Home Erkek Kısırlık Prolaktin Nedir?Nasıl Düşürebilirim?

Prolaktin Nedir?Nasıl Düşürebilirim?

0
tüp bebek tedavisinde prolaktine

Prolaktin

Prolaktin en kısa anlatımıyla süt hormonudur beyinin arka kısmında hipofiz bezi dediğimiz kücük bir organdan üretilmektedir  bağışıklık sistemini düzenlemek için vücudun diğer geniş kapsamlı fonksiyonlarında sahiptir. Gebelik boyunca kadılarda miktarı giderek artmaktadır bunun nedeni de gebelik sonrası lohusalık döneminde kadının meme dokusunun sut üretebilmesini sağlamaktır prolaktin düzeyi genellikle 5-20 ng / mL arasında seyretmektedir kadınlarda bir miktar daha yüksek seviyelere ulaşabilir ama genellikle 25 ng / mL  geçmez gebelik ve lohusalık döneminde oldukça yüksek düzeyler normal olarak kabul edilmektedir.

Prolaktin Yüksekligi Nasıl Tespit Edilir?

Prolaktin değerleri bazen hafif artış gösterirken bazı durumlarda artış düzeyleri oldukça yüksek düzeylere gelmektedir bu tür durumlarda mutlaka hipofiz bezinde prolaktin salgılayan bir tümörün varlığı araştırılması gerekir eğer böyle bir durum söz konusu ise ilaç la bu tümörün tamamen yok edilebilmektedir ancak her prolaktin yüksekliği olan kısı de mutlaka hipofiz de tümör olduğu anlamına gelmemektedir. Özellikle tiroid bezi az çalıştığında anti deprasan ilaçlar kullanıldığından ve bazı anti-hipertansif kullanımında prolaktin düzeyi oldukça yüksek düzeylere gelmektedir bu nedenle prolaktin artışı saptanan bir kişide mutlaka Tiroid hormonları da mutlaka değerlendirilmesi gerekir eğer belirli düzeyleri aşmamışsa memeden süt gelmesine yol acıyorsa adet düzensizliği ve görmemeye yol acıyorsa bu tur durumlarda  MR & MRG & Manyetik Rezonans gorunteleme ıle hipofizin görüntüsünün çekilmesi gerekmektedir tedavisi oldukça kolaydır yalnızca ilaç tedavisi kullanılmaktadır eğer tümör belli boyutu aşarsa ve ilaç tedavisini geçerse o zaman hipofiz benzindeki tümörün ameliyatla alınması gerekmektedir .

Prolaktin Seviyem Kaç Olmalı ?

Doktorunuz genel sağlık koşullarınız da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak Prolaktin sonuçlarınızın normal olup olmadığını değerlendirecektir. Prolaktin değerleri farklı laboratuvarlar arasında değişik sonuçlar verebilir. Normal olarak kabul edilen sonuçlar genellikle aşağıdaki gibidir. (ng / mL = mililitrede nanogram):

Hamile olmayan kadınlar <25 ng / mL
Hamileler 34 ila 386 ng / mL
Erkekler <15 ng / mL

Prolaktin yüksekliği sebepleri nelerdir?

Prolaktin düzeyi oldukça değişik nedenlerden etkilenebilir  bedensel yada stres durumları ağır egzersiz ağır protein içeren diyetler uykusuzluk halı cinsel ilişki yakın zamanda meme muayene yapılmış olması meme ağrı yada hassasiyet oluşturan herhangi bir neden sigara içimi Prolaktin düzeyini yükseltebilmektedir. Bu nedenle hasta kan vereceği donemde bu etkenlerin önünde bulundurulması gerekmekte ilaçlar özellikle hastanın kullandığı ilaçlar dikkate alınmalı tek tek sorgulanmalıdır sürekli kullanılan kalp ve depresyon ilaçları prolaktın seviyesini yükselte bildiği gibi ara sıra alınan bir bulantı yada mide ilacı bile prolaktın düzeyini yüksek çıkara bilmektedir. Bir kadında Prolaktin yüksekliği saptandığında mutlaka gebelik dışlanmalıdır bunlar dışında hastanın mevcut bazı hastalıkları tiroidin az çalışması durumları kalp yetmezliği,karaciğer yetmezliği,siroz hastalığı,böbrek yetmezliği gibi durumlarda prolaktın düzeyi arttırabilmektedir ayrıca Prolaktin in salgılandığı üretildiği organ profiz bezindeki hastalıklar ve kitlelerde Prolaktin düzeyini yükselte bilmektedir.

Kadınlarda Prolaktin Yüksekliği Belirtileri

 • Açıklanamayan nedensiz baş ağrıları
 • Görme kaybı ve bozuklukları
 • galaktore veya emzirme veya emzirme dışında laktasyon
 • Sıcak basması ve vajinal kuruluk gibi menopoz semptomları
 • Adet düzensizligi veya hiç adet görmeme
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı veya rahatsızlık
 • Vücut ve yüz kılı anormal büyüme
 • Anormal sivilce artışı

Erkekte Prolaktin Yüksekliği Belirtileri

 • Açıklanamayan baş ağrıları
 • Görme bozukluğu
 • Cinsel isteksizlik veya doğurganlık sorunları
 • Anormal vücut ve yüz kıl eksikliği

Prolaktin Yüksekliği  Gebeliğe Engel Olur Mu?

Vücutta pek çok sistem üzerine etkisi olabilecek önemli bir hormondur bu nedenle yumurtlama fonksiyonu üzerine de olumsuz etkileri olduğu bilinmekte süt hormonun beyinden salınımına artmasına neden olan durumlarda kadınlarda adet düzensizliğiyle karşılaşılmaktadır. Bu yumurtlama fonksiyonun bozulduğunun göstergesidir. Hiper-prolaktin düzeyi bir kadının hamile kalmasını zorlaştırabilir. Yüksek prolaktin seviyeleri, östrojen ve progesteron hormonlarının normal üretiminde dengesizliğe neden olabilir. Bu, yumurtlama fonksiyonun düzensiz yumurta bırakmasına veya tamamen durmasına neden olabilir.İlaçlar ve diğer yardımcı Hiper-prolaktin tedavileri çoğu kadında doğurganlık sorunlarını düzeltmeye yardımcı olur.

Prolaktin Düzeyimi Nasıl Düşürebilirim?

Endokroloji bölümü doktorun başvurmalısınız hormon seviyesinin yükselmesi tedavisi bu durumun nedenlerine göre değişiklik gösterir.

Prolaktin seviyenizi düşürmek için atabileceğiniz diğer adımlar

 • Stres seviyenizi düşürmek
 • Ağır ve yorucu  antrenmanları veya sizi rahatsız eden etkinlikleri durdurmak
 • Göğsünüzü rahatsız eden kıyafetlerden kaçınmak
 • vitamin B-6 ve E vitamini takviyeleri
 • Et ve balık gibi çinko içeren gıdalarla beslenme

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here