Mini İvf Tedavisi Nedir?Basarı Oranı?

2

Mini İvf

Mini tüp bebek tedavisi, belirli notlarda tüp bebek tedavisinden ayrılır. Bir yıl korunmadan cinsel ilişki yaşamaya düzenli olarak devam ettiği halde bebek sahibi olamayan aileler, yardımcı üreme yöntemlerine başvurular. Bu yöntemler arasında en yaygın olan ve başarı oranı yüksek olan yöntem tüp bebek tedavisidir. Mini ivf tedavisi ise yumurta alındıktan sonra tüp bebekle aynı aşamaların yaşandığı yardımcı üreme sistemidir. Genel olarak çalışan kadınlar ve fazla zamanı olmayan kişiler tarafından öncekiler bu yöntem denenir. Kadına uygulanan iğne ve ilaç daha az olduğu için bu tedavi yönteminde ekonomik açıdan daha az masraf yapılır.

 Mini İvf Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisine göre daha az masraflı olan mini ivf tedavisi anne adayının adetli dönemindeki üçüncü günde ultrason incelemesi yapılır. Kist olup olmadığı kontrol edildikten sonra anne adayına sadece folik asit vitamini verilir. Başka bir iğne veya ilaç uygulaması yapılmadan ilk ultrason incelemesinden sonra dört gün beklenir. Geçen sürenin ardından folik asit takviyesinin etkisini incelemek için yeniden ultrason görüntüsüyle incelenir. Bu incelemede yumurtaların büyümesi kontrol edilir. Anne adayının yumurtalarındaki doğal büyüme incelenir. Yumurta kisti çapının 13 mm boyutuna ulaştığı zaman yumurta koruyucu iğne tedavisi aşamasına geçilir. Yumurtanın büyümeye devam edilmesi amacıyla bir ya da iki ampül yumurta iğnesi uygulanır. Bu aşama beş ya da altı enjeksiyon iğnesi ile tamamlanır. Ardından kadının yumurtalarından sadece bir yumurta alınır ve laboratuvara gönderilir.

 Mini Tüp Bebek Başarı Oranı  

Daha az zaman harcanması ve diğer yönteme göre daha az masraflı olması sebebiyle sıklıkla kullanılmaya başlanan mini tüp bebek başarı oranı incelendiğinde başarı oranı tatmin edici seviyede değildir. Tüp bebek tedavisi fiziki açıdan yorucu olduğu kadar psikolojik olarak da yıpranmalara sebep olsa da başarı oranı daha yüksektir. Başarı oranı açısından bakıldığı zaman en yüksek oran normal tüp bebek tedavisinde görünmektedir. Mini tip bebek tedavisinde başarı oranı az da olsa ilk denemede hamilelik ile sonuçlanan tedavi denemeleri de olmaktadır. Bu oran %8 gibi az bir orandır.

 Mini Tüp Bebek ile Tüp Bebek Tedavisi Arasında Farklar Nelerdir?

Klasik tüp bebek tedavi yönteminde yumurtlama toplama aşamasında ortalama 10 tane yumurta alınır. En kaliteli yumurtalar aracından seçilen bu yumurtalar, en kaliteli ve sağlıklı yumurtalardan alınıyor. Bu sayıda yumurtaların toplanması için ön tedavinin yapılması gerekir. Ancak mini tüp bebek tedavisi aşamalarında bu ön tedavi bulunmaz. Bu sebeple tek yumurta alınır ve döllenme yapılması amaçlanır. Bu da tedavinin olumlu sonuçlanma oranını etkiler. Normal tüp bebek tedavisine göre başarı oranını azaltır.  Ayrıca laboratuvar ortamında alınan yumurta kalitesiz çıkabileceği gibi bu ortamda embriyonun gelişmemesiyle de karşılaşma ihtimali vardır.

 Mini Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tedavi süreci ve gidişatına göre ortalama 15 gün içerisinde mini tüp bebek tedavisi sonuçlanır. Anne veya baba adayı tedavi aşamlarının hiç birinde hastahanede yatırılmaz.

2 YORUMLAR

  1. dün araştırırken mini ivf (tüp bebek) uygulaması ile karşılaştım maliyet olarak ne kadar bulamadım bütçemize uyarsa bunu denemeyi düşünüyorum varmı bilen arkadaşlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here