Sperm Dondurma İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Spermi olumsuz yönden etkileyen tedaviler vardır. Bu tedaviler genellikle kanser esnasında alınan kemoterapi veya kanser dışında kullanılan immünosüpresif ilaçlardır. Bu tedavi yöntemleri kullanılmadan önce erkeklerin sperm dondurma işlemi nedir konusunu araştırması gerekir. Çünkü uygun görülen durumlarda erkeklerin üreme hücreleri uygun koşullarda saklanabiliyor. PESA, MESA veya TESE gibi cerrahi yöntemler kullanılarak sperm hücreleri alınacak erkeler de, bu işlemden önce sperm hücrelerini dondurma talebinde bulunabilir. Tıpkı embriyo ya da yumurta dondurma işleminde olduğu gibi sperm analizi de küçük örneklere ayrılır. Küçük parçalara ayrılan spermler tüplere doldurulur. İki günlük dondurma işleminden sonra spermlerin bir kısmı çözdürülür. Dondurulan spermin 48. Saatte çözdürülmesinin amacı sperm dondurma işleminin nasıl olduğu ve tekrar kullanımda hangi sperm hücresinin kullanılacağına karar verilmesidir.

 Sperm Dondurma İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Dondurulan spermler, talep edildiği zaman yapay ortamda döllendirilir ve tüp bebek tedavisi yöntemi kullanılarak çifte çocuk sahibi olma şansı verir. Özellikle daha bekarken veya henüz bebek sahibi olmamışken ilaç, Işın veya cerrahi işlemler sonucunda kanser tedavisi görecek hastaların sperm dondurma kimler için olur konusunda öncelikleri vardır. Sadece kanser hastaları değil, sperm hücrelerini olumsuz etkileyecek herhangi bir hastalık veya ürüme sistemine zarar verecek bir tedavi yönteminde erkekler bebek sahibi olmak için sperm dondurma işlemini tercih ederler. Fakat özellikle olumlu sonuçlanma ihtimali yüksek olan kanser tedavilerinde yapılan sperm dondurma işlemi, hastanın moral ve motivasyonuna olumlu katkıda bulunmakla beraber baba olma ihtimalini de korumaktadır.

Bazı erkeklerde tüp bebek tedavisi sürecinde, özellikle spermin alınacağı gün fazla gerginlik olur. Tüp bebek İşlemi esnasında gerginlik ve psikolojik etki sonucu sperm vermede zorluk yaşanabilir. Bu olumsuzluğu gidermek için, normal zamanda sperm alınıp, döllendirilme zamanında kullanılabilir.

sperm dondurma nedir?
sperm dondurma

Trafik kazalarının ardında erkeklerde omurilik zedelenmeleri ejekülasyon problemine sebep olabilir. Böyle durumlarda da elektrikle uyarım sağlanılarak elde edilen spermler de dondurma işlemi sayesinde saklanabilir.

 Sperm Nasıl Dondurulur?

Sperm dondurma işlemine karar verdikten sonra yaşanan son cinsel ilişkinin ardından birkaç gün tekrar cinsel ilişkide bulunulmaz. Yaşanan cinsellik üstünden iki gün geçmiş olmazsa sperm incelemesi esnasında sperm sayısı daha az bulunur. Eğer yedi günden uzun süre önce cinsel ilişkiye girilmişse sperm analizinde ölü spermler veya normal şekilde olmayana spermler görülür. Öncelikle bütün sperm örnekleri toplanır. Oda sıcaklığında muhafaza edilen sperm örnekleri uygun bir kapta toplanır. Gerekli incelemelerden geçen spermler dondurulmak için hazır hale getirilir. Dondurma işlemi esnasında spermin bozulmaması için çeşitli maddeler uygulanır ve -196 derecede dondurulur. Yapılan bu dondurma işlemi küçük kanuller veya ampüller içinde gerçekleşir. Saklanamaya hazır hale gelen spermler sıvı nitrojen içerisine alınarak korunur. Bu işlemler yapılırken sperm dondurma işlemi gerçekleştirmek isteyen hastaya özel veya genel anestezi uygulanır. Ürolog tarafından yapılan cerrahi bir işlemdir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here