Home Erkek Kısırlık Düşük Sperm Sayısı Tedavileri Nelerdir?

Düşük Sperm Sayısı Tedavileri Nelerdir?

2
oligospermi nasıl tedavi edilir
oligospermi tedavi

Düşük Sperm Sayısı Tedavileri, erkek kaynaklı kısırlık(infertilite) söz konusu olduğunda, en sık görülen süreçlerden biridir. Öncelikle bu doğurganlık surunun neleri içerdiğini tanımlayalım ve sonra sperm eksikliği tedavisi bir diğer ismiyle oligospermi tedavi yöntemleri için bazı genel seçeneklere bakalım.

Düşük Sperm Sayısı Nedir? 

Düşük sperm sayısı, bir erkeğin ejakülatınde bulunan canlı sperm sayısı düşüklüğüne işaret eder. Bu hacimsel olarak incelenir. Sperma için spermin normal sayısı, milimetrede yaklaşık 20 milyon ila 120 milyon spermdir. Sperm sayısı milimetre başına 20 milyonun altına düştüğünde, bu düşük sayılır.

Sperm Testi (Spermiogram) Nedir? Amaç,Hazırlık ve Sonuçlar

Düşük sperm sayısı oligospermi olarakda bilinir. Bazı durumlarda, bir erkeğin sperminde hiçbir sperm hücresi bulunmaz. Bu toplam sperm eksikliği azospermi olarak bilinir. Düşük sperm sayısı, ilişki yoluyla gebe kalmayı çok daha zorlaştırır. Neyse ki düşük sperm sayısı için birçok tedavisi seçeneği bulunmakta.

Sperm Sayısı Azlığı Belirtileri Nelerdir?

Sperm sayısı azlığı belirtileri arasında şunlar olabilir:

  • Cinsel işlevle ilgili problemler ( ereksiyonu sürdürme zorluğu-erektil disfonksiyon)
  • Testis bölgesinde ağrı, şişme veya yumru
  • Azalan yüz veya vücut kılı veya başka bir kromozom
  • Hormon anormallikleri

Azospermi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Düşük Sperm Sayısı Tedavileri

Bir bebeğin ailenize getireceği mutluluğu uzun zamandır özlediğinizi iyi biliyoruz. Düşük sperm sayısı tedavileri ni sizleri çok fazla tıbbi terime boğmadan ifade etmeye çalıştık

düşük sperm sayısı nasıl tedavi edilir
düşük sperm sayısı tedavisi

Sperm Yıkama

Sperm yıkama birçok doğurganlık tedavisinde kritik öneme sahip bir işlemdir. Sperm yıkama sırasında, sağlıklı ve canlı sperm semen örneğinin geri kalanından ayrılır. Bu, süreçte yalnızca sağlıklı ve başarılı bir gebelik / canlı doğum gerçekleştirme olasılığı en yüksek spermlerin seçildiği anlamına gelir. Sperm, bazı durumlarda olası genetik kusurlar açısında da kontrol edilebilir.

Sperm yıkama, düşük sperm sayısı tedavileri gibi yapılan çoğu doğurganlık tedavinin standart bir parçasıdır.

Aşılama (IUI)

Bazen spermi dışarıdan rahmin içine yerleştirmek, başarılı hamilelik şansını önemli ölçüde artırabilir. Rahim içi aşılama (IUI) sırasında,  uterusun içine dikkatli bir şekilde sperm yerleştirmek için bir kateter kullanılır. Aşılama esnasında spermin canlı bir yumurtaya yakınlığı, daha büyük başarı şansı demektir.

Aşılama Nasıl Yapılır;

Tüp Bebek (IVF)

Tüp bebek tedavisi (IVF), kısırlık(fertilite) tedavisi söz konusu olduğunda bir standarttır. Bu işlem sırasında kontrollü bir laboratuvar ortamında bir yumurta döllenir. Döllenmiş yumurta hücresel düzeyde bölünerek bir embriyo haline gelir. Embriyo daha sonra rahim içine dikkatlice aktarılır ve implante edilir.

Tüp Bebek Tedavisi(IVF) Aşamaları ! Adım Adım Tüp Bebek

Testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE)

Bazı durumlarda, bir erkek hala canlı sperm üretmektedir, ancak sperm, boşalma yoluyla dışarıya atılamamaktadır. Bu bir sorun olduğunda, en uygun seçenek sperm ekstraksiyonudur. Bu süreç, Tüp bebek gibi bir prosedürde kullanılacak spermleri doğrudan cerrahi yöntem ile testislerden çıkartılır.

Tüp Bebek Mikro-TESE Nedir? Nasıl Yapılır?

Sperm Donörü

Kendi sperminizin kullanımı uygun bir seçenek değilse, o zaman bir sperm donörü düşünebilirsiniz. Sperm donörleri görünüm ve kişilik özelliklerine göre seçilebilir. Donör sperminin kullanımı daha sonra aşılama (IUI) sürecinin, tüp bebek (IVF) veya düşük sperm sayısı tedavileri sürecinin bir parçası haline getirilir.

2 COMMENTS

  1. Doktorum sperm sayımın normal insanınkine göre daha az olduğunu söyledi. Sorunun eşimde olduğunu düşündüm ancak bendeymiş. Tüp bebek tedavisine başladık 2 yıl önce. İlk bebeğimizi eşim 3 ay sonra düşük yaptı. İkinci denememizde çok şükür çok güzel sağlıklı bir kızım oldu. Benim size bir sorum olacak. Daha fazla çocuk sahibi olmak istiyoruz. Ancak tedaviler çok pahalı. Sosyal Güvenlik Kurumu ne kadarını karşılıyor tüp bebek tedavisinde?

    • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çıkartmış olduğu yönetmelikte yer alan bilgilere göre tüp bebek tedavisinde ilk denemede %30, ikinci denemede %25, üçüncü denemede %20 olmak üzere tüp bebek merkezlerinin belirlediği fiyatlar üzerinden katılım payları alınır. 2018 yılında tüp bebek tedavisinin maliyeti 6000 ile 15000 TL arasında değişmektedir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here