Tüp Bebeğin Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

0

Tüp Bebegin Tutmaması

Tüp bebek tedavisi oldukça farklı işlemlerin bir araya gelmesi ile olur. Çeşitli nedenlerle bu işlemlerden birisinde sorun yaşanması tedavinin olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Tüp bebek tedavisinde deneme sayısı diye bir durum söz konusu değildir. İstenilen gebelik elde edilene kadar denemeye devam edilmelidir. Ancak negatif olan tüp bebek tedavilerinin ardından hem anne adayı hem baba adayı yeniden incelenmeli ve tedavinin neden olumsuz sonuçlandığı detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Bu tekrar araştırılması yapılmadan tüp bebek tedavisini yenilemek yüksek ihtimalle yine olumsuz sonuç verecektir.

Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması çiftin süreç hakkında bilgilendirilmesidir. Daha sonrasında anne adayında yumurta oluşumu sağlamak için ilaç tedavisine başlanır. Kullanılan ilaçlar sayesinde belirli bir sağlamlığa ve büyüklüğe ulaşan yumurtalara çatlatma İğnesi uygulanır. Bu iğneden sonra 36 saat beklenir ve yumurta toplama işlemi uygulanır. Anne adayından yumurta toplandığı gün baba adayından da sperm alınır. Bu iki üreme hücresi laboratuvar ortamında döllendirilir. Elde edilen embriyo anne adayının rahmine transfer edilir. Ardından 12 gün beklenir. Anne adayından kan veya idrar örneği alınarak gebelik testi uygulanır. Tüp Bebeğin tutmama belirtisi ilk bu teste ortaya çıkar. Negatif çıkan testin ardından yeniden tüp bebek tedavisi denemek için bir plan oluşturulabilir.

tüp bebeğin tutmadığı nasıl anlaşılır

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrasında 12.günde gebelik testi yapılmaktadır. Bu test öncesindeki gebelik belirtileri veya tüp bebek tedavisinin olumsuzluğuna işaret eden belirtileri çok fazla önemsememek gerekir. Devamlı tüp bebeğin tutmadığı nasıl anlaşılır diye düşünmek anne adayını stres olarak dönecektir. Tedavi süresince uzak durulması gereken stres olumsuz düşünceyle artacağı için 12.günü beklemekte fayda olacaktır.

Embriyo transferi sonrasında kadında kanama görülebilir. Eğer bu kanama adet kanı ise tüp bebek tedavisinin olumsuz sonuçlanma belirtisi olarak kabul edilir. Ancak embriyo transferi sonrasında embriyonun anne adayının rahmine tutunma çabası sırasında da kanama meydana gelmiş olabilir. Bu ikisi arasında farkı anlamak çok kolay değildir. Ancak yerleşme kanaması, adet kanamasına göre daha açık renktedir ve adet kanamasına göre daha kısa süreyle görülür.

Tüp bebek tedavisinde son aşama olan embriyo transferi sonrasında yapılan gebelik testi pozitif olsa dahi dış gebelik olarak bilinen tüp bebeğin tutmama belirtisi de vardır. Dış gebeliğin anlaşılması için ultrason görüntülemesi yapılır. Kan değerlerinde gebelik görülmesine rağmen gebelik kesesi olmadığı durumlarda dış gebelik yaşanır. Dış gebelik, embriyonun rahim dışında bir yere tutunması anlamına gelmektedir.

Tüp bebek tedavisi çok çeşitli nedenlerle olumsuz sonuç vermektedir. Her başarısız denemenin ardından başarısızlık nedeni araştırılmalı gerekli görüldüğü taktirde cerrahi müdehale ederek bu nedenler yok edilmelidir. Anne adayında var olan kistler tüp bebek tedavisini etkiliyorsa alınmalıdır. Sigara kullanan çiftlerde tedavinin tutmama ihtimali fazladır. Bu nedenle çiftler tüp bebeğe karar verdiği anda sigarayı bırakmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here