Sperm Sayısı Nasıl Artar: En İyi 10 Yolu

0

Kısırlık

Günümüzde kısırlık dünya çapında gittikçe büyüyen bir sorun haline gelmekte ,yapılan araştırma verilerine göre dünyada her altı kişiden biri kısırlık problemi yaşamakta olduğu ve her üç çiften birinin  kısırlık probleminin erkek partnerinden kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

Kısırlık gelişen teknoloji ile büyük bir sorun olmaktan çıkmış olsa da  alternatif tıp sağlıklı, diyet ve takviyeler ile daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Doğal Yollardan Sperm Sayısı Nasıl Artırılır

Güvenilir kaynaklardan derlediğimiz sperm sayısını artırmanın en etkili yolları

-Aspartik Asit Takviyeleri

Yapılan testlerde D-AA takviyelerinin erkek kısırlığında önemli bir faktör olan doğurğanlık hormonu testosteron seviyesini gözle görülür derece artırdığı bilinmektedir.

Örnek bir çalışmada deneklere 3 ay boyunca günde 2.66 gram D-AA takviyesiyle
testosteron seviyesini % 30-60, sperm sayısını ve hareketliliğini(motilitesini) % 60-100 arttırdığını ileri sürmüştür.

Ancak mevcut veriler düşük testosteron seviyelerinde D-AA takviyelerinin erkeklerde doğurganlığı düzelte bileceği sonucuna ulaşırken, normal ve yüksek seviyede testosteron hormonuna sahip erkeklerde ek bir yarar sağlamayacağı yönündedir.

-C Vitamini Takviyesi

Oksidatif stres ,  reaktif oksijen (ROS) miktarının vücütta zarar verici seviyelere ulaşma durumunu ifade eder. ROS vücudumuzda sürekli olarak üretmektedir ve seviyelerinin normal oranda tutulması gerekir aksi durumda erkeklerde kısırlığa yol açabileceği yönünde bulgular vardır.

Tamda burada C vitamini gibi antioksidanların yeterli ve düzenli olarak alınması Oksidatif stres zararlarına karşı koymaya yardımcı olur ayrıca c vitamini takviyesinin semen kalitesi üzerinde iyileştirici etkisi bulunmaktadır.

Yapılam araştırmalar sonucu :

  • İki ay kadar günde iki kez 1000 mg C vitamini takviyesi kullanılmasının sperm  hareketliliğini (motilitesini) % 92, sperm sayısını% 100’ün üzerinde artırdığını
  • Deforme olmuş sperm hücrelerinin oranını % 55 ‘e kadar azaltmıştır
  • Üç ay boyunca haftada beş kez 1,000 mg C vitamini almanın, sperm hücrelerinde reaktif oksijen (ROS)’un sebeb olduğu DNA hasarına karşı korunabileceğini göstermiştir.
  • C Vitamini takviyeleri deforme olmuş sperm hücrelerinin sayısını azaltırken, sperm sayısını ve hareketliliğini önemli ölçüde artırmıştır

-D Vitamini Takviyesi

Yapılan araştırmalar D vitamini eksikliği olan erkeklerin düşük seviyede testosteron oranına sahip olduklarını iddia etmektedir.

-Tribulus Terrestris Takviyesi

Tribulus Terrestris, demir dikeni bitkisinden elde edilen dikenlerle çevrili meyvesi bulunan erkek kısırlığı tedavisinde sıklıkla kullanılan bir maddedir.

2 ay boyunca günde 6 gram tribulus kökü kullanmanın erektil fonksiyonlar ve libidoyu artırdığını kanıtlanmıştır

-Çemen Takviyesi 

Yapılan araştırmalarda  6 hafta boyunca günlük çemen otu özü ve minerallerinden yapılan  600 mg testofen kullanılması testosteron seviyesini,cinsel dürtü,cinsel performans ve güç artışı sağladığı gözlemlenmiştir.

-Çinko Takviyesi 

-Ashwagandha Takviyesi

Uzun yıllardır erkek doğurganlığını artırmak için hindistan da kullanılan şifalı bir bitkidir.

-Maca Kökü Takviyesi

Peru da yetişen geleneksel maca bitkisi libido ve erkek doğurganlığı üzerinde etkilidir.

-Stresini Azaltın 

-Düzenli Spor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here