Mikroenjeksiyon (ICSI) Kimlere Uygulanır? Nasıl Uygulanır?

0

Mikroenjeksiyon (ICSI) nedir? 

Tüp bebek uygulaması, bir çok ailenin ebeveyn olmasına katkı sağlayan yardımcı üreme yöntemidir. Ülkemizde neredeyse üç milyon bebek bu yöntem ile dünyaya gelmektedir. Tüp bebekle doğan bebeklerin yarısı mikroenjeksiyon adı verilen bir yöntemle doğmaktadır. Mikroenjeksiyon yöntemi camdan oluşan bir mikropipet yardımıyla hücre duvarından mikroskobik küçüklükte madde eklemeye verilen isimdir. Diğer tüp bebek yöntemlerine göre daha teknik ve ayrıntılı bir yöntemdir. Zorluğuna rağmen gen aktarımı için en yaygın kullanılan yöntemdir. Mikroenjeksiyon kimlere uygulanır, nasıl uygulanır konusunda yeteri bilgiye sahip olmak gereklidir. Bu yöntem Türkiye’de ilk kez 1992’de denenmiş ve olumlu sonuç alınmıştır. Özellikle erkek kaynaklı kısırlıkta kullanılan bu yöntem aynı zamanda yumurtanın kabuğunun sperme geçit vermemesi durumunda da kurtarıcı yöntem olmaktadır. Mikroenjeksiyon yöntemi, diğer tüp bebek yöntemlerine göre döllenme ihtimali daha yüksek olan bir yöntemdir. Çünkü döllenme konusunda zorlama vardır.

 Mikroenjeksiyon Kimlere Uygulanır?

Mikroenjeksiyon yönteminde döllenme oranı, sperm sayısının fazlalığıyla ilgili değildir. Baba adayının menisinde bulunan birkaç tane sperm hücresi mikroenjeksiyon yöntemi için yeterli olacaktır. IVF tekniği olarak adlandırılan diğer tüp bebek yöntemlerinde çok fazla sayıda sperm hücresi laboratuvar ortamında kadının bir tane yumurta hücresi çevresine yerleştirilir. Bu spermlerden bir tanesi dışarıdan müdehale olmadan kendi kendine döllenmesi beklenir. Mikroenjeksiyon yöntemimde ise babadan alınan spermlerden bi tanesi annenin yumurtasının içine enjekte edilir. Yani zorla yerleştirme durumu söz konusudur. Bu sebeple mikroenjeksiyon  kimlere uygulanır sorusu önemlidir. Sperm sayısı çok az olan kişilere bu yöntem denenmektedir. Aynı şekilde sperm şeklinde, spermin gelişim aşamasında büyük oranda bozukluk bulunan kişiler ve preimplantasyon genetik tanı uygulanan hastalar ile sebebi belirli olmayan kısırlık sorunlarında kullanılmaktadır. ICSI olarak da bilinen mikroenjeksiyon yönteminde döllenme ihtimali fazladır ancak tekrar başarı sağlamak için gebelik bekleyen kadının yaşı ve yumurta kapasitesi önemlidir. Döllenme oranı yüksek olmasına rağmen, döllenmelerin hepsi gebelikle sonuçlanmayabilir.

 Mikroenjeksiyon Nasıl Uygulanabilir?

Mikroenjeksiyon yöntemi şiddetli erkek kısırlıklarında oldukça ciddi sonuçlar alınabilen tüp bebek yöntemidir. Bu yöntemde döllenmenin kendi kendine olması beklenmeden zorla yumurta içine sperm enjekte edilir. Normal tüp bebekle arasındaki tek fark zorlama durumudur. Enjeksiyon işleminden sonraki aşamalar normal tüp bebek tedavisi aşamasındakiyle aynıdır. Mikroenjeksiyon nasıl uygulanabilir sorusunda tatmin edici cevapların alındığı doktorlara güvenmek gerekir. Mikroenjeksiyon yönteminde sperm ve yumurtalar arasında en kaliteli olanlar seçilir ve sonrasında enjekte işlemi uygulanır. Önce yumurta, pipet gibi bir tüp yardımıyla emilir ve sabit hale gelir. Daha sonda erkekten alınan sperm hücresi kadından alınan yumurtanın içerisine at kılından ince bir iğne kullanılarak enjekte edilmektedir. Enjeksiyon yardımıyla yapıldığı için mikroenjeksiyon yöntemi adını alan bu yöntemle döllenen yumurta, iki gün sonra rahim içine yerleştirilir ve gebelik gerçekleşmiş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here