Home Erkek Kısırlık Tüp Bebek Mikro-TESE Nedir? Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek Mikro-TESE Nedir? Nasıl Yapılır?

0
tüp bebek mikro TESE yöntemi
tüp bebekte mikro TESE

Bir yıl süresince düzenli ve korunmadan cinsel birliktelik yaşadığı halde doğal yollarla gebelik elde edemeyip tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerde, kısırlık erkek kaynaklı ise genellikle tüp bebek mikro TESE işleminden faydalanılır. Erkelere uygulanan kısırlık testlerinde, alınan meni örneğinde spermin olup olmadığı incelenir. Sperm var ise sayısına bakılır ki gebelik sağlanabilmesi için sperm sayısının yeterli olması gerekir. Menilere uygulanan testlerde dikkat edilen hususlardan bir diğeri de var olan spermlerin hareket konusunda yeterli olup olmamasıdır. Hareketsiz sperm de erkekler için kısırlık nedenleri arasındadır. Ayrıca gebelik için gerekli olan diğer bir nokta da varolan spermlerin kaliteli ve yeterli olgunlukta olmasıdır. Tüp bebek tedavilerinde kısırlık erkek kaynaklı ise, erkekten alınan meni örneğinde birkaç tane de olsa sperm bulunması durumunda, gelişen teknoloji sayesinde çeşitli yardımcı üreme yöntemleri kullanılarak olumlu sonuca ulaşmak çok zor olmaz. Tüp bebek tedavisi için çözülmesi en zor durum erkeğin sperm sahibi olmamasıdır. Teknolojik faaliyetlerin ilerlemesