Tüp Bebek Hikayeleri: 5 Tüp Bebek 3 Aşılama 6 Yıllık Mücadele Vol.5

0

Eşimin spermiogram sonucunu almıştık. Umduğumuzdan da iyi çıkmıştı. Gerçi o zamanlar bu değerlerine anlama geliyor hiç bilmiyordum ama üroloji doktoru çok çok iyi demişti. Toplam sayı tam 500 milyondu. Eşim çok rahatlamıştı, onda sorun yoktu çok şükür. Ama beni bir telaş sardı “kesin benim tüplerim tıkalı ondan olmuyor o zaman” demeye başlamıştım. X hanıma da eşimin sonucunu gösterdik. “Aaa” dedi “sıvılaşma süresi (lifeksiyon) çok uzun çıkmış (60 dk), bak sizin sorun bu olabilir. Bir hastamda
uzun zaman uğraştı; bu sorunu keşfettik, bir ilaç verdim, hemen diğer ay hamile kaldı” dedi, nasıl sevindim anlatamam.

Korka korka sordum sıvılaşma süresinin ne demek olduğunu, ” Spermlerin üstünü saran bir
madde var, bu sıvılaştıktan sonra spermler serbest kalıp yumurtayı döllemeye hazır hale gelebiliyor. “dedi. İlaç olarak da asist verdi.” Aaa bu ilaç balgam söktürücü değil mi?” dedim,” Evet, vücuttaki salgıları seyreltme özelliğine sahip, sizin sorununuzda çözecek.” dedi. Zavallı eşim çok uzun zaman kullanacaktı bu balgam söktürücülerden . Boğazında da devamlı gıcık olmasına sebep oluyorlardı. Ama şimdiki favaro, sihirli ilacımız Asistti… Sıra gelmişti benim rahim filmime… Rahim filmi kısmına geçmeden evvel isterseniz
spermiogram tahlillerinde yazan değerler ne ifade ediyor, kaç olmalı vs bu konularn üzerinde duralım.

Sperm Testi (Spermiogram) Nedir? Amaç,Hazırlık ve Sonuçlar

Eşimin spermiyogram sonucunda ciddi bir sorun çıkmamıştı ve sıra gelmişti benim rahim filmi me. X hanım rahim filmi isteyince hemen sormuştum “Anestezili mi olacak?” diye. O da “Hayır, çok basit bir işlem merak etme, anesteziye gerek yok” demişti. X hanım başkalarına çok sertti ama bana daha yumuşak davranıyordu, bu bile mutlu ediyordu beni. Ben o güne kadar hiç anestezi almadığım için anesteziden çok korkuyordum; ya uyanamazsam, ya ölürsem (ne cahillikmiş)…

Rahim filminin anestezi gerektirmediğini duyunca sevindim.Hiç araştırmadım bile nasıl birşeymiş diye. Cahil cesareti ile gittim. Bu arada rahim filminde radyasyona maruz kalacağınız için gebelik şüphesi olmaması lazım bu sebeple adet bitimi çekiliyormuş. Elimi kolumu sallaya sallaya gittim.Ameliyathane gibi bir yere aldılar beni. Daha oraya girer girmez korkmaya başladım, “Nooooluyoz yaa, hani basit bir şeydi, niye geldik buraya?!” diye feryat ediyordum içimden.

Sedyeye vajinal muayene pozisyonunda yatırdılar, spekulum takıldı. Ameliyathane buuuzzz gibi, bahar vakti üşüdüm. Korkudan üşümem iki katına çıktı tabi. “Hiç korkma, şimdi sana kas gevşetici tarzı bir iğne yapacağım, çok kolay geçecek” dedi. İğne yapıldı.Sonra tam göremesem de şırınga tarzı birşey yardımı ile rahime doğru bir sıvı verdiler, X hanım “Adet ağrısı gibi ağrın olabilir korkma” dedi ve çıktı. O esnada röntgen filmi çekildi. Sıvının içimde dağılırken hissettirdiği soğukluk iyice ürpertti beni.Çok çok belli belirsiz bir ağrım olmuştu anlık ama korkum paha biçilmez.”Bitti, kalabilirsin” dediklerinde zangır, zangır titriyorum.Şimdi düşününce aslında o kadar korkakmamı gerektirecek birşey değilmiş ama benim ameliyathaneye bile ilk girişimdi o gün. Giyinip eşimin yanına gittim, suratımda nasıl bir ifade vardıysa eşim koşarak yanıma geldi, koluma girdi ve beni bir yere oturttu.

