FSH Hormonu Nedir? FSH Düşüklüğü ve Yüksekliği

1

FSH hormonu, çocuk sahibi olmak isteyen kadınların, çocuk sahibi olmasına olanak sağlayan bir hormon türüdür. Hamilelik süreci başlanmadan önce mutlaka kadınların FSH hormonu hakkında detaylı bilgi sahibi olması ve gerekli testleri yaptırması gerekiyor. Beyin bölgesinin alt tarafında bulunan hipofiz bezleri tarafından salgılanan FSH hormonu hamilelik sürecinin başlayabilmesi için ne çok yüksek ne de çok düşük bir değer ortaya çıkarmalıdır. Kadınların adet dönemlerinin 3. gününde doktora başvurması ile ölçülebilen hormon değeri alınan kan ya da idrar örneği ile ölçülebiliyor. Bu hormonun yüksek çıkmasının bazı nedenleri vardır.

FSH hormonunun yüksek değerde görülmesi kadınlarda yumurta sayısının azaldığı anlamına gelmektedir. Erkeklerde ise bu hormonun yüksek olması testislerde oluşan sorunların habercisidir. Ergenliğe giren insanlarda hormonal dengelerin değişmesi FSH hormonunun yüksek çıkmasına neden olabilir. Aynı zamanda hormon tedavisi gören kişilerde de hormon değeri yüksek olacaktır. İnsanların aşırı alkol, sigara kullanması ve ateşli hastalıklar geçirmesi de FSH hormonunun yüksek çıkmasına neden olan durumlar arasında yer alıyor. Düşük çıkmasının nedenleri ise ani olarak yaşanan kilo kayıpları, yaşın ilerlemesi ile azalan hormon salımları ile FSH hormonlarının da düşük seyrettiği görülmektedir.

FSH Düşüklüğü Nedir?

Yüksek olduğu kadar düşük olması da kadınlarda ve erkeklerde çocuk sahibi olma durumunu riske atan bir durumdur. FSH düşüklüğü, beyinde bulunan hipofiz bezindeki hormonların eksik salgılanması durumudur. Bu değerin düşük olması birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Hızlı bir şekilde kilo veren kadınlarda da hormon değeri düşük çıkabiliyor. Cinsel hormon yetersizliği, kanda bulunan prolaktin yetersizliği, hipotalamik baskılama FSH değerinin düşük çıkmasının nedenleri arasında sayılabiliyor. Bunlara ek olarak kalıtsal rahatsızlıklar, aileden gelen kronik problemler, beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörlerden kaynaklanan sağlıksız vücut yapısı da hormon değerinde düşmelere neden olabiliyor.

Tüp Bebek Tedavisinde e2 Hormonu Nedir? Değeri Kaç Olmalıdır?

FSH Kaç Olursa Hamile Kalınır?

Tüp bebek tedavisinde de son derece önemli olan FSH hormonu, ortalama bir değerde olması gerekiyor. Hamile kalınabilmesi için bu değerin yüksek ya da düşük olmaması gerekiyor. FSH hormon değeri 10’un üzerinde olduğunda hamile kalma şansı düşüktür. Aynı zamanda bu değer 15 üzerine çıktığında gebeliğin başlaması daha da riskli bir hale gelir. Bu hormonda değer ne kadar yükselirse hamile kalma da o kadar zorlaşır. En ideal değerler 3 ile 10 arasında olan değerlerdir. Hormon değeri her ay ölçüldüğünde kişilerde her ay farklı bir değer ortaya çıkabiliyor. Bu değerler arasında baz alınması gereken değer en yüksek olan değerdir. 25 ve üzeri olan değerlerde tüp bebek tedavisinde de başarı şansı az görülüyor.

Tüp Bebek tedavisinde hormonların rolü

FSH Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Yaş faktörüne bağlı olarak artış gösteren hormon değerinin yüksek olması farklı belirtiler ile ortaya çıkabiliyor. Kadınların FSH değeri yüksek olduğunda ortaya çıkan belirtilerin en başında kısırlık ve hamile kalamama geliyor. Bunlara ek olarak bu hormon değerinin kadınlarda yüksek olmasına menopoz da etki edebiliyor. Bu belirtiler arasında yumurtalık kistleri ve polikistik over sendromu da yer alıyor. Erkeklerde ise belirtiler biraz daha farklıdır. En önemli belirtileri testislerin olmaması ya da bu testislerin olması gerekenden daha az gelişmiş olmasıdır. Bu durum çocuk sahibi olunmak istenilen dönemde, çocuk sahibi olamamak ile kendini daha da belirgin bir şekilde gösterir.

FSH Hormonu Nasıl Düşürülür?

Çocuk sahibi olma sırasındaki tedavilerde bu hormon değeri değişiklik gösterebilir. Ancak bu değerler arasında her zaman en yüksek olan değer baz alınır. Bu hormon değeri doktorun önerdiği ilaçlar sayesinde düşürülebilir. Tıbbi olarak ilaç kullanılmasına rağmen FSH hormonunda düşme meydana gelmemiş ise doğal yollardan da düşürülebilir. Ancak bu süreçte doktor tavsiyelerinin dışına çıkılmaması daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

 

Yararlanılan Kaynaklar;

1 YORUM

  1. Ülkemizin en büyük sorunlarından bir tanesi de bu tarz konularda gerçekten çok bilinçsiz olmamızdır. Ufak bir sorunda karşı tarafı suçluyoruz. Aslında bilim çok fazla gelişti her bir sorunun nedeni ve çözüm yolu var. Bu yüzden doktorlara gitmeyi ve sorunumuzu anlatmaya çekinmemeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here