Home Erkek Kısırlık Geri Boşalma Nedir? Retrograd Ejakülasyon Nedenleri ve Tedavisi

Geri Boşalma Nedir? Retrograd Ejakülasyon Nedenleri ve Tedavisi

1
Sperm yada meni gelmemesi sorunu

Geri boşalma, tıbbi olarak retrograd ejakülasyon olarak bilinen erkek doğurganlık sorunu boşalma sırasında spermin üretra yolu ile dışarı çıkması yerine geri kaçarak mesaneye yani idrar torbasına boşalmasına denir.

Erkeğin boşalması esnasında spermler vesikül’den prostat’a doğru harekete geçer ve bu yolda bir ayrımla karşılaşır. Bu ayrımın bir ucu mesaneye diğer ucu penise çıkar. Normal şartlarda orgazm esnasında mesane boynunda bulunan yumuşak kas kasılır ve spermlerin penisten dışarı çıkmasını sağlar. Retrograd ejakülasyon‘da ise meshanede bulunan yumuşak kas grubu kasılmaz ve spermlere engel olamadığı için spermler geriye mesaneye boşalır.

The Urology Group‘dan Kevin Campbell’a göre ”Erkekler bu durumu hissetmiyor bile. Tuvaletinizi yapmanızla beraber mesanedeki sperm de atılmış olur yani sağlığınıza önemli bir zarar gelmez.”

Meninin geri kaçması yani sperm gelmemesi sorunu yaşayan erkekler spermi dışarı atamazlar ve spermin mesaneye kaçması nedeniyle boşalma sonrasında spermin idrarla atılması sonucu idrarlarının bulanık olduğu gözlemlenir.

Geri Boşalma Nedenleri ?

 • Diyabet,
 • Parkinson hastalığı,
 • Ejakülatör kanal tıkanıklığı,
 • Bazı ilaçların yan etkileri,
 • multipl skleroz,
 • Yüksek tansiyon (Yüksek kan basıncı),
 • Şeker hastalığı,
 • Hipertansiyon için ilaçlar,
 • Prostatta(Prostat ameliyatı) veya üretrada cerrahi,
 • Bazı psikiyatrik (duygudurum değiştiren) ilaçlar,
 • Otonom sinir sistemi disfonksiyonu. (Disotonomi).

Mesanedeki spermin varlığı erkeğe zarar vermez. İdrarla karışır ve vücudu idrar yolu ile terk eder.

Geri Boşalma Belirtileri

Sperm gelmemesi yani geri boşalma erkeğin ereksiyon olma veya orgazm olma yeteneğini etkilemez. Bilinen retrograd ejakülasyon belirtileri şunlardır;

 • Erkeğin orgazm sırasında az yada hiç sperm gelmemesi
 • Kısırlık
 • Cinsel ereksiyon sonrası bulanık idrar
Ejakülasyon Nedir?
Erkek orgazmı esnasında semenin (spermin) penisten boşalmasıdır. 

Geri Boşalma Tedavisi

Geri boşalma tedavisi ilaçlardan kaynaklanıyorsa veya retrograd ejakülasyon riskine sokacak sağlık problemleriniz varsa, doktorunuza danışarak bu riskleri azaltmak için neler yapılabileceğini sorun bu sorun ilaçlardan kaynaklanıyorsa ilacın doktor kontrolünde kesilmesi durumu çözebilir.

Eger sorun prostat veya mesane kaynaklı ameliyatlar neticesinde mesane boynunda bulunan yumuşak kasların etkilenmesi nedeniyle oluşacaksa ve gelecekte çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, ameliyattan önce spermi koruma seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Prostatta veya testislerde kalıcı bir hasar oluşmuşsa ilaçlar geri boşalma tedavisinde yardımcı olmazlar.

Anejakülasyon, cinsel ilişki yada mastürbasyon esnasında penisin uyarılmasına rağmen meninin yani spermlerin dışarı atılmamasıdır.

Geri Boşalma ve Hamilelik

Retrograd ejakülasyon bir hastalık olarak değerlendirilmez, erkek doğurganlığında ciddi sonuçlara yol açan bir değişiklik olarak kabul edilir . Spermlerin çoğu idrara karıştıkları için, eşlerini doğal yollardan gebe kalmasını sağlamak noktasında retrograd ejakülasyonu olan erkekler zorluk çekmektedir.

Gebe kalınabilmesi için çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır bunlardan en çok kullanılan  yöntem erkeğe bir kaç gün mastürbasyon yasağı konur ve bu sürenin sonunda mesane boşken mastürbasyon yapılması istenir. Mesaneye biriken spermler toplanarak uygun görülen doğurganlık tedavisinde kullanılır. Örn.(Tüp bebek, Mikroenjeksiyon(ICSI),Aşılama)

Bunlara ek olarak erkek sperminin idrardan korumak için  bikarbonat (yaklaşık 25 gram) tüketmesi önerilir.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here