Oligospermi Nedir? Düşük Sperm Nedenleri,Belirtileri ve Tedavisi

2

Oligospermi Nedir?

Oligospermi, erkek sperminde normal değerlerden daha az sperm bulunması durumudur. Kısaca erkek doğurganlık sorununa yol açan düşük sperm sayısıdır. Oligosperm tanısı konan erkeklerde semen örnekleri kalitesiz olarak kabul edilir ve gebelik için yumurtaya ulaşan sperm sayısı az olacağından çocuk sahibi olmakta zorluk yaşaması muhtemeldir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) göre sperm sayımında mililitrede 15 milyondan daha düşük sperm ölçüldüğünde Oligospermi teşhisi konur

Oligospermi Teşhisi ve semptomları

Genellikle Oligospermiyle  ilişkili tipik belirti ve semptomlar yoktur. Hastalar dogurganlık sorunları yaşamaya başladıklarında oligospermiye sahip olduklarını fark ederler teşhisi için uzmanlar semen analizi veya seminogram olarak adlandırılan testleri kullanır. Bu testler sayesinde sperm örnekleri mikroskop altında incelenir. Test sonuçlarına ait bazı referans değerleri:

Tanı Sperm Konsantrasyonu / mL
Hafif Oligospermi
10 milyon – 20 milyon sperm / mL
Orta Oligospermi 5 milyon – 10 milyon sperm / mL
Siddetli Oligospermi 0 – 5 milyon sperm / mL
Cryptoozospermia 0-nadir 
Azospermi 0 sperm

 

Tanının doğru konabilmesi için, uzmanların farklı haftalarda yapılan birkaç semen analizini değerlendirmesi gerekebilir.

Şiddetli oligospermi, orta oligospermi ve ılımlı oligospermi
oligospermi çeşitleri
Seminogram, cinsel ilişkiden bağımsız olarak 3 ile 5 günlük cinsel perhizden sonra yapılır test için gerekli semen örnekleri mastürbasyon ile sağlanır.

Oligospermi Nedenleri

Genellikle bir çok nedenden kaynaklanabilir. Çoğunlukla, düşük sperm sayısının kaynağında yatan nedeni bulmak oldukça karmaşık ve zordur çünkü oligosperm geçici bir problem olarak ortaya çıkabilir.

 • Y kromozom mikrodelesyonları (YCM) gibi genetik anormallikler
 • Genital bölgede travma
 • Varikosel benzer testis hastalıklarından
 • Kötü beslenme alışkanlıkları
 • tütün tüketimi,
 • alkollü içecekler ve esrar
 • steroidler
 • toksik  etmenlere maruz kalma
 • stres
Oligospermi yol açan nedenler
Oligosperm nedenleri

Doğru tedavi uygulanırsa, sperm değerleri birkaç aya normale dönebilir.

Tedavi

Nedeni tam olarak bilinemediği için sağlıklı yaşam tarzı ve sağlıklı bir kiloyu korumak en uygun tedavi seçeneğidir. Erkekete düşük sperm sayısı cocuk sahibi olmayı zorlaştırabilir ,ancak bu durum baba olmanın imkansız oldugu anlamına gelmez tanın nedenine baglı olaak uzmanlar:

 • Sağlıklı beslenme
 • Düzenli egzersiz
 • Sigarayı bırakma
 • Toksik ortam maddelerine maruz kalmaktan kaçınma

tavsiye edebilir.

Oligospermi Bitkisel Tedavi

Oligosperm, bitkisel tedavi seçeneği bir çok kişinin merak ettiği konulardan biri, bir çok yerde buna benzer tedavi seçenekleri okumuş olabilirsiniz öncelikle bu doğurganlık sorunu ile başa çıkmak için çeşitli doğal tedaviler var ancak bunlar bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bu seçenigi denemeden önce önerimiz uzman bir doktorla görüşmeniz.

Dogal Tedavi Yöntemleri:

Tribulus terrestris, Çin ve Uzak Doğu Asya  bölgelerinde yetişen ve en önemli fonksiyonu  testosteron güçlendirici özelliği bulunan doğal bir bitkisel maddedir.
Asya ginseng kapsülleri, genellikle soğuk iklim koşulları, yani Kuzey Amerika ve Doğu Asya’da yetiştirilmektedir. Kişide zihinsel ve fiziksel performans artış sağladığı bilinmektedir.
Damiana veya maca kökü tozu, hormonal dengesizliklerin düzenlenmesi ve libido artışı, maca kökünün en önemli faydalarından bazılarıdır.

ayrıca  sperm üretimini artırmaya yardımcı olabilecek vitamin takviyeleride vardır.  E, C ve B6 vitaminleri, spermleri DNA hasarından koruyan önemli  miktarda antioksidan içerir.

Oligospermi Hakkında Sıkca Sorulan Sorular

Eşimde Oligospermi var Çocuk Sahibi Olabilirmiyim?

 

Başarılı bir gebelik sağlamanız oligosperminin şiddeti ile bağlantılıdır. Ayrıca başka bir erkek doğurganlık sorunu var ise bu olasılık dahada azalmaktadır.

Hafif oligospermi sınıfında gebelik başarısı genellikle iyi sonuçlar veren basit, bir teknik olan Aşılama(IUI) tedavisi ile sağlanabilir . Aşılama tedavisi için semen örneğinde sperm işlendikten sonra en az 2 ila 3 milyon hareketli sperm elde edilebiliyor olması gerekmektedir . Ayrıca kadın yaşının da tedavinin başarısı için 35 veya daha az olması gerekir.Orta veya şiddetli oligospermi, teşhisi konuldu ise tüp bebek tedavisi tercih edilmektedir.

oligospermi ve gebelik
oligospermi gebelik mümkün mü
Düşük Sperm Sayısı Genetik midir?

Evet, araştırmalar oligosperminin genetik nedenlerle ilişkili bir erkek dogurganlık sorunu olduğunu gösteriyor

Oligospermiyle Normal Gebelik Mümkün mü?

Evet,bu tibbi olarak mümkündür ancak düşük sperm sayısı nedeniyle sürecin daha uzun sürmesi muhtemeldir.

Bisiklet Kullanmak Oligospermiye Neden Olur Mu?

Yapılan bazı çalışmalarda bunu doğrular verilere ulaşılmıştır. Dar kıyafetler testisler üzerinde sıcaklığı arttırmaktadır ve sürtünme nedeniyle oluşan basınc da olumsuz etki yapabilir.

 

Güncelleme:24.07.2018

2 YORUMLAR

  • Murat Bey vazektomi erkek sperm hücrelerinin testislerden depolandıkları bölgelere aktarılmasının cerrahi operasyonla kalıcı olarak engellenmesi yöntemidir. Doğal olarak, bir vazektomi operasyonundan sonra nihai amaç sıfır sperm sayısını bir diğer ifade ile azospermiyi elde etmektir. Ayrıca, bazı durumlarda vazektomi başarısız olabilir ve kısmen de olsa sperm üretimi devam eder. Vazektomiyi takip eden aylarda, spermin vazektomi sonrası semen analizlerinde görünmeye devam etmesi normaldir, çünkü seminal kanallarda birkaç ay süreyle tamamen kaybolmalarına kadar hayatta kalabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here