Tüp Bebek Hamilelik Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

0

Tedaviye başladıktan sonra embriyo transferiyle beraber çiftlerde acaba tüp bebekte hamilelik ne zaman belli olur merakı başlar. Tüp bebek tedavisi uygulandıktan sonra 12. Günde anne adayına gebelik testi uygulanır. Bu test genellikle kan tahliline dayanan bir testtir. Doğal yollardan gerçekleşen gebeliklerde, en bilinen hamilelik belirtisi adet kanamasının olmamasıdır. Ancak tüp bebek tedavisi sonrasında adet kanaması olabilir. Gebelik için belirti olarak adet kanaması gösterilemez. Çünkü tedavi süresince bir dizi işlem yapılmaktadır. Yapılan bu işlemler veya kullanılan ilaçlar, adet kanamasını engellemiş olabilir. Bu sebeple en güvenilir gebelik testi, tüp bebek tedavileri için, kan testi olmaktadır. Yine de anne adayında bir takım değişiklikler gebelik belirtisi olmaktadır. Bu belirtilerden ilki kadındaki göğüs hassasiyetidir. Kıyafetini giyip çıkarırken bile hassaslaşan göğüslerini fark edecektir. Hassaslaşan göğüslerin damarları da belirgin hale gelecektir. Bu belirginleşme gözle fark edilir bir şekilde olur. Bir başka belirti olarak da vajinada meydana gelen akıntı miktarının normal miktardan fazla olması sayılabilir. Bulantı, kusma ve halsizlik de belirtiler arasındadır.

 Tüp Bebek Tedavisinin Başarılı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yoğun ve stresli bir tedavi süreci olan tüp bebek hamilelik sonucu almak isteyen ve doğal yollardan gebe kalamayan anne adaylarının başvurduğu bir yöntem olmaktadır. Tüp bebek tedavisi genellikle başlangıcından itibaren bir ay süren bir tedavidir. Bu süre boyunca anne adayına yumurtalıklarının gelişmesi için iğne ve ilaç tedavisi yapılır. Tüp bebek tedavisinin en hassas noktasını oluşturan yumurta transferi sonrası ise bekleme süreci başlamaktadır.

tüp bebek hamilelik belirtileri
tüp bebek hamilelik sonucu

Embriyo transferinden sonra 12. Günde anne adayından kan testi alınır. Bu testin sonucunda gebelik eğer pozitif ise iki hafta sonrasına ultrason randevusu verilir. Bu ultrason gebelik kesesinin görülmesi içindir. Yapılan bu ultrason muanesinden sonra gebelik kesesi görülürse, tüp bebek tedavisi olumlu sonuç vermiş ve gebelik gerçeklemiş anlamına gelir. Eğer gebelik kesesi görünmez ise büyük ihtimalle dış gebelik yaşanmaktadır. Tüp bebek tedavisinin olumsuz sonuçlandığı anlaşıldığı zaman, kadının bir kere daha adet görmesi beklenir. Adet döngüsünü tamamladığı zaman ikinci kere tüp bebek tedavisi denemek için gerekli tüp bebek merkezlerine başvuruda bulunabilir.

 Tüp Bebek Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Doğal süreç sonucu gebe kalan kadın ile tüp bebek hamilelik belirtileri birbirinden farklı değildir. Normal yollardan doğan çocuk ile tüp bebek tedavisi sonrasında doğan çocuk arasında bir farkın bulunmadığı gibi, gebelik sürecini de hemen herkes aynı yaşamaktadır. Bebeğin rahme tutunması sürecinde anne adayında şiddetli karın ağrısı ve sıklıkla kusma meydana gelebilir. Gebelik sürecinde kasıklarda ağrı yaşanması da normaldır. Gebelik belirtileri anne adayının ruh haline yansımaktadır. Ani sinirlenmeler ve çabuk değişen ruh halleri görülür. Bazı anne adaylarının cildinde lekeler ve akneler de meydana gelebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here