Tüp Bebek ile Normal Gebelik Arasındaki Farklar Nedir?

0

 

Bebek sahibi olmanın hayallerini kuran birçok çiftin en büyük umut ışığı olarak gördükleri tüp bebek tedavisi beraberinde çeşitli soruları da akıllara getirir. Bu sorulardan birisi de tüp bebek ile normal gebelik arasındaki farklar nelerdir? Bilindiği üzere tüp bebek yönteminde erkek ve kadına ait üreme hücreleri laboratuvar ortamında özel koşullar oluşturularak döllenir. Bu tedavi sırasında uzman doktorların kontrolü altında yumurtanın gelişiminin her anı, yeterli olgunluktaki yumurtaların toplanarak spermle döllenmeleri, döllenen yumurtalardaki embriyo gelişimi ve son olarak embriyo transferi aşamaları dikkatle takip edilir. Bu aşamalar sırasında kadın hastaların hastanede kalmaları gerekmemekle birlikte tedavi sürecinin başlangıcından itibaren  incelemeler, kan tahlilleri ve ultrasonografi gibi düzenli tetkikler için sürekli  gitmek durumunda oldukları  hastane hayatlarının ayrılmaz birer parçası halini alacaktır.

 

Peki, tüp bebek ile normal gebelik arasındaki farklar nelerdir?

 

Öncelikle, sağlıklı erkek ve kadının korunmadan ilişkiye girmeleri durumunda normal gebelik ihtimali oldukça yüksek olmakla birlikte hasta çiftler arasında çok çeşitli nedenlere bağlı olarak bu olasılık mümkün olmamaktadır. Kendi aralarında doğal hamilelik süreci sağlayamayan çiftler uzman doktorların detaylı tetkikleri altında, tıbbi yardım alarak embriyo oluşturmaktadırlar. Bu aşamaya kadar gözlemlenen temel farklılıklar bunlardır.

Hamileliğin sağlandığı andan itibaren yaşanacak süreçte tüp bebek ile normal gebelik arasında hiç bir fark olmayacaktır. Aslına bakılırsa tüp bebek ile normal gebelik ile doğan bir bebek arasında tek ve olumlu bir farkın olduğu söylenebilir. Bu fark; tüp bebek yöntemi ile doğan bebeklerin çoğu zaman diğer bebeklere oranla daha sağlıklı olarak dünyaya gelmeleridir.

 

Çünkü tüp bebekler gerekli görüldüğü takdirde çok çeşitli genetik tanı yöntemleriyle genetik yoluyla bulaşabilecek her türlü hastalıklardan ve diğer olası risk faktörlerinden arındırılmış olarak meydana getirilirler. Bu da onların daha sağlıklı bir bebek olarak dünyaya gelmelerini sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here