Embriyo Transferi Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Tüp bebek tedavisindeki son aşama olan embriyo transferi, klinik ortamda yumurta ve spermin döllendirilmesi ile elde edilen embriyonun anne adayının rahmine gönderilmesi işlemine verilen isimdir. Döllenme sonucu meydana gelen embriyo, belirli aşamalardan geçerek gelişir. İki hücreli oldukları dönemde embriyo transferi yapılmaz. Transfer işlemi için embriyonun blastokist aşamasına gelmesi gerekir. Genellikle embriyo 4-8 hücreli aşamaya geldiğinde transfer İşlemi gerçekleşir. Bu aşamaya gelmeleri genellikle döllendikten sonraki üçüncü günde olmaktadır. Bu nedenle yumurta toplama işlemi yapıldıktan sonra 48-72 saat boyunca yumurta, laboratuvar ortamında gözlem altında tutulur. Transfer İşlemi için embriyonun yeterli aşamaya gelmesi beklenir. Tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç alma şansını arttırmak için transfer sırasında 2-4 embriyo kullanılabilir. Bu embriyoların hepsinin rahim içerisinde tutunması durumunda çoğul gebelik meydana gelir.

 Kaçıncı Gün Embriyo Transferi Yapılır?

Tüp bebek tedavisinde anne adayından alınan üreme hücresi olan yumurta ve baba adayından alınan üreme hücresi sperm, laboratuvar ortamında döllendikten sonra oluşan embriyo bir süre gözlenir. Bu aşamada önemli olan kaçıncı gün embriyo transferi yapılır sorusunun cevabını alanında uzman olan doktora bırakmaktır. Embriyo genellikle 3.günde transfer için yeterli gelişime ulaşır. Ancak kimi zaman bu süreç daha uzun olmaktadır. Bazı durumlarda da özellikle elde edilen embriyo sayısı çok değilse ikinci günde de transfer gerçekleşebilir. Beşinci günde gerçekleştirilen embriyo transferi gebelik ihtimalini bazı çiftlerde arttırırken bazı ailelerde azaltmaktadır. Embriyo transferinin yapılması için gerekli şartların yerine gelmiş olması şarttır. Bu şartlardan birisi, döllendirme yapmak için toplanan yumurta sayısının 10dan fazla olmasıdır. Diğer bir şart ise döllenmeden sonraki 3.günde sağlıklı ve kaliteli olan 3 tane embriyo gözlenmelidir. Bu şartlar gerçekleşmeden yapılan transferde gebelik elde etme şansı azalmaktadır. Her hastada bu şartların oluştuğu gün farklı olacağı için, embriyo transferi 2.gün ile 5.gün arasında transfer edilebilir. Anne ve baba adaylarının bu konuda telaşa kapılmadan, doktordan gelecek haberi beklemeleri faydalı olacaktır.

 Yumurta Toplamı İşlemi Anestezi Altında Mı Yapılır?

Doktor tarafından verilen iğne tedavisi düzenli olarak uygulandıktan sonra HGC isimli yumurta çatlatma iğnesi uygulanır. Yapılan bu iğneden sonra 36 saat beklenir ve yumurta toplama işlemine geçilir. Vajinal ultrason yardımıyla iğne kullanılarak yumurtalıkların içerisine ulaşılır. Yumurta içerisinde bulunan folikül isimli yapının içerisindeki sıvı, bu iğne vasıtasıyla boşaltılır.

embriyo transferi
Kaçıncı Gün Embriyo Transferi yapılır

Tüp içerisine geçirilen sıvı, ancak mikroskop ile görülebilecek boyuttaki küçük hücredir. Yumurta toplama işlemi esnasında lokal anestezi veya genel anestezi uygulanır. Ortalama 13 dakika süren bu işlemden sonra anne adayının hastahanede yatması gerekmeden, birkaç saat dinlenmesi sağlandıktan sonra taburcu edilir. Yumurta toplama işleminden sonra kadın, hayatına kaldığı yerden devam eder ve işinde aksama meydana gelmez. İş yerinden rapor alması gerekmediği gibi birkaç gün ayağa kalkmadan yatması da gerekmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here