Home Tüp Bebek Embriyo Transferi:12.günde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Embriyo Transferi:12.günde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

0
embriyo transferinden sonraki 12.günde gebelik testi
embriyo transferi Sonrası

Embriyo Transferi ve Gebelik

Tüp bebeği tedavisinde en önemli aşama embriyo transferi işlemidir denebilir. Bu sebeple anne ve baba adayları tüp bebek tedavisine karar verdiği zaman tüp bebek merkezini ve işlemi gerçekleştirecek doktoru iyi seçmesi gerekir. Embriyo transferi öncesinde, bir tane embriyo üzerinde deneme yapılması gerekir. Anne adayının rahim ağzı kanalı ve rahim pozisyonu çeşitli gözlemler sonucu belirlenmelidir. Bu belirlemeden sonra embriyo transferi gerçekleştirilir. Bu işlemin ultrason kullanılarak yapılması gerekir. Çünkü embriyo transferinin ultrason altında gözlemlenilerek yapılması rahim içinin kolay gözlenmesi ve embriyonun doğru yerleştirilmesi konusunda fayda sağlamaktadır. Embriyo transferi yapılacağı zaman dikkatli davranılması gerekir. Her hasta farklı seviyede kısırlık sorunu yaşamaktadır. İlaçaların etki etmesi de hastadan hastaya farklılık gösterir. Bu sebeplerle transfer esnasında dikkatli olup, anne adayının durumu göz önünde bulundurularak işlem gerçekleştirilmelidir. İşlem süresince önemli olan yapılan embriyo transferinin anne adayının rahim içinde tutunmasıdır. Ortalama 10 dakika süren bu işlem ağrısız gerçekleştiği için anne adayına anestezi uygulaması gerekmez.

 Embriyo Transferi Sonrası

Ağrısız ve anestezi gerekmeden yapılan embriyo transferi sonrası anne adayına enjeksiyon uygulanır. Bu enjeksiyonun sebebi annenin rahim içini güçlendirmektir. Bazı durumlarda enjeksiyon yerine fitil de tercih edilebilir. Bu iki çeşit ilaç da hormon takviyesidir. Embriyo transferinden sonra destek amacıyla verilen hormon ilaçları gebeliğin başlangıcından itibaren 10 hafta devam eder. Eğer tüp bebek tedavisi olumsuz sonuçlanırsa veya anne adayında adet kanaması gözlenirse verilen hormon ilaçları durdurulur.

embriyo transferi sonrası gebelik testi

Anne adayının tedaviye olumlu sonuç verip vermediği embriyo transferinden sonraki 12.günde gebelik testi gerçekleştirilir. Bu test genellikle anne adayından alınan kan örneğine yapılan testlerdir. Bazı durumlarda anne adayından idrar tahlili istenir. Embriyo transferi esnasında da gebelik testi yapıldığında da anne adayının ya da baba adayının hastanede yatması gerekmez. Sadece anne adayı ağır spor yapmaktan ve yüksek enerji harcamaktan kaçınmalıdır. Uzun süreli yatak istirahatı da gerekmez.

 Tüp Bebekte Tutma Belirtileri

Embriyo transferinden sonra 12.günde anne adayından alınan kan veya idrar ile gebelik testi yapılır. Daha erken yapılan testlerde yanılma payı yüksektir. Yapılan bu test sonucunda tedavi olumsuz sonuçlanınca, kadının tekrar adet döngüsü yaşaması beklenir. Adet döngüsü tamamlanınca yeniden tüp bebek denemesine başlanır. Bu testten olumlu sonuç alınması halinde tüp bebekte gebelik testi yeterli olmaz ve ortalama iki hafta sonrasına ultrason için randevu verilir. Ultrason görüntülemesinde anne adayında gebelik kesesi aranır. Gebelik kesesi görüldüğü zaman gebelik kesinleşmiş olacaktır. Normal yollardan gebe kalan kadın ile tüp bebek tedavisi ise gebe kalan kadınlar aynı hamilelik belirtilerini yaşarlar. Bu belirtiler göğüslerde hassaslaşma, ani ruh hali değişikliği, şişkinlik veya mide bulantısıdır. Anne adayında sebepsiz mutsuzluklar ya da ani mutluluklar baş gösterir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here