Site Hakkında

Tüp Bebek Tedavisi

Kadın veya erkekten kaynaklı sıkıntı sonucunda bir yıllık korunmasız ve düzenli cinsel ilişkide bulunmasına rağmen doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerden birinde infertilite yani kısırlık bulunur. Evlenen çiftlerde ilk üç ayda gebelik görülme oranı %57dir. Bu süre altı ayı bulduğunda gebelik şansı %72 olmaktadır. Kadınlar için doğurganlığın zirvesi 25 yaş olarak belirlenmiştir. 35 yaşından sonra ise yüksek bir oranda doğurganlık yetisinde azalma görülür. Erkeklerde kısırlık görülme oranı kadınların kısırlık görülme oranından daha düşüktür. Erkeklerdeki kısırlık çok sıcak ortamda devamlı çalışmak, günün çoğunu hareketsiz geçirmek ve oturarak çalışma, uzun süre kimyasal maddelere maruz kalmak veya fazla miktarda alkol ve sigara tüketimi gibi dış kaynaklı nedenlerden meydana gelebilir. Geçirilen bir kaza veya yaşanan travma, ameliyat, bazı hastalıklarda kullanılan ilaçlar gibi durumlarda da kısırlık olabileceği gibi doğuştan veya genetik olarak da bu hastalıkla karşı karşıya kalınabilir. Kadınlardaki kısırlık sebepleri ise çok çeşitli olabilir. Geçirilen bir hastalık, kullanılan ilaçlar, doğuştan rahimin bebek taşımaya elverişli olmaması, yaşın ilerlemesine bağlı üreme hücresi yumurtaların sağlıksız olması gibi nedenler kadınlarda kısırlık meydana getirebilir. Kısırlık teşhisi koymak için erkekten sperm örneği alınır. Örneğin alınması için erkeğin 2 ila 5 gün arasında cinsel ilişkide bulunması veya başka yollarla boşalması yasaklanır. Sonrasında mastürbasyon yoluyla erkekten alınan sperm örneği laboratuvara gönderilir. İncelenen sperm örneği sonucunda kısırlık sebebi öğrenilir. Kadınlarda ise rahim filmi incelemesi, hormon tahlillerinin yapılması, yumurtalıkların incelenmesi gibi işlemler ile belli olur. Adet düzeni de kadınlardaki üreme yetisini inceleme konusunda yardımcıdır.

Yapılan testler sonucunda gebelik elde edememe nedeni öğrenilir. Gerekli görüldüğü taktirde tüp bebek tedavisine başlanır. Genel hatlarıyla tüp bebek tedavisi, anne adayından alınan yumurta örneği ile baba adayından alınan sperm örneği laboratuvar ortamında döllendirilir. Oluşturulan embriyolar belirli süre gözlem altında tutulduktan sonra en sağlıklı olan embriyo anne rahmine transfer edilir. Transfer işleminin ardından 12.günde Gebelik testi yapılır ve olumlu sonuç alınırsa gebelik takip süreci başlar. Olumsuz çıkan gebelik testinden sonra olumsuzluğun nedeni araştırılır ve tekrar tüp bebek tedavisi planlanır. Tüp bebek tedavisinde deneme sayısı yoktur. İlk denemedeki başarını oranı, üçüncü denemedeki başarı oranından daha düşüktür. Bu sebeple olumsuz sonuçlansa da umutsuzluğa kapılmadan olumlu sonuç alınana kadar deneme yapılabilir. Gebelik ile sonuçlanan tedavilerde anne adayının yaşı ve rahminin çocuk taşımaya müsait olması önemlidir. Transfer sonrası hamilelik meydana gelse bile rahime tutunamayan embriyo, düşük ile sonuçlanır. İlerleyen Yaşar’da anne adayının yumurtalarındaki kalite düştüğü için, tedavi de zorlaşmaktadır. Tüp bebek tedavi sürecini daha rahat geçirmek için anne adayının ideal kiloda olması gerekir. Fazla olan kilolar tedavi boyunca kullanılan ilaç miktarını arttırdığı gibi süreci de uzatmaktadır. Ayırıca olumsuz düşüncelerden kaçınmak gerekir. Psikolojik olarak rahat olmak tedaviden olumlu sonuç alma şansını artıracaktır.

Tüp bebek uygulaması için yaş sınırı var mıdır?

                Tüp bebek konusunda yapılacak çalışmalar adına, yaş sınırı her zaman merak ediyor. Kadın ile ilgili testlere bakarak, adet döneminin 3. Gününde bir test yapılıyor. Bu test konusunda, sonuçlar uygun ise ve kadının rahmi ve yumurtalık sağlığı iyi ise 45 yaşına kadar doğum yapması mümkün olmaktadır. Ancak 38 yaşından büyük olan kadınlar için, süreç biraz daha uzamakta ve biraz daha detaylı olarak ilerlemektedir. Çünkü vücut fonksiyonlarının sağlıklı çalışması, hamilelik sürecinde büyük bir kolaylık sağlıyor. Kadının yaşı, tüp bebek uygulamasındaki başarıyı doğrudan etkiliyor. Bu yüzden bir tedavide ortaya çıkan engellerin başında, en önemlisi kadın yaşı oluyor. Kadının yaşı ve buna bağlı az yumurta elde edilmesi başarıyı etkileyen en önemli faktördür. Yumurtalık kapasitesi konusunda iyi sonuç veren 40 yaş üstü kadınlar için, uygulanacak tüp bebek çalışmalarında özel süreçler ilerliyor. Bu sayede sonuçlar %25 ile 30 arasında ilerlemiş oluyor.

 

Tüp bebek gebeliklerinde düşük riski nasıl oluyor?

                Tüp bebek gebeliklerinde düşük riski ile ilgili yapılan çalışmalar için, düzenli bir seçenek çıkıyor karşımıza. Düşük riskinin, normal gebeliklere göre daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bu konu hakkında pek çok yanılgı var. Lakin şunu söylemek gerekiyor ki, bilimsel sonuçlar oldukça net. Tüp bebek ile uygulanacak yöntemler ile oluşan hamileliklerde, düşük riski yüksek değil. %15 civarında olan düşük oranı, tüp bebek hamileliğinde oldukça normal karşılanıyor. Bu konuda yapılan çalışmalarda hastanelerin ve merkezlerin kalitesi de önemi olmakla birlikte, süreci yürüten doktorun da başarısı büyük bir önemi sahip.

 

Kısırlık tedavisi mümkün mü? Bu konu hakkında neler yapmamız gerekiyor?

                Kısırlık ile ilgili tedavi süreçlerinde, farklı amaçlar uygulanıyor. Korunmasız düzenli olarak bir sene boyunca cinsel ilişkiye giren ciftler için hala bir sonuç alınmıyor ise, kısırlık ile ilgili testler yaptırılabiliyor. Erken yaşta evlenme oranı olan ülkemizde, kısırlık ile ilgili merak edilen bütün konular için, erkeklerin ürolojik konularda tedavi alması önemli olacaktır. En azından daha net bir bilgi almak, daha güncel test sonuçlarına ulaşmak için, ürolojik konularda takviye bilgi alabilirsiniz.