Sperm Morfoloji Bozukluğu Tedavisi – Teratospermi Tedavi Edilebilir mi?

0

Sperm morfoloji bozukluğu teratospermi tedavisi öncesinde bu hastalığın nasıl bir tıbbi durum olduğu ve hangi faktörlerden kaynaklandığını bilmemiz gerekir çünkü pek çok insan teratospermi nin ne olduğu, hangi nedene bağlı olarak gelişebildiği konusunda emin değildir.

 

 

Sperm morfoloji bozukluğu (teratospermi);

  • Doğumdan itibaren genetik nedenlerden,
  • Zaman içerisinde gelişen  hormonal dengesizlik,
  • Travma

gibi nedenlerle edinilmiş olunabilir. Bu nedenle, nedene bağlı olarak tercih edilecek tedavi yöntemi de değişiklik gösterebilir.

Doğuştan yani genetik nedenlerle karşılaşın sperm şekil bozukluğu tedavisi diğer faktörlere göre nispeten daha zordur. Özellikle ağır sperm şekil bozukluklarında tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemlerine başvurmak gerekebilir.

Aksine orta ve hafif teratospermi vakalarında, sperm kalitesi ve sayisini artirmak için yardımcı olabilecek doğal tedaviler veya ilaçlar mevcuttur.

Sperm Şekil Bozukluğu Doğal Tedavi

Sperm şekil bozukluğu bir diğer ismiyle morfoloji bozukluğunun spesifik nedenini keşfetmenin oldukça zor olduğu göz önüne alındığında, sperm morfolojisini düzeltmek için en iyi tedavi seçeneğinin belirlenmesi de karmaşıktır.

İdeal tedavi için aşağıda, sperm oluşumunun başarıyla gerçekleşmesini sağlayan ve korunmasına yardımcı olacak bazı ipuçları verilmiştir.

Dengeli Beslenme

Sperm morfolojisini düzeltmek isteyen her erkeğin diyetine katması gereken bazı temel besinler

Selenyum; Fındık, ton balığı, dana eti, tavuk eti, yumurta ve peynir gibi selenyum zenğin gıdaları diyetinize dahil etmeniz önemlidir. Burada dikkate dilmesi gereken selenyum toksik etkisi olabileceği için küçük oranlarda alınmalıdır.

Çinko; vücuda enerji sağlamakla sorumlu enzimlerin düzgün çalışması için gereklidir.

Omega-3 yağlı asitler; Bu yağları insan vücudu sentezleyemediğinden diyetinize eklemeniz gerekir. Sperm üzerinde etkilerinin yanı sıra kalp, sinir ve bağışıklık sistemi üzerinde birçok faydası bulunmaktadır.

Zeytin Yağı; Akdeniz mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunan zeytin yağı içerisinde bulunan oleik asit sayesinde sperm üretimini etkileyen LDL kolesterol ve testislerde birikebilecek kütü huylu kolesterolün azalmasında büyük katkıda bulunur. Kısaca zeytin yağı sperm morfoloji bozukluğu teratospermi tedavisi nde sizin en büyük müttefikiniz.

Testis Sıcaklığı; Testislerinizin uzun süre ısıya maruz kalması, sperm üretimine ve sperm anormalliklerine neden olabilir. Sperm şekil bozukluğu sorunundan müzdarip olan erkekler aşağıdaki önerilere dikkat etmelidir:

  • Dizüstü bilgisayarınızı kucağınıza koymak gibi testislerdeki ısıyı artıracak aktiviteleden uzak durun,
  • Yoğun bisiklet antrenmalarından uzak durun,
  • Sık sauna girmekten kaçının,
  • Boxer külot gibi bol giysiler giyin.

İlgili Yazı: Sperm Sayısı Nasıl Artar: En İyi 10 Yolu 

 

Yaralanılan Kaynaklar;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here