Tüp Bebek: Histeroskopi ve Laparaskopi Nedir?

0

Tüp bebek tedavisi, anneden alınan yumurta ile babadan alınan spermin vücut dışarısında laboratuvar ortamında dillendirilmesinin ardından annenin rahmine bu döllenen yumurtanın yerleştirilmesi ve gebeliğin gerçekleştirilmesi işlemine verilen isimdir. Bu tedavi ilk olarak 1978 senesinde denenmiş ve başarılı olunmuştur. Her alanda gelişme gösteren teknoloji, tüp bebek tedavisi alanında da ilerlemiştir. Bir yıl korunmasız cinsel ilişkide bulunduktan sonra çocuk sahibi olamayan ailelerin başvurduğu tüp bebek tedavisi başarı oranı yüksek olduğu için laparaskopi ve histeroskopi uygulaması daha az uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle rahim boşluğunda hamileliğe engel olan bir durum söz konusu olduğunda bir çok tüp merkezi histeroskopi yöntemine başvurmaktadır. Her hastanın durumu ve tedaviye yön veren doktorun yöntemi farklı olduğu için histeroskopi yönteminin kullanılıp kullanılmayacağı değişiklik arz etmektedir.

 Histeroskopi Yöntemi Nedir?

Genellikle muayenehanelerde kullanılan histeroskopi yöntemi, anne adayının rahim içinin incelenmesinde kullanılan ve tanı koymaya yardımcı olan bir yöntemdir. Endometrium kalınlığı ve yüzeyi hakkında bilgi sahibi olmak için de bu yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntem yerine üç boyutlu ultrason da kullanılabilir. Özellikle başarısızlıkla sonuçlanan birkaç tüp bebek tedavisi ardından histeroskopi yöntemiyle tanı konulması faydalı olur.

Histeroskopi nedir?
Histeroskopi

Rahim içi boşluğu ve patolojileri tüp bebek tedavisini olumsuz etkilemekte ve gebeliğe engel olmaktadır. Anne adayındaki bu rahim içi anormallikler histeroskopik ameliyat edilerek giderildiğinde gebelik şansı artmaktadır. Kişiye özel olan bu tedavi yöntemi, doğru zamanda yapıldığında gebelik sonucu alınacaktır. Özellikle 35 yaşını geçen anne adaylarında rahim içinin incelenmesi önemlidir. Ayrıca ilk iki dememde başarısız olan tüp bebek tedavisinde histeroskopi yöntemi kullanmak üçüncü denemede başarı ihtimalini arttıracaktır. Kadın Doğum rahatsızlıkları içinde en fazla kısırlık diye bilinen infertil sorunlarında kullanılmaktadır. Yumurtalıkta bulunan hastalıklara bağlı kısırlık, rahim içi yapışıklığı, rahimde bulunan miyomlar ve dış gebelik hastalıklarında da bu yöntem kullanılmakta ve tanı konulmasında yardımcı olmaktadır. Yapılan işlemde monitöre yansıyan görüntü yardımıyla tedavi de yapılmaktadır. Kısa zamanda sonuç veriyor olması da bu yöntemin avantajları arasındadır.

 Laparaskopi Yöntemi Nedir?

Genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilen laparaskopi yöntemi çeşitli riskleri bulunan bir yöntemdir. Yüzde bir veya iki gibi az bir ihtimali de olsa ölümle sonuçlanabilir. Bu risk göz önünde bulundurularak tanı koymak amacıyla bu yönteme başvurulmaz.

laparaskopi nedir?
laparaskopi

Tüplerde sorun olduğunda veya pelvik bölgede enfeksiyon varsa laparaskopi yöntemi kullanılır. Sebebi belli olmayan kısırlık vakalarında bu yöntem kullanılmaz. Hastanın göbek bölgesinden birkaç küçük delik açılması suretiyle girilen ve karın içinde olan organların görüntülenmesine imkan veren bu yöntemde karın içine karbondioksit gazı gönderilir. Ortalama 20 dakika süren bu işlem sayesinde rahim ve yumurtalıklar net bir şekilde gözlemlenmekte ve kesik olmadan yapılan ameliyat ile giderilmektedir. Verilen gazdan etkilenme ihtimali olduğu için çok zayıf veya fazla kilosu olan hastalarda uygulanamaz. Ayrıca kronik akciğer hastalığı bulunan ve kalp rahatsızlığı taşıyan kişilere de laparaskopi yöntemi kullanılmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here