Hızlandırılmış Tüp Bebek Nedir?Avantajları Nelerdir?

0

Yardımlı üreme teknolojileri bağlamında hızlandırılmış tüp bebek teknolojisi gebe kalma oranlarını artırmak ve tedavi sonuçlarını iyileştirmek için kullanılmakta. Bu tedavinin en önemli avantajı inkübatörde bulunan embriyoların video görüntüleri ile gelişiminin her anının izlenmesi ve en yüksek tutunma(implantasyon) oranına sahip embriyoları seçilmesine yardımcı olması.

İnkübatör Nedir?
Tüp bebek tedavisinde toplanan embriyolar inkübatör olarak adlandıran ve anne rahmi koşullarını oluşturmak belirili nem,ısı, hava koşularını korumak amacıyla üretilmiş cihazlardır.

Hızlandırılmış Tüp Bebek Nedir? 

Belirli aralıklarla yaşanan değişmeyi daha detaylı görmemizi sağlayan Time lapse teknolojisi, belirli zamanlarda çekilen birden fazla fotoğrafı kullanarak video oluşturmayı amaçlar. Bu teknoloji sayesinde embriyoda yaşanan değişmeyi daha hızlı ve detaylı olarak görebiliriz.

Son yıllarda yardımcı üreme alanında devrim yaratan yöntemlerden biri de, tüp bebek tedavisinde bu teknolojinin kullanılabilir hale gelmesidir. Böylelikle hızlandırılmış tüp bebek teknolojisi farklı zamanlarda yani her 5 dk yada 10 dk bir embriyoların fotoğraflarını farklı açılardan kaydeder ve embriyoların toplu yada bireysel gelişimini takip edebilmek veya tüp bebekte başarı oranını artırabilmek için videolar oluşturur. Böylelikle embriyo transfer edilmeden önce her aşamasında neler olduğunu görebiliriz.

Klasik Tüp Bebek Tedavisinden Farkı Nedir?

Tüp bebek tedavisinin en önemli aşamalarından biriside embriyo seçimidir. Tüp bebek tedavisinin başarı oranının artırabilmek için en yüksek tutunma şansına sahip embriyoyu seçebilmek sürecin en önemli faktörüdür.

Klasik yöntemde, embriyolar sadece morfolojik olarak yani boyut, hücre şekli, hücre şekli ve bölünebilme oranı gibi parametreler dikkate alınarak seçilmekteydi. Bu kritik aşamada embriyoların gelişiminin belirli bir anında tek bir açıdan bakmak değerlendirme aşamasında sağlıklı bilgilere ulaşılmasını kısıtlamakta.

Gelişim aşamasında embriyoların inkübatörden ayrılmasından sonra yani anne rahmini taklit eden ortamdan çıkıp mikroskop altına alınmasıyla embriyo kalitesinde azalmalar yaşanmakta. Ancak hızlandırılmış tüp bebek teknolojisi ile embriyolar kuluçka ortamından çıkmadan gelişimleri sağlıklı bir şekilde izlenebilir. Bu teknolojide toplanan verilerileri analiz ederek seçilen embriyonun hangisinin anne rahmine tutunma oranın yüksek olacağını tahmin edebilen yazılımlar bulunmaktadır. Özetle hızlandırılmış tüp bebek yöntemi ile başarılı bir gebeliğe yol açması için yüksek embriyolar seçilebilir.

Hızlandırılmış Tüp Bebek Başarı Oranlarını Arttırıyor Mu? 

Başarılı bir tüp bebek tedavisi için embriyonun gelişim süreci hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak embriyologların embriyo seçim sürecinde daha hassa verilerle çalışması doğal olarak transfer sürecinde implantasyon oranını artırmaktadır.

Yapılan araştırmalar hızlandırılmış tüp bebek tedavisinin başarı oranlarını % 15’e kadar artırdığı yönündedir. Ayrıca tüp bebek tedavisi risklerinden birisi olan çoklu gebelik riskini azaltmaktadır.

Oku:Tüp Bebek Tedavisinde Sakatlık Riskleri

Hızlandırılmış Tüp bebek Hakkında Sıkca Sorulan Sorular

Hızlandırılmış Tüp Bebek Tedavisi Daha Mı Pahalı?
Maliyetler klinikten kliniğine değişmekle birilikte bu teknolojinin dezavantajı klasik tüp bebek tedavisine göre maliyetlerin yüksek olması.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here