Sizin İçin Hangisi Uygun: Tüp Bebek Mi? Aşılama Mı?

0
Tüp bebek tedavisi ile asılama arasındaki farklar

Günümüzde bir doğurganlık tedavisinin diğerinden daha etkili olup olmadığı bir çok çift tarafından merak edilmekte. Tüp bebek tedavisi(IVF) ile Aşılama (IUI)‘yı karşılaştırarak bu iki tedaviden birinin diğerine göre daha başarılı olup olmadığını yada hangi tedavinin sizin için doğru karar olduğunu gelin hep birlikte karar verelim.

Ancak başlamadan belirtmemiz gerekir ki kısırlığa (İnfertilite)’ye karşı tek bedene uygun bir çözüm yoktur ve seçtiğiniz yol özel durumunuza özgü olacaktır.

Aşılama (IUI)

Rahim içi tohumlama olarak da bilinen aşılama bir suni tohumlama yöntemidir. Başarılı bir gebelik şansını yükseltecek şekilde spermin çeşitli aşamalardan geçiştirilip kadın rahmine yerleştirilmesini içerir. Kadın yönlü bir doğurganlık problemi bulunmuyorsa uzmanlar sperm testi (Spermiogram) vasıtasıyla erkek sperminin tedaviye uygun olup olmadığını değerlendirir. Erkek sperm analizinde ileriye doğru hızlı hareketli sperm sayısı 3 milyonun üzerindeyse gebelik şansı yaklaşık %15-20 civarında gerçekleştiği bilinmektedir. Peki aşılama tedavisinin yapılabildiği diğer durumlar nelerdir;

 • Düşük sperm sayısı,
 • Zayıf sperm motilitesi(Hareketlilk)
 • Servikal mukus problemeleri başlıcaları.

Tüp Bebek Tedavisi (IVF)

Bir diğer yaygın doğurganlık tedavisi olan tüp bebek diğer suni tohumlama yöntemlerinden daha kapsamlıdır. Tüp bebek başarılı bir hamilelik şansını artırmak için kontrollü bir laboratuvar ortamında toplanan yumurtaların döllenmesini içerir. Günümüzde en popüler doğurganlık tedavilerinden biridir ve hem erkek yönlü hem de kadın yönlü doğurganlığı ele almak için kullanılır.

Tüp Bebek Süreci;

Bir çok aşamadan oluşan bir süreç de yumurtlamaya yardımcı ilaçlar vasıtasıyla yumurtlama teşvik edilir. Canlı yumurtalar uygun zamanda kadından özenli bir şekilde toplanır. Toplanan yumurtalar  laboratuvarda döllenir ve takip eden süreçte inkübe edilir. Süreç sonunda döllenmiş yumurta hücresel bölünmeyi takiben rahim içine tekrar yerleştirilir.

Tüp Bebek vs Aşılama Farklılıklar Nelerdir?

Çoğul Gebelik Riski: Suni tohumlama yöntemi olan aşılama çok daha yüksek çoğul gebelik riski taşır. Uzmanlar aşılamadan önce sadece güvenli bir sayının olgunlaştığından emin olmak için foliküllerinizi dikkatli bir şekilde izleyecektir, ancak bu tüm riski ortadan kaldırmayacağını bilmeniz gerekir.

Folikül, kadının yumurtalıklarında bulunan yumurta hücresini sarmalayan ve onu besleyip koruyan küçük bir kesecektir.

Günümüzde tüp bebek tedavisinde yaşanan son gelişmeler neticesinde döngü başına sadece bir veya iki embriyo transfer edilmektedir. Bunun sonucu tüp bebek tedavisi gören hastalar için çoğul gebelik riski geçmişe nazaran çok daha düşüktür.

Başarı Oranları:  Tüm vakaları etkileyen birden fazla değişken olduğu için belirli bir tedavinin başarı oranları hakkında kesin bir sonuca varmak pek mümkün değildir. Ancak yapılan araştırmalar neticesinde istatistiksel olarak Aşılama, tüp bebek tedavisinden daha düşük başarı oranlarına sahiptir ve bu farka kadın yaşı da eklendiğinde başarısızlık artar.

Maliye: Aşılama tedavisi tüp bebek yöntemine göre çok daha az maliyetlidir. Bu fark bir çok çift için ciddi bir husustur. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce  birden fazla başarısız aşılama döngüsü ile uğraşmak yerine doğrudan tüp bebek tedavisine yönelmek sizin için daha uygun maliyetli olabilir.

İlk Önce Aşılama Denemeli miyim?

Aşılama, vakanın durumuna ve tanılarına göre birçok çift için mükemmel bir tedavi yöntemi olabilir.

Eğer Tanınız:

 • En az bir açık fallop tüpü
 • Doğurganlık ilaç yardımı ile yumurtlayabilecek durumda,
 • Sağlıklı ve yerli sayıda  yumurtalık rezervine sahip,
 • Uygun uterus boşluğu

Sahipseniz aşılama’yı denemek için iyi bir aday olabilirsiniz.

Aşılama tedavisi genellikle aşağıdakiler için çok daha etkilidir:

 • Hafif yumurtlama sorunları,
 • Servikal sorunlari,
 • Hafif erkek faktörü kısırlık.

Bu olgulardan birine uygunsanız uzmanlar tüp bebek tedavisine yönelmeden aşılamanın denemesinin uygun olduğuna karar verebilir. Aşılama tedavisine başlamadan önce kaç döngü deneyeceğinizi önceden karar vermeniz sizin açınızdan doğru bir karar olabilir. Bir çok hasta aşılama döngüsünü 3 başarısız deneme ile sınırlar ancak 6 ya kadarda denediği bilinmektedir.

Doğrudan Tüp Bebek Tedavisini Seçmem Ne Kadar Doğru?

Aşılama tedavisini atlayarak doğrudan tüp bebek tedavisini seçilmesi sonucu daha iyi sonuçlar alındığı durumlar bulunmaktadır.

Tüp Bebek düşünen hastalar için uygun seçenekler;

 • 38 yaş ve üzerinde olunması
 • Fallop tüplerini kapalı olması
 • Yumurtalık rezervini çok düşük seviyede olması
 • İleri derece endometriozis hastası
 • Mikroenjeksiyon gibi ileri teknolojilerin kullanımını gerektirebilecek ciddi erkek faktörlü doğurganlık sorunları

Hangi Kısırlık Tedavisi Daha Etkili: Tüp Bebek Mi? Aşılama Mı?

Genel olarak tüp bebek tedavisi aşılamaya nazaran daha etkilidir. Tüp bebek daha uzun bir süreçtir ve yumurtanın yumurtalık dışında kontrollü bir ortamda dölleyerek daha başarılı bir gebelik imkanı sunar. Ancak belirli durumlarda aşılama da aynı şekilde geçmişte kullanılan suni tohumlama yöntemlerinden çok daha etkilidir.tüp bebek mi asılama mı

Hangi Benim İçin Dogru Tercih: Tüp Bebek Mi? Aşılama Mı?

Bu sonun cevabı aslında bir dizi faktöre bağlı olabilir.

Doğurganlık ile ilgili ciddi sorunlar yaşayan birçok çift ve birey Tüp bebek (İVF) gereksinimlerini karşılamak için daha uygun bulmaktadır. Diğer çiftler, aşılama  göz önüne alındığında daha ideal olduğunu bulabilir. Ayrıca, dikkate alınacak olan sürecin bir parçası olarak gereken ilave maliyet dikkate alındığında tüp bebeğin aşılama’dan daha pahalı olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here