Sperm Sayısını Ve Kalitesini Artırmak İçin Ne Yemeli ?

1

Her ne kadar, gebelik öncesinde ve sonrasında kadınlar ne yediklerine özel ilgi göstermeleri beklense de, erkeklerin de bu süreçte diyetlerine dikkat etmesi gerekir. Ayrıca sağlıklı bir diyet yanında düzenli egzersiz ve fiziksel aktiviteye yönelme doğurganlığı iyileştirmek verimliliği artırmak için sigara alışkanlığını bırakma, alkolü ve kafeinli içeceklerin alımını azaltma gibi hayat tarzında bir çok olumlu değişim yapması gerekir

Sperm kalitesini,hareketliliğini ve sayısını arttıran spermin yapısında bulunan DNA’yı koruyan, erkek üremesi için önemli faktörlerden olan testosteron dengesi ve libido artırıcı bir dizi gıda bulunmaktadır. Gelin hep birlikte

 Sperm Artırıcı Besinler

1-Çikolata

Çikolata, içerisinde bulunan zengin amino asit L-arginin kaynagı sayesinde sperm sayısını, sperm motilitesinin geliştirmeye ve sperm hacmini artırmaya yardımcı olur. Ancak çikolatanın seçilmesi söz konusu olduğunda, koyu çikolatayı tercih edin çünkü çikolata koyulaştıkça içerisindeki L-arginin içeriği de o kadar artar. Çikolatanın acı tadı seçiminizde referans olabilir.

2-Yaban Mersini

Yaban mersini zengin bir anti-inflamatuar antioksidan kaynağıdır. Sağlıklı sperm motilitesini ve kalitesini korumaya ve sperm sayısını artırmaya yardımcı olur.

3-Yumurta

Kaliteli sperm üretiminde kritik rol oynayan mineral selenyumun en iyi kaynaklarından bir tanesidir. Selenyum düşüklüğü görülen erkeklerde sperm sayılarında düşüş yaşanmıştır. Erkekler spermle birlikte  selenyumun mineralini kaybeder bu yüzden yumurta vasıtasıyla takviye edilmesi gerekir. Ayrıca selenyum sperm şeklinin korunması ve antioksidan özelliği ile sperm içerisindeki hassas yağ asitlerini korur.

4-Kabak Çekirdeği

Sperm kalitesini artırmak için ne yemeli sorusuna verilecek en iyi cevap kabak çekirdeği olsa gerek çünkü zengin minarel ve çinko kaynağını bünyesinde bulunduran kabak çekirdeği erkeklerde testosteron seviyesini artırarak sperm artırıcı etki gösterir. Ayrıca erkek kan akışını arttıran ve sağlıklı üremeyi destekleyen önemli miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Ancak bu faydayı sağlamak için kavrulmamış ham ve organik kabak çekirdeği tercih etmek en iyisidir.

5-Süt Ve Süt Ürünleri

B12 vitaminin en zengin kaynaklarından olan süt,peynir,yoğurt,lor peyniri,süzme peynir gibi kaynaklar sperm sayısını artırmaya yardımcı olur. Günümüzde çoüu kişi  işlenmiş gıdalara maruz kaldığı için B12 vitamini eksikliğine sahiptir. Yapılan araştırmalar B12 vitamini eksikliğinin sperm hücreleri de genetik hasara yol açtığı ve bunun sonucunda doğurganlık problemlerine(infertiliteye) neden olduğunu göstermektedir.

Oligospermi Nedir? Düşük Sperm Nedenleri,Belirtileri ve Tedavisi

6-Kuruyemişler

Faydalı bir amino asit olan besin L-Carnitine en önemli kaynaklarından olan fındık, ceviz, badem, kaju fıstığı gibi yemişler güçlü bir antioksidandır. Sperm hücrelerini ve DNA’yı hasarlardan korur ve ayrıca L-Carnitine dayanıklılığı ve enerjiyi geliştirerek düşük libidoyu artırır.

7-Balıklar

Yapılan yeni araştırmalar ”CoQ10” nun erkek sperm hızını ve sayısını artırabildiğini ortaya koymuştur. CoQ10’yu içeren güçlü besin kaynakları arasında somon,benekli alabalık ve ringa gibi balıklar bulunmaktadır. Ayrıca CoQ10;

  • Susam tohumu,
  • Brokoli,
  • Yumurta,
  • Çilek Fındık vb.

kaynaklarda bulunmaktadır.

Astenozoospermi Nedir?Sperm hareketsizliği Nedenleri ve Tedavisi

8-Nar Suyu

Nar, güçlü bir antioksidan özeliği ile sperm içerisinde bulunan yağ asitlerini oksidasyondan karur. Ayrıca testosteron seviyesi ve libido artırmada yardımcı olur. Özellikle nar suyu erkesiyon konusunda sıkıntı yaşayan erkeklerde üreme organı kan dolaşımını artırması sebebiyle tüketilmesi gerekmektedir.Sperm kalitesini artıran besinler

9-Domates 

Domateslerde bulunan kilit bileşik Lycopene, sperm hücrelerini hasara karşı koruyan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Son yıllarda yapılan artırmalar Lycopenenin
sperm sayısını % 70’e yakın oranda arttırabildiğini ve ayrıca sperm hızını (Sperm yüzme hızı) belirğin bir şekilde artırdığını göstermektedir. Ayrıca anormal sperm sayısını düşürerek
prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlattığı bilinmektedir.

10-Kırmızı Biber 

Kırmız biber içeriğine bulunan A vitamini sayesinde sperm hücresinin korunmasına yardımcı olur. Araştırmalar A vitamini eksikliğinin düşük sperm motilitesi ve doğurganlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir. A vitamini eksiklğini karşılamak için yemeklerinize, salatalarınıza bol miktarda kırmızı biber ekleyin.

Teratospermi Nedir?Sperm Morfoloji bozukluğu Nedenleri ve Tedavisi

11-Brokoli

Güçlü bir selenyum kanağı olan brokoli semende selenmyum kaybını telafi etmeye yardımcı olur. Ayrıca sperm kalitesini ve sperm morfolojisini geliştiren kromozm anormallikleri önleyen önemli miktarda folik asit içerir.

Doğurganlık diyetinizi planlarken,  zararlı kimyasal madde içermeyen organik meyve ve sebzeleri yemeye çalışın. Her gün 4 ila 5 porsiyon taze meyve ve sebze yiyin ve günün en az bir öğününe yeşil salata ekleyin. Ayrıca, bol su ve taze sıkılmış meyve ve sebze suları için vücudunuzu nemlendirin ve besleyin.

Sperm sayısı artışı için baksır kullanın 

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, erkeklerdeki sperm sayısını iç çamaşırı kullanımına göre karşılaştırdı: Baksır veya külot. Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar tarafından yürütülen bu araştırmaya göre, baksır giyen erkekler, baksır giymeyen erkeklerle karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha yüksek sperm konsantrasyonlarına ve toplam sperm sayısına sahip oldukları gözlemlendi.

Çalışma bulguları, erkek iç çamaşırlarının belirli çeşitlerinin sperm üretimini engellediğini göstermektedir.

Sıkı oturan iç çamaşırı, gevşek iç çamaşırlara kıyasla yüksek testis sıcaklığa neden olur ve bu da testisin normal fonksiyonuna zarar verir. Aslında yanlış iç çamaşırı kullanmak, sperm yapısının bozulmasına ve sperm sayısının düşmesine neden oluyor.

Yeni sperm üretilmesi ne kadar sürer ?

Erkeklerde sperm sürekli üretilmektedir. Sperm üretim sürecine spermatogenez denir. Yeni bir spermatogenez döngüsünün tamamlanması 3 ay sürer. Böylece, her 3 ayda bir yeni sperm üretilir.

Sperm üretimi sıcaklığa çok duyarlıdır. Testislerin karın boşluğunun dışında kalmasının ana nedeni budur.

Yararlanılan Kaynaklar;

1 YORUM

  1. İş yerinde bir arkadaşımın sperm sorunu vardı. Doktora gitti ve bal, yumurta, fındık ve özellikle kabak çekirdek yemesini önermiş. Her sabah yumurta, bal ve fındık yer. Öğle yemeğinden sonra da kabak çekirdeği yiyor. 3 aydır böyle. Dün doktora gitti test sonuçları bugün çıkmış sperm sayısı önemli oranda artmış. Sigara da etkiliymiş inşallah bırakır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here