardından belirli bir süre gözlem altında tutulur. Bu gözlemin amacı rahme tutunma ihtimali en yüksek olan ve en sağlıklı olan embriyo seçimini yapabilmektir. Daha sonra seçilen bir embriyo anne adayının rahmine transfer edilir. Bu işlemle beraber tüp bebek tedavisi sonuçlanmış olur.

Dondurulmuş Embriyo Transferi

Bilinen yönteme göre çiftten alınan üreme hücreleri döllendirilir ve birkaç gün içerisinde elde edilen canlı embriyo anne adayının rahmine gönderilmekteydi. Çeşitli nedenlerle rahim duvarına tutunamayan embriyo, tedaviyi olumsuz sonuçlandırmaktaydı. Tekrar tüp bebek tedavi için tüm aşamalar yeniden başlanıyordu. Anne adayı yeniden bir dizi ilaç tedavisine maruz kalıyordu. Yeniden maddi ve manevi bir zahmet anlamına geliyordu. Ancak günümüzde teknolojinin her alanda ilerlemesi tüp bebek tedavisinde de dondurulmuş embriyo transferi imkanı vermektedir. Bu sayede tedavi esnasında oluşan sağlıklı embriyoların boşa gitmesi engellenmektedir.

dondurulmuş embriyo transferi

Dondurulmuş embriyolar, tedavinin başarılı olmadığı durumlarda yeniden deneme için hazır embriyo imkanı sağlamaktadır. Bu yöntem sayesinde kadından yeniden yumurta istenmiyor ve tekrar döllendirme işlemi ile vakit kaybedilmiyor.

Canlı Embriyo İle Donmuş Embriyo Arasındaki Fark Nedir?

Tüp bebek tedavisi gün geçtikçe gelişmekte ve bu alanda çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar canlı embriyo ile donmuş embriyo arasında fark olmadığını göstermektedir. Sağlıklı embriyo ile tutunma arasında doğru orantı bulunmaktadır. Canlı embriyolar için yapılan araştırmalar gibi donmuş embriyolar da belirli bir gözlemden geçerek transfer edilmektedir. Çözülme esnasında ölen embriyolar anne adayının rahmine transfer edilmez. Bu nedenle gebelik şansı her ikisi için de aynıdır.

Oku: Embriyo Transferi Nedir? Nasıl Yapılır?

Daha önce gerekli şartlar altında dondurulan embriyolar anne adayının rahminin hazır olmasının ardından kendine has yöntemlerle çözdürülür. Anne adayının rahminin hazır hale gelmesi için genellikle ilaç tedavi kullanılmaz. Ancak kadının yaşının büyük olması gibi durumlarda bu aşamada da ilaç tedavisi uygun görülebilir. Hazır hale gelen rahme çözdürülen embriyo aktarılır. Gebeliğin kolaylaşması için transferden sonra progesteron ilaçları kullanılabilir. Yapılan bu işlem ile canlı embriyo transferi işlemi teknik olarak aynıdır. Hatta başarısız olunması durumunda anne adayını bir dizi işlemden kurtaracağı için donmuş embriyo transferi oldukça mantıklı bir tercihtir. Transferden sonraki 12.günde yapılan gebelik testi sonuç kesin olarak anlaşılır.

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here