Ana Sayfa Kadın Kısırlık Embriyo Transferinden Sonra Cinsel Yaşam Devam Edebilir mi?

Embriyo Transferinden Sonra Cinsel Yaşam Devam Edebilir mi?

0
embriyo transferi sonrası cinsel ilişki
embriyo transferi sonrası cinsel ilişki

Tüp bebek yöntemine karar veren çiftlerimiz tüp bebekte cinsel hayat konunda bilgilendirmeye ihtiyaç duyabilmektedir. Tüp bebek tedavisinin sona ermesi anlamına gelen embriyo transferinden sonra bu zorlu sürecin ardından çiftler doğal olarak daha da yakınlaşmayı tercih edebilirler. Cinsel yaşam ile birlikte embriyo transferinden sonra çiftleri ve bebeği bekleyen bazı unsurlara da dokunmakta fayda bulunmaktadır. Zira bu unsurlar bu süreçteki çiftlerin cinsel yaşamında başarıyı da ilgilendirmektedir. Öncelikle sigara ve alkol tüketiminden uzak durulması ve ilaçların zamanında alınması gerekmektedir. Öte yandan anne adaylarının tedavi sonrası dinlenmesi konusuna da değinmek yerinde olacaktır. Önceleri bir gereklilik olarak görülürken, yapılan araştırmalar sonucuna tedavi sonrası uzun süreli dinlenmelerin gerekli olmadığı görülmüştür.

Tüp Bebek ve Cinsel Yaşam

Embriyo tedavisi sonrasında cinsel münasebet sonrası orgazm olmak tüp bebeğe zarar verir mi gibi sorular zihinde oluşabilir. Kimileri orgazmın embriyonun tutunmasını engellediği kanısına kapılır. Zira orgazm esnasında rahim kasılmalarında yoğunluk yaşanmaktadır. Bu da rahim içi basıncın ciddi manada artması anlamına gelmektedir.

tüp bebekte cinsel ilişki sonrası vajinal kanama
embriyo transferi sonrası cinsel ilişki

Her ne kadar cinsel yaşamda bu durumlar yaşansa da yapılan araştırmalar embriyo transferi sonrası cinsel ilişkinin tüp bebek tedavisinin başarısı konusunda negatif bir icra etmediği yönündedir. Hatta tam tersine embriyo transferini takip eden 2 gün içerisinde eşiyle cinsel münasebette bulunan kadınlarda embriyo tutunma oranının ciddi bir şekilde arttığı görülmüştür. Bu esnada erkek menisi ile kadına bağışıklık baskılayıcı faktörler geçmektedir.

Embriyo Transferi Sonrası Riskler

Tüp bebek tedavisi ile embriyo transferi sonrası cinsel ilişki kadın açısından bazı riskler barındırabilmektedir. Bunlardan birincisi kadının birden çok “korpus luteum” adı verilen ve aşırı uyarılma kaynaklı yumurtaların yırtılma riskidir. Bu da ağrı çekilmesi ve/veya karın içi kanama riski var demektir. Bu yüzden tedavi esnasında yumurtalıklarında aşırı uyarılma – hiperstimülasyon sendromu yaşayan anne adaylarının cinsel ilişki yaşamamaları gerekmektedir. Öte yandan tüp bebek tedavisi sürecinde yaşanan cinsel ilişki sonrası normal doğum söz konusu olabilmektedir. Embriyo transferinden önceki birliktelikten dolayı bu durumlarla karşılaşılması olasıdır. Dolayısı ile embriyo transferi sonrası cinsel ilişki normal hamilelik oluşma riskini oluşturmamaktadır.

Vajinal Kanama Riski

Normal hayatta olduğu gibi tüp bebekte cinsel ilişki sonrası vajinal kanama yaşanabilir. Yumurta toplama süreci sonrası yumurtalıklar halen çok büyük olabilmektedir. Ayrıca vajinal yollarla alınan ilaçlar da bu tür kanamalara sebebiyet verebilmektedir. Bu da kadın açısından embriyo transferinden sonra cinsel ilişkinin acı vermesi riski anlamına gelmektedir. Sağlıklı bir tüp bebek süreci için yapılması gereken günlük 30 dakika kadar yürüyüş gibi hafif egzersizlerdir. Ancak haftada 4 saat süreyi aşan yüksek tempo durumlarda düşük riskinin arttığı da unutulmamalıdır. Öte yandan tüp bebek tedavisi sürecinde embriyo transferi sonrası anne adaylarının çalıştıkları işten ayrılmaları konusudur. Bu konuda yapılan çalışmalarda genel kanaat, tüp bebek tedavisi gören annelerin işi bırakarak iş yükünü azaltmalarının sürecin başarısında tesiri olmadığı yönündedir.


HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here