Hiç Spermi Olmayan Erkeklere Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir Mi?

0

Erkelerin üreme hücrelerine sperm adı verilmektedir. Tüp bebek tedavisinin en yaygın olan yöntemi, ilaç tedavisi yapılarak olgunlaştırılan kadın üreme hücresi olan yumurtalar toplandıktan sonra, baba adayından alınan spermlerin, doğal olmayan bir ortamda döllendirilip anne adayının rahmine gönderilmesidir. Bu sebeple hiç spermi olmayan erkekte tüp bebek tedavisi yapılır mı sorusu önemlidir. Erkek kaynaklı bebek sahibi olamama durumları çeşitli nedenlerle ortaya çıkar. Bu nedenler sperm sayısının yetersizliği, sperm şeklindeki bozukluk, spermin olgunluğunun ve hareketlerinin yetersizliği gibi durumlardır. Kısırlığın erkek tarafından mı olduğunun anlaşılması için, erkekten meni örneği alınır ve bu örnek laboratuvar ortamında incelenir. Menide bulunan spermlerin sağlıklı olup olmadığı kontrol edildikten sonra kısırlığın sebebi belirlenir.

 Tüp Bebek İçin Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Gebelik elde edilmesi için en önemli noktalardan birisi de erkekteki sperm sayısı kaç olmalıdır sorusuna alınan yanıttır. Erkekten alınan meni örneğinde spermlerin sağlıkları incelenirken verilen meni örneğinin içerisindeki sperm sayısına da bakılır. Sperm sayısı bir mililitrelik meni içerisindeki sperm sayısı incelenerek elde edilen sperm konsantrasyonunu ifade eder. Erkekten alınan meni örneği içerisindeki sperm sayısı 39 milyonu bulmazsa, bu erkeğin doğal süreç sonucunda çocuk sahibi olması çok zordur. 39 milyondan çok daha fazla bulunan sperm sayısı, gebelik için engel değildir ancak altınca olması sorun oluşturur.

 Erkek Yaşına Göre Sperm Sayısı Değişir Mi?

Erkelerde 19-20 yaşları arasında ergenliğe bağlı olarak çok sağlıklı spermler üretilir. 20li yaşların sonuna doğru sağlıksız beslenme, alkol ve sigara kullanımı, çevre kirliliği gibi etkilerle üretilen spermlerin kaliteleri azalmaya başlar. 30lu yaşların sonuna gelen erkeklerde normal sayıda ve normal kalitede spermler gözlenirken 40lı yaşlarına gelen erkeklerde çocuk sahibi olmak için ihtiyaç duydukları süre fazladır. 45 yaşından sonra da erkeklerin sperm sayılarında ve sağlıklı sperm üretmelerinde bariz bir azalma meydana gelir. Yani erkeklerde yaşa göre sperm sayısı değişir mi sorusuna verilecek cevap, hem sayısı hem de kalitesi değişir olacaktır. Erkeklerin besleme düzenleri, sağlıklı yaşamaları ve stresten uzak durmaları da sperm kaliteleri üzerinde etkili olacaktır.

 Spermler Haraketsiz İse Tüp Bebek Yaptırabilir Miyim?   

Spermlerin haraketsiz olması veya şekil bozuklukları, anne adayının yumurtasını dölleme işleminde yetersiz kalır. Erkeklerde görülen tüp bebekte hareketsiz sperm durumunda, spermler yüzerek anne adayının yumurtasına ulaşmamaktadır.

Spermler Haraketsiz İse Tüp Bebek Yaptırabilir Miyim
Hakaretsiz Spermler

Bu sebeple de doğal yollarla gebelik sağlanamaz ve tüp bebek tedavisine başvurulur. Kısırlık sebebi ne olursa olsun, eğer erkek sperm üretebiliyorsa büyük oranda tüp bebek tedavisi olumlu sonuç vermektedir. Özellikle mikroenjeksiyon yönteminde spermlerin hareketli olmaması tüp bebek tedavisi için olumsuz bir durum olmamaktadır. Baba adayının bir tane bile sperminin olması, çoğu kere tüp bebek tedavisi için yeterli olmaktadır. Hareketli olan sperm, tüp bebek tedavisinin süresini kısaltacağı için haraketsiz spermin olumsuz etkisi tedavi sürecinin biraz daha stresli ve masraflı olacak olmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here