Home Erkek Kısırlık Astenozoospermi Nedir?Sperm hareketsizliği Nedenleri ve Tedavisi

Astenozoospermi Nedir?Sperm hareketsizliği Nedenleri ve Tedavisi

2
Sperm hareketsizligi nedir?Nasıl yok edilir?
Sperm hareketsizligi nedir

Astenozoospermi (Sperm hareketsizliği), konusunda çok sık sorulan sorular, ”Kocama Astenozoospermi teşhisi kondu, bana yardımcı olabilir misiniz? Sperm testi yaptırdım sonuç astenozoospermi çıktı ne yapmam gerekir? Sperm hareketsizliği olup hamile kalanlar? sperm hareketsizliği nasıl tedavi edilir?”

Öncelikle astenozoospermi (Sperm hareketsizliği)’nin nasıl bir tıbbi durum olduğu,hangi nedenlerden kaynaklandığı konusuna açıklık getirelim, çünkü pek çok insan sperm hareketsizliğinin ne olduğundan bununla nasıl başa çıkacağından emin değil.

Astenozoospermi Nedir?

Astenozoospermi, sperm hücresinin kadın rahmi boyunca yumurtaya ulaşıp dölleyebilmesi için hızlı ve düz bir çizgide ileri yönlü hareket etme kabiliyetini tanımlar. Erkek doğurganlık sorunlarının önemli bir kısmı sperm hareketsizliğinden kaynaklanır. Genelde karıştırılan bir konuya burada değinmek istiyorum sperm hareketsizliği, azospermi ile çok karıştırılır iki tanı arasındaki en basit fark azospermi vakalarında hiç sperm bulunmazken astenozoospermide ise sperm vardır. Ancak sperm hareketlerinden ”Motilite” kaynaklanan problemler yaşanır. Oligospermi ise sperm hareksizliğine göre çok daha şiddetlidir.

Sperm Motilitesi
Sağlıklı sperm hücresinin hareket kabiliyetlerini ifade eder.Yani spermin hızlı düzgün bir doğrultuda hareket etmesinin ölçüsüdür.

İlgili Yazı: Oligospermi Nedir? Düşük Sperm Nedenleri,Belirtileri ve Tedavisi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO),El Kitabı 5.Baskı
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) göre, ejakülattaki spermin % 32’sinden daha az ileriye hareket edemeyen sperm hücresi veya % 40’dan daha az toplam hareketli sperme sahip olması durumunda astenozoospermi teşhisi konur
Astenozoospermi Nedir
Astenozoospermi nedir

Yukarıda da ifade edildiği gibi bir çok kişinin cevabını aradığı soru hareketsiz sperm kaç olmalı? Kısaca, bir erkeğin sperminin en az % 50’si iyi kalitede ilerleyici hareketliliğe sahip olmalıdır. Seminal örnekte yeteri kadar sperm hücresi bulunmadığı zaman dişi yumurtasının döllene bilmesi için var olan aday sayısının düşmesi nedeniyle gebelik şansı azalır.

 

Gebeliğin başarılı olabilmesi için çocuk arzusu çeken çiftin sağlıklı bir doğurganlığa sahip olması gerekir, ancak sıklıkla karşılaşılan durum çiftlerin doğurganlık ile ilgili sorunlara yol açabilecek bir çok etmen vardır.

Geçtiğimiz yıllarda  Independent da yayınlanan doğurganlık sorunları konulu araştırmada tarihte ilk kez erkek kaynaklı doğurganlık sorunları istatistiklerinin kadın kaynaklı doğurganlık sorunu oranlarını geçtiğini ortaya koymuştur. Bu araştırmadan yola çıkarak çocuk sahibi olma konusunda sıkıntı çeken çiftlerin öncelikle kadın kısırlığına odaklanmak yerine uzman kontrolü altında eşit bir incelemenin yapılması gerekliliği gebelik için  başarı şansını artıracaktır.

Astenozoospermi Nedenleri

Araştırmalar bazı erkeklerin neden diğerlerinden daha iyi ve sağlıklı sperm hücrelerine sahip oldukları konusunda net bir bilgi vermese de  astenozoosperminin kalıtsal yada sadece yaş faktörünün sperm motilitesine üzerindeki etkisi olabileceği yönündedir. Sperm harekesizliginin en bilinen nedenleri:

 • Anti-sperm antikorları varlığı (bağışıklık sisteminin kendi sperm hücrelerine saldırması)
 • Aşırı sigara ve alkol kullanımı
 • Yaş faktörü 45 yaş ve üzeri motilite azalır
 • Ateş
 • Genital sistemdeki spermi etkileyen enfeksiyonlar
 • Dengesiz beslenme
 • Testis kaynaklı problemler
 • Teratozoospermi , sperm morfolojisindeki değişiklikleri ifade eder
 • Kanser tedavileri (Kemoterapi ve radyoterapi gibi)
 • Varikosel (varisler)
 • Toksik kirleticilere ve ağır metallere, gübre ..vb maruz kalmak
 • Testis sıcaklığını artırabilecek aktiviteler (Sıcak küvet veya sauna kullanımı,saunalar, dar giysiler vb.)

