Geç Döllenme Nedir?

0

Gebelik durumunu başlatan ilk hamle sperm ve yumurtanın birleşmesi sonucunda oluşan döllenmedir.  Başarılı bir döllenme süreci sağlıklı bir hamilelik sürecini de beraberinde getirecektir. Geç döllenme durumu genelde adet olma süresinin aksamasından dolayı ortaya çıkar. Düzenli olarak adet gören kadınlar 28 gün ile 35 günlük zaman dilimlerinde bu süreci yaşarlar. Bu sürede yumurtlamada 14. günde gerçekleşir. Yumurtlama gerçekleştikten sonra sperm ile birleşmesi ile döllenme meydana gelir. Ancak bazı durumlarda bu yumurtlama dönemi daha geç bir tarihte gerçekleşir.

Geç döllenme de herhangi bir neden yüzünden yumurtlama tarihinin daha ileri tarihte gerçekleşmesi ile ortaya çıkar. Bu dönemde kadın yine de adet görmeye devam ettiği için gebeliğinin farkında olmayabilir. Geç döllenmenin kadının sağlığına olası bir zararı da bulunmamaktadır.  Kadınlar arasında en çok merak edilen konulardan biri de geç döllenmenin bebeğin cinsiyetine etki edip etmeyeceğidir. Birçok yaygın kanı geç döllenme sonucunda dünyaya gelecek bebeğin yüksek ihtimal ile kız çocuk olacağı düşünülse de  bu yanlış bir bilgidir. Geç döllenme durumunun bebeğin cinsiyeti ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Bu şekilde hamile kalan kadınlarda hem erkek hem de kız çocuk dünyaya geldiği bilinmektedir.

Geç Döllenme Kimlerde Olur?

Geç döllenme durumu sürekli olarak adet düzensizliği yaşayan ya da adet düzeninde belirli aralıklarla sapmalar meydana gelen kadınlarda sıkça yaşanmaktadır. Ancak bunlara ek olarak stres, miyomlar, polipler, hormon ilaçları, polikistik over sendromu gibi birçok etken de kadınlarda adet döneminin düzensiz seyretmesine neden olabiliyor. Böyle zamanlarda da kadınlarda geç döllenme meydana gelebiliyor ve geç döllenme meydana geldiği de kadın tarafından hissedilmiyor. Ancak geç döllenmenin oluşması kadının gebelik süreci açısından herhangi bir olumsuzluk olarak algılanmamalıdır. Yalnızca gebelik sürecinin hesaplanmasında ufak bir aksama meydana geliyor. Bu durum daha sonra doktor kontrolünde düzeltilebilir.

Geç Döllenme Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Normal gebelik durumuna daha geç bir tarihte kendini belli eden geç döllenme bir anda belirlenebilen bir durum değildir. Doğal şekilde ortaya çıkan gebelik, olması gereken adet tarihinden ortalama 3 ya da 5 gün sonra yapılan testlerde ortaya çıkabilir. Ancak geç döllenmede ise döllenen yumurtanın rahime yerleşerek hormonları aktif bir hale getirmesi daha da uzun sürmektedir. Bu nedenle gebelik tarihi de normal olan bir gebelik tarihine göre daha geç belli olacaktır. Gebelik haftası hesaplaması yapılırken geç döllenmeden kaynaklanan bir haftalık gecikme de hesaplamaya dahil edilmelidir.

Geç Döllenme Beta Hcg Değeri

Beta Hcg testi bir kadının hamile olup olmadığını anlaması için yapılan ve kesin olarak sonuç veren bir testtir. Beta Hcg değeri ise kadınların hamile olduğuna dair elde edilen bir değer olarak tanımlanabilir. Hamile olmayan kadınlarda bu değer 0-10 arası çıkarken hamile olan kadınlarda 10’un üzerinde çıkacaktır. Geç döllenme durumunda ise kadının hamilelik durumu ilk etapta bu testlerde çıkmayabilir. Bir süre geçtikten sonra tekrar test yapılması gerekebiliyor. Normal hamileliklere belirlenmesi biraz daha uzun sürebilir.

Yavaş Yükselen Beta HCG Dış Gebelik Belirtisi Olabilirmi?

Geç Döllenme Kanda Ne Zaman Çıkar?

Bir kadının hamile olduğunu anlamasının en güvenilir yolu kan testi yaptırmasıdır. Eczanelerde satılan hamilelik testleri bazen kesin sonuç vermediği için hamile olduğundan şüphe duyan kadının doktor kontrolünde bir kan testi yaptırması kesin bilgi edinmesini sağlıyor. Geç döllenme sonucunda hamile kalan kadınların gebelik durumları kan testinde hemen kendini göstermez. Bu nedenle hamile kalınmadığı düşünülmemelidir. Normal gebeliklere göre daha geç bir tarihte kendini belli ettiği için anlamamanız ve ultrasonda kendini göstermemesi gayet normal karşılanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here