Home Tüp Bebek Miyom Varsa Tüp Bebek Yaptırabilir Miyim?

Miyom Varsa Tüp Bebek Yaptırabilir Miyim?

0
miyomlar tüp bebeğe engel midir?
tüp bebek ve miyom

Miyom nedir?

Rahim içerisinde gebelik faaliyetleriyle ilgilenen bir kas grubu vardır. Bu kas yapısı zaman zaman istem dışı kasılır. Miyom nedir sorusunun cevabı, bu kas grubunun aşırı büyümesi sonucunda yumru haline gelmeleridir. Her miyom birbirinden farklıdır ve başka birinin miyomuyla aynı değildir. Özellikle rahim içerisine doğru büyüyen miyomlar, cerrahi yöntemlere alınması gereken miyomlarıdır. Rahim içerisine doğru büyüyen miyomlar, büyüklüklerine göre birkaç seans rahim içerisine sokulan kamera yardımıyla yok edilir. Rahim duvarında bulunan ve rahim içi boşluğuna doğru büyüme eğilimde olan miyomlarda ise rahim içerisinde çıkıntı yapanlar alınır. Ayrıca beklenmeyen bir hızla büyüyen miyomlar da alınmaktadır. Rahim içerisinde yapışıklık veya darlık bulunan hastalarda miyom aldırma ameliyatı, kısırlık seviyesinin artmasına neden olabilir. Kısırlık seviyesini arttırması demek miyonum var gebeliğe engel mi sorusuna verilen cevabın kesin olarak evet olması anlamına gelmez. Kısırlık seviyesi artsa da tüp bebekle gebelik yaşama ihtimali yüksektir.

 Miyom Ameliyatı Sonrası Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir Mi?

Doğal yollardan gebelik elde edemeyen kadınların yöneldiği tüp bebek tedavisi, miyom ameliyatı yapıldıktan sonra gerçekleşir. Ancak miyom ameliyatı sonrası tüp bebek tedavisine başlamak için beklenmesi gereken süre net değildir. Her miyom birbirinden farkı olduğu için ameliyat türü ve tedavi süreci de her hastada farklılık gösterir. Genellikle yapılan ameliyata göre 1ay ile 6 ay arasında bir bekleme süresi verilir. Bu konu hakkında net bilgi sahibi olmak için doktorlardan bilgi almak daha sağlıklı bir tercih olur. Çünkü miyom ameliyatından sonra yeteri sürede beklenmeden tüp bebek tedavisi başlansa ve gebelik elde edilse, bebeğin uygulayacağı basınç, ameliyat esnasında kesilen yaraların açılmasına sebep olabilir.

Rahim duvarında bulunan miyomlar, rahim içi boşluğuna doğru büyüme eğiliminde olmazlarsa bu tip miyomlar tüp bebeğe engel olmaz. Saplı veya seröz denilen yani karın içerisine doğru büyüyen miyomlarda da tüp bebeğe engel olacak bir durum söz konusu değildir. Yani miyomlardaki tüp bebeğe engel olma durumu, miyomun boyutuyla değil büyüme yeriyle ilgilidir. Çok nadir halleden miyomu bulunan kadınlarda tüp bebek tedavisi gerçekleşmez.

Hangi Miyomlar Düşük Sebebi Olur?

Düşük sebebi olan miyomların başında rahim içine doğru büyüyen miyom türü gelir. Ayrıca rahim içini kaplayacak kadar yoğunluktaki miyomlar da düşük sebebi olmaktadır. Hamileliğin 14. Haftasından önce gerçekleşen düşükler ile miyomlar arasında çoğu zaman bir ilişki bulunmaz. Miyomların düşüğe sebep olmasının nedeni, rahim içerisinde, bebeğin büyümesine izin vermemesidir. Yani rahim duvarında olan miyom, rahim içinde büyümeye devam eden bebeği etkilemez ve düşüğe sebep olmaz. 15. Haftadan sonra meydana gelen düşüklerde, anne adayında miyom var ise, düşük sebebi olarak miyomlara bakılabilir. Önceki haftalarda meydana gelen gebeliğin düşükle sonuçlanması, miyom kaynaklı olmaz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here