Sperm Hareketsizliği Nasıl Tedavi Edilir?

Astenozoospermi, için direk spesifik bir tedavi olmamasına rağmen, yaşam tarzı alışkanlıklarının değiştirilmesi sperm motilitesini geri kazanılabilmesi açısından uzun bir yol kat edebileceği bilinmektedir.

Sperm hareketsizliği bitkisel tedavi
Sperm hareketsizliği tedavi

Sperm hareketsizliğine ne iyi gelir sorusu bir çok kişinin merak ettiği konulardan biri sperm hareketsizliği için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur, ancak tanı erkek deki durumun şiddetine bağlı olacaktır. Vaka ne kadar şiddetli olursa, tedavi olasılığı kadar zor olacaktır.

Sperm Hareketsizliği Bitkisel Tedavi

En önde gelen tedavi beslenme alışkanlıklarıdır. Sperm hücrelerinin gelişimini desteklemek için vitamin E ve vitamin C almayı ihmal etmemeniz gereklidir. Sperm hareketsizliği nasıl yok edilebilir? Çinko aldığınızdan emin olun çünkü sperm hareketlerinin yavaşlamasını ve hücrelerin bir araya toplanmasını engelleyen en önemli faktörlerden biridir. Ayrıca sperm artırmaya yardımcı olan L-karnitin ve anti-oksidanlar  amino asit açısından zengin besinler tüketmeye dikkat edin ve bu süreci uzman kontrolü altında geçirmeyi unutmayın.

İlgili Yazı: Sperm Sayısı Nasıl Artar: En İyi 10 Yolu

İyi Beslenmeyi Hafife almayın !
Yapılan Araştırmalar , çinko, C ve E vitamini ile birlikte kullanıldığında, sperm harektliligi (motilitesi) % 24 oranında artmıştır.

Kaynak: Craig S

Astenozoospermi Hakkında Sıkca Sorulan Sorular

Sperm testi yaptırdım sonuç astenozoospermi çıktı ne yapmam gerekir?
Sperm hareketsizligine baglı olarak tüm etmenler analiz edildikten sonra tedavi Tüp bebek (IVF) veya Mikroenjeksiyon (ICSI) önerebilir .Şiddetli Astenozoospermide enjeksiyon önerilmediği bilinmektedir.
Astenozoospermi belirtileri nelerdir?
Maalesef, Astenozoospermi ile ilgili öngörülebilir belirtiler yoktur. Eğer sperm hareketsizliğine şüphe ediyorsanız sperm testi(Semen Analizi) yaptırmanız gerekmektedir.
Eşime sperm hareketsizliği (Astenozoospermi) teşhisi kondu dogal yollardan hamile kalabilir miyim?
Hafif veya orta dereceli bir sperm hareketsizliği bulunmakta ise hala doğal yollardan hamile kalma şansınız bulunmaktadır. Ancak sperm motilitesi büyük ölçüde etkilenmişse Tüp bebek ve Mikroenjeksiyon gibi tedavi yöntemlerine yönelmeniz gerekebilir.

 

Yararlanılan Kaynaklar

 • academic.oup.com/humrep/article/14/4/1028/628785
 • tandfonline.com/doi/abs/10.1080/01485010390219656

Son güncelleme: 6/12/2018 12:00

 

2 COMMENTS

 1. Sperm hareketsizliği %65 den %27 ye düştü toplam sperm 150 milyon ama 1 yıldır çocuk olmuyor nasıl bir yol önerirsiniz

 2. Hastaya kesin bir astenozoospermi tanısı koymadan önce semen analizini tekrarlamak çok önemlidir. Sperm hareketsizliği veya başka bir sperm tanısının tek bir sperm analizi ile teşhis edilmesi, çevresel faktör veya hastanın geçici bir durumundan dolayı olabileceğinden yanlış olacaktır.
  Sperm hareketsizliği teşhisi koyulabilmesi için sperm testinin tekrarlanması gerekir. Ayrıca, sperm testleri arasındaki süre, testin sonucunu etkileyen dış faktörlerin ortadan kalktığından emin olmak için makul bir süre olmalıdır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here