Tüp Bebek Başarısızlık(Tutmama) Nedenleri

0

Tüp Bebek Başarısızlık(Tutmama)

Tüp bebek tedavisi eğer tutmamışsa yanı başarısız olmuşsa altta yatan problemleri çok iyi araştırmak gerekir. İyi bir tüp bebek merkezindeki gebelik oranı %60-70 civarındadır. Eğer tüp bebek başarılı olmazsa o zaman anne ve baba adayının genetik olarak araştırılması gerekir çünkü bunlarda Translokasyon dediğimiz kromozomlar arasında bir dizi yer değiştirme söz konusu olabilir.

tup bebek basarisizlik

Bunun haricinde problemler sıralayacak olursak embriyoya bağlı problem,rahime bağlı problemler ve anne adayının kendinden kaynaklanan  problemler söz konusu olabilir. Bunlara bağlı problemler araştırıldığında  embriyonun kalitesiz olması embriyonun genetiğinde problem olması veya anne adayının rahminde problemeler  yanı rahim içeresinde miyom,polip,perde,yapışıklık ve enfeksiyon gibi faktörler görülebilir bunun haricinde anne adayının diyabet,kalp hasatlıkları,böbrek hasatlıkları gibi problemleri olması yine embriyonun tutunmasını engelleyebilir. Sonuç olarak bir embriyo tutunamadığı zaman yanı tüp bebek basarız olduğunda hem embriyoya ait faktörler hem rahme hemde anneye ait nedenler kapsamlı olarak araştırılmalı ve bu araştırmanın sonucuna göre kişilere doğru tüp bebek tedavileri denenmelidir.

Birincil Başarısızlık Nedenleri

 • Embriyonun geliştiği ortamın yeterli olamaması
 • embriyonun bozuk genetik yapısı
 • embriyo dış zarının kalınlaşması

İkincil Başarısızlık Nedenleri

 • Rahim iç duvarını (Endometrium) etkileyen kalıtsal rahim bozuklukları,
 • Rahim içinde embriyonun tutunmasını engelleyen polip, myom,
 • Geçmişteki enfeksiyon veya kürtajlara bağlı yapışıklıklar,
 • Embriyonun rahim içinde tutunup büyümesini etkileyen pıhtılaşma fonksiyon bozuklukları,
 • Kadında genetik veya sonradan oluşan immunolojik (savunma mekanizmaları) bozukluklar, yüksek kalitede de olsa gelişen embriyonun tutunup büyümesini engelleyebilen faktörlerdir.

Üçüncül  Başarısızlık Nedenleri

 • Çikolata kistleri(endometriosis) ve tüplerde yaşanan problemler
 • Enfeksiyonlardan nedeniyle fallop tüplerinin yapışmış olması
 • Cerrahi operasyonlara bağlı tüplerin zarar görmesi

Başarısız Tüp bebek Tedavisi Sonrası Neler Yapılmalı ?

Tedavi sonrası maalesef gebelik testinin negatif çıkması  ne doktorların nede tedaviye gelen çiftin karşılaşmak isteyemeyeceği bir sonuç  her tedavide olduğu gibi tüp bebek tedavisinin de belli bir başarı oranı var ve bu başarı oranı  bayanın yaşı ve yumurtalık rezerviyle ilişkilidir. Gebelik sonucunun negatif olması durumunda ilaçların bırakılması kadının adet görmesi ardından neden başarısız olunduğu detaylı olarak araştırması gerekmektedir.

En bastan tekrar bu çifte ait tüm faktörlerin gözden geçirilmesi atlanmış bir problem varsa bunun üstüne gidilmesi belki extra basta düşünülmeyen detaylı araştırmanın yapılması gerekmektedir. Bunların en önemlisi genetik araştırmalardır hem anne adayına hem baba adayına genetik testler yapılmakta rahim içi detaylı olarak değerlendirilmekte bir problem varsa bu giderilmeye çalışılmakta eğer bir sorun bulunamazsa bile rahim içerisinden alınan örnekle hücresel düzeyde problemlerde tespit edilebilmektedir . Yine bağışıklık sistemine ait testler pıhtılaşma sorunları gibi kan testleri ile araştırılabilecek konularda başarısızlık durumlarında detaylı olarak gözden geçirmeye yarar vardır.

Başarısız Tüp bebek Tedavisi Sonrası Ne Kadar Beklenmeli ?

Genellikle çiftlere iki tüp bebek arasında önerilen süre 2 ile 3 ay kadardır. Bunun bilimsel temeli bir kadının yumurtaları hormonların etkisine girmeden önce yaklaşık  2.5 aylık bir sureye ihtiyaç duyar yani bir yumurta havuzundan her ay belli sayıda yumurta yola çıkar yaklaşık 2.5 ay yolculuğun sonunda dışarıdan hormonlarla uyarılacak seviyeye gelirler. Çiftlerin tüp bebek sonucunda olumsuz sonuç almaları durumunda tedaviye tekrar  başlanılabilmesi için yeni yumurtaların ,yumurtalıktan çıkıp dışarıdan uyarılacak seviyeye gelebilmesi için 2.5-3 ay gerekir bu nedenle bu süreler dikkate alınmaksızın sık aralıklarla tüp bebek tedavisinin uygulanması başarılı sonuçlar alma şansınızı düşürebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here