İlaçlı Rahim Filmi (HSG) Nedir? Nasıl Hazırlanmalıyım?

O esnada X hanım yanımıza geldi ve “Müjde, tüpler açık.” dedi. İnanın gebelik haberi almışcasına sevindik. Tüm korkum uçtu gitti ama şimdi aklımda koca bir soru işareti vardı; “Herşey yolundaysa neden olmuyordu???”. X hanım “Bu ay korunun, çok radyasyon aldın, hamile kalman riskli; çocuğun sakat olur.” dedi ve o ayda anne olma hayalim suya düşmüştü.

Rahim filmi çekildiğim ay da boşa gitmişti.Sonradan öğrendimki çoğu doktor “Korunmaya gerek yok” diyormuş. Hatta rahim filmi çektirdiği ay hamile kalan çokmuş. Bize nasip olmadı.  X hanım “Diğer ay adet olunca gel, aşılama yapalım” dedi.  İyi ki eşimde oradaydı, ben söylesem eşime daha erken olduğunu düşünürdü kesin. Aşılama nedir, onu da pek bilmiyorduk. Eve gidince yine İnterneti talan ettim. Ahhh Google ne çektin benden.  Aşılama fikri aklıma yatmıştı. Tutma ihtimali %30’lardaydı. Avantajı yumurtanın tam çatladığı zamanda yakınına spermler bırakılacaktı. Spermler yıkanmış, yani döllemeye hazır halde olacaktı.Eşime heyecanlı heyecanlı anlatıyordum bunları. Artık kesin olur gözüyle bakıyordum.Tabi her ne kadar araştırıp bilgi sahibi olsam da yaşamak apayrı bir şey. Başıma geleceklerden habersiz heyecanla adet olmayı bekledim. Ve beklenen gün geldi. X hanıma gittim, önce kan tahlilleri yapıldı.

Polikistik Over Sendromu PKOS ve hamileleik sansıSonra X hanım bir reçete yazdı. Dediki “Bu ilacı ucuza alabilmen için rapor çıkartıyorum, bu raporu sadece 1 kere kullanabilirsin. O yüzden devletin karşıladığı maksimum dozda ilacı alacaksın.”.Hemen zihnindeki tutumlu kız konuştu “Peki ya tutarsa fazla kalan ilaca ne olacak?”. X hanım biraz sinirlendi “Sen de onu hayrına birine verirsin canım, sen hele bir hamile kal da” dedi. Eczaneye gittim. Rapor sisteme düşmemiş, sekreteri arayıp bildirdim. Raporun sisteme düşmesini bekledik. Sonrasında 3 kutu ilaç verdiler.

Bundan sonra 5 yıl neredeyse kankam olacak “Gonal F” ile tanıştım.Tam fiyat hatırlamasam da raporlu olmasına rağmen o zaman için bana çok gelen bir ücret ödemiştim.Yanına buz da koydu eczacı, “Buzdolabında sakla bu ilacı” dedi. Tekrar hastaneye döndüm. Şimdi de ilacı nasıl kullanacağımı tarif edeceklerdi. Gonal F in kalem tipi olan iğnesiydi bu. En havalı olanı bence. Bu üç kutu haricinde bir daha kalem tipi olanı kullanmak nasip olmadı. İlacın kullanımı ve aşılama maceram sonraki bölüme kalacak mecbur.

Devamı Gelecek..!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here