Embriyo Transferi Sonrası Beni Neler Bekliyor?

0

Embriyo transferi sonrası hastalar transferin başarılı olup olmadığını doğrulamak için bir hamilelik testi yapmadan önce en az 15 gün beklemelidir.  Bu 15 günlük süre iki Hafta Beklemenin kısaltması olan ”2WW” olarak bilinir . Bu süre içerisinde kadın, doktorun yatak istirahati gibi bazı istisnai durumlar dışında normal rutinine devam edebilir . Ayrıca bu süre zarfında, hormon ilaçları kaynaklı, transfer sonrası gebelik belirtileri ile karıştırılabilecek bir dizi semptom hissetmeniz mümkündür.

Embriyo Transferi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli

Transferden esnasında , kadının rahminin içine esnek bir kanül yardımı ile seçilmiş bir sperm numunesinin yerleştirilmesiyle sona erer . Yumurtanın sperme tutunması, birkaç saat veya gün içinde doğal döllenme gibi gerçekleşir . Bu işlem için ameliyat gerekli değilidir basit ve ağrısızdır. Ancak bazı nadir durumlarda kadınlar biraz rahatsızlık veya baş dönmesi hissedebilirsiniz.

Embriyo transferi sonrası, rahatlamak için ya muayene masasında ya da dinlenme odasında yatarak en az 15-25 dakika dinlenmeniz önerilir. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe bu dinlenme süresinden sonra, yatak istirahati tavsiye edilmez. Embriyo transferi fiziksel olarak kolay olsa bile, duygusal olarak yoğun olabilir.

kliniği terk ettikten sonra, hasta işe gitmek, araba kullanmak, yürümek veya sinemaya gitmek gibi boş zaman etkinlikleri yapmak gibi normal yaşam tarzına devam edebilir.

Embriyo transferi sonra yorucu faaliyetlerden (egzersiz gibi) uzak durmalısınız. İşlem sonrası sonra yüzmek veya banyo yapmak önerilmez: Bunun nedeni ortaya çıkabilecek enfeksiyon riskini azaltmaktır. Hastaneden çıktıktan sonra, hasta işe gitmek, araba kullanmak, yürümek veya sinemaya gitmek gibi normal hayatına devam edebilir.

Transfer Sonrası Tutunma Kaç Gün Sürer

Transferden hemen sonra, iki haftalık bekleme (2WW) olarak bilinen bir dönem başlar. Bu sürenin sonunda, hamilelik testi yapmanın vakti gelecektir. Bu dönemde belirsiz duygulara sahip olmak normaldir. Ayrıca, hormon ilaçlarının bazı yan etkilerini hissetme ihtimaliniz de vardır. Embriyo transferi sonrası tutunma hamile kalan kadınların % 40’ında 9. güne kadar gerçekleşir.

Transfer Sonrası Belirtiler

Bekleme sırasında progesteron uygulaması ve diğer hormon ilaçlarının kullanımıyla birlikte hastada değişken bazı yan etkilere neden olabilir .

Aşağıdakiler, transferden sonra yaşanabilecek en yaygın belirtilerin listesidir:

  • Karın şişkinliği
  • Kasık ağrısı
  • Karın ağrısı:Bu, tüm implantasyon belirtilerinin en yaygın olanıdır, ancak hala gebe kalan kadınların% 30 ila 35’i tarafından rapor edilmektedir. Hafif krampsi sarsıntıları veya karın bölgesinde dolgunluk hissi implantasyonun bir işareti olabilir, yaklaşmakta olan adetin bir belirtisi olabilir veya IUI prosedüründen kaynaklanabilir. Bazı kadınlar, implantasyon krampının, göbek altına sıkışmak veya karıncalanmak veya hafif gaz ağrıları olarak tanımlamaktadır.
  • Kanül geçişine bağlı kramp (pelvik ağrı)
  • Yerleşme kanaması (Kahverengi lekelenme)
  • Sık sık idrar dürtüsü
  • Şişmiş ve hassas göğüsler
  • Sulu veya sarımsı vajinal akıntı
  • Yorgunluk

Genellikle doğurganlık ilaçlarının yan etkilerini gebelik belirtileri  karışmaktadır; bu bir hatadır. Bu semptomlar Embriyo transferi sonrası yaygındır ve tedavinin sonucunun negatif mi yoksa pozitif mi olduğuna bakılmaksızın ortaya çıkabilir.

Tüp Bebekte Transfer Sonrası Ağrılar ve Nedenleri?

 

Embriyo Transferi Sonrası Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

hCG hormonunun üretilmesi için makul bir süre ve hamilelik testleriyle tespit edilebilecek seviyeler için 15 gün beklemek gerekir. İdrar yada kan testi olsun, doktorunuzun size önerdiği  tarihte hamilelik testi yaptırmalısınız.

embriyo transferinden sonra gebelik testiEmbriyo transferinden sonra hamilelik testi neden 15 gün beklemeliyim gibi sorular aklınıza gelebilir. Bunun nedeni Beta hCG seviyeleriniz erken dönemde hala tespit edilemeyecek kadar düşük olmasıdır. Çok erken bir gebelik testi yanlış ve yanıltıcı negatif sonuç almanıza neden olabilir.

Bir diğer merak edilen konu ise hangi hamilelik test tipini seçileceği, idrarda veya kan testi sizin için en doğru seçeneklerdir. Ancak bununla birlikte, özellikle doğurganlık tedavisi gördükten sonra, daha güvenilir olduğu için kan gebelik testi yaptırmayı düşünmelisiniz .

 

 

Yararlanılan Kaynaklar;

apps.who.int/iris/handle/10665/44261

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here