Tüp Bebek Tedavisinde Embriyonik Kök Hücre

0

Gelişen teknoloji sayesinde tüp bebek tedavilerinde de her gün farklı yöntemler gelişmektedir. Yapılan araştırmalar tüp bebek tedavisinde embriyonik kök hücre kullanımının kısırlık tedavisinde çözüm olabileceğinin göstermektedir. Kök hücrelerin amaçları arasında hastalıkların tedavisi olsa da tedavide aktif işlev görecek ilaçların üretilmesi de vardır. Ayrıca kök hücrelerin embriyolardan nakil sağlaması sonucunda kısırlığa neden olanlar tam olarak belirlenmektedir. Böylece gelecek nesillere kısırlığın aktarılması engellenecektir. Kök hücre elde etmedeki en etkili kaynaklar embriyo ve embriyo dışında bulunan dokulardır. Kök hücrelerin asıl amacı şu anda insanlarda bulunan bütün hastalıkların yok edilmesidir. Hedeflenen durumların gerçekleşmesi halinde kısırlık sorunu kökten çözülmüş olacaktır.

Kök hücreler kanser, parkinson gibi hastalıklardan sonra kısırlık ve tüp bebek ile anılmaya başlanmıştır. Bunun en önemli sebebi sperm üretimi olmayan erkeklerde sperm üretiminin sağlanması için kök hücrenin kullanılmasıdır. Sperm üretimi yapabilen ancak spermleri yumurtaya ulaşma yetisi bulunmayan hastalarda da kök hücre umut olmaktadır.

 Kök Hücre Nedir?

Kök hücre, insanların vücudunda bulunan, insanlarda organ oluşumuna yardımcı olan ana hücrelerdir. Bu hücreler sınırsız bölünme gösterebilir. Kendilerini yenileyen kök hücreler yeni bir organ olabilirler. Herhangi bir yerde meydana gelen yaralanmalarda, yaralanan vücut bölgesine giderek orayı iyileştirirler. Yaş ilerledikçe kök hücre sayısı azalmaktadır. Tüp bebek tedavilerinde embriyonik kök hücre kullanılmaktadır. Döllenme gerçekleştikten sonra zigot adı verilen kök hücreler oluşur. Bir sonraki evrede blastosist yapı meydana gelir. Bu yapı içerisinde iki tür hücre bulundurur. Bu hücrelerden merkezde bulunanı embriyonik kök hücreyi oluşturur. Embriyonik hücreler ise zamanla olgun hücreleri oluşturur.

 Tüp Bebekte Embriyonik Kök Hücre Başarı Oranını Artırır Mı?

 Yapılan araştırmalara göre tüp bebek tedavisinde kök hücrenin yardımcı olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak tüp bebekte embriyonik kök hücre başarı oranını artırır mı sorusuna net bir cevap verilmemektedir. Kök hücreler herhangi bir hücreden yeniden üretebilme yeteneğine sahiptir. Kök hücreler insan vücudundaki farklı organlardan veya embriyolardan üretilebilir.

 

 

İnsan embriyosunun tedavi araştırmalarında kullanılması yasaktır. Bu nedenle ilk olarak fareden elde edilen embriyonik kök hücreler tedavi araştırılmasında kullanılmıştır. Kemik iliklerinden alınan hücrelerden rahimde bulunan hücreler üretilmektedir. Bu durumda kök hücre tedavisinin kısırlık sorunu için ciddi önem taşımaktadır. Yumurtalıklarda bulunan kök hücrelerin laboratuvar ortamında döllendirilmesi için yumurta elde edileceği konusunda araştırmalar bulunmaktadır. Ancak çalışmalar hala devam etmekte ve kesin sonuç elde edilememektedir. Her türlü hücreye evrilebilen kök hücrelerin sperm ve yumurta oluşturmak için de kullanılacağı umulmaktadır. Gelişen teknoloji ile tüp bebek tedavisi de git gide gelişmektedir. Kök hücre çalışmaları da tüp bebek tedavisini bir adım ileri götürecek bir denemedir.

Yaş ilerledikçe tüp bebek tedavisinden olumsuz sonuç alma ihtimali artmaktadır. Bu nedenle tüp bebekte embriyonik kök hücre başarı oranını artırır mı diye düşünmek yerine var olan imkanlardan yararlanmak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here