Home Tüp Bebek Tüp Bebeği En Fazla Kaç Defa Denenebilir?

Tüp Bebeği En Fazla Kaç Defa Denenebilir?

0
tüp bebeği en fazla kaç defa denenebilir
Tüp bebek kac kez

Çiftler kaç kez tüp bebek deneyebilir ?

Tüp bebek tedavisi, kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin çeşitli sebeplerle normal yollar ile döllenememesi sonucunda vücudun dışında dillendirilmesi şeklinde açıklanabilir. Bu teknikte anne ve baba adaylarından alınan yumurta ve sperm, laboratuvar ortamında döllendirilir. 48 saat dışarıda bekleyen döllenmiş yumurta, annenin rahmine yerleştirilir ve gebelik gerçeklemiş olur. Tüp bebeği en fazla kaç defa denenebilir sorusuna net bir cevap vermek güçtür. Çünkü tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç almak  annenin yaşına, ailenin sosyoekonomik durumuna, işleme gerçekleştirecek doktorun bilgi ve tecrübesine, tedavinin başlatılacağı hastanenin durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Tüp Bebek Yönteminde Meydana Gelebilecek Sıkıntılar Nelerdir?

Uzun yıllar deneyen ancak çocuk sahibi olamayan aileler tarafından başvurulan tüp bebek tedavisi, her rahatsızlığın tedavisinde olduğu gibi bazı sıkıntıları da beraberinde getirebilmektedir . Bu sıkıntıların başında döllenme sonucunda anne adayının rahmine yerleştirilen yumurtanın, gebelik belirtisi göstermeden düşmesi gelmektedir. Bu durum özellikle anne adayı üzerinde umutsuzluk ve mutsuzluk meydana getirir. Tüp bebeği en fazla kaç defa denenebilir konusunda bilgi sahibi olarak  tekrar tedavi deneyebilir. Bu tedavi yöntemi olumlu sonuç alınana kadar denenebilir ancak aile için hem maddi hem manevi sıkıntılara yol açabilir. Olumsuz sonuçlanan tüp bebek tedavilerinde aileler umutlarını kaybedecektir. Bu sebeple yapılan her tedavi arasında belirli bir süre bırakılır ve anne-baba adaylarının tekrar bu sürece hazır hale gelmeleri beklenir. Doğal yollardan gebe kalamayan anne adaylarının tüp bebeği en fazla kaç defa denenebilir sorusunu düşünmek yerine morallerini yüksek tutup, başarılı olacaklarına inanarak tedaviye başlaması iyi olacaktır.

Tüp bebek tedavisinde karşılaşılsan diğer sıkıntılar ise çoğul gebelik riskinin fazla olmasıdır. Tedavinin en başında görülen çoğul gebelik ikiz veya daha fazla bebeğe aynı anda gebe kalmak demektir. Tedavi esnasında karşılaşılan diğer sıkıntı ise dış gebeliktir. Belirtisi kanama olan dış gebelik, hormonal testler sonucunda anlaşılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavilerinde Başarı Oranı Nedir?

Tüp bebek başarı şansı

İlk olarak 1978 yılında uygulanan tüp bebek tedavisi, hem kadın kaynaklı hem de erkek kaynaklı kısırlık sorununa %80 çözüm olmaktadır. Ailelerin sıklıkla üzerinde durduğu tüp bebeği en fazla kaç kere denenebilir sorusunun ise net bir cevabı yoktur ancak birden fazla denemek, olumlu sonuç alma ihtimaline etki etmez. Oldukça yüksek başarı oranına sahip olan tüp bebek tedavisi, anne ve baba adayının düzenli olarak bir sene korunmadan cinsel birliktelik yaşamalarına rağmen hamilelik gerçekleşme başvurulan bir yöntemdir. Özellikle daha erken yaşlarda, tedaviden beklenen sonucu almak daha yüksek ihtimal olmaktadır. Otuz beş yaşın altındaki anne adaylarında tedaviden olumlu sonuç alma ihtimali %45/50 ilken 38 yaşındaki anne adayında bu oran %40 olmaktadır. 40 yaş üstündeki kadınlarda ise başarı oranı %10a kadar düşmektedir. Bu oranlar göz önünde bulundurularak, normal yollardan bebek sahibi olamayan kişiler, alanında uzman kişilerden yardım almalıdır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here