Sperm MAR Testi nedir?

1

MAR testi açıklanamayan kısırlığa sahip çiftlerde önemli bir rol oynayan Anti Sperm Antikorlarının veya ASA’nın varlığını tespit etmek için kullanılmaktadır.

ASA Nedir?

Normal bir erkekte, sperm ile erkek vücudundaki kan arasında fiziksel bir bariyer vardır, bu bariyer spermin korunmasını sağlar ancak testis ameliyatı veya kaza gibi olağandışı durumlarda, sperm kanla temas edebilir ve sperm antikorları oluşabilir.

İlgili: Sperm Testi (Spermiogram) Nedir? Amaç,Hazırlık ve Sonuçlar

Kısırlığa sebep olur mu?

Sperm antikorları oluşması, spermi birkaç farklı yolla etkileyebilir. Bazı antikorlar spermin birbirine yapışmasına neden olur (aglütinasyon). Aglütine sperm birlikte toplanır ve rahim ağzından ve rahimden kolayca hareket edemez. Diğer antikorlar, vücudun bağışıklık sisteminin Doğal öldürücü hücrelerinin spermlere saldırmasına neden olur. Bazı antikorlar, sperm zarı ile servikal mukus arasında reaksiyona neden olabilir ve spermin servikste yüzmesini önler. Antikorlar ayrıca spermin yumurta ile başarıyla döllenme kabiliyetini de etkileyebilir. Bu nedenle spermde ASA’nın varlığı, gebelik şansını büyük ölçüde azaltır ve pozitif bir MAR testi kısırlığın altta yatan nedenini belirlemeye yardımcı olabilir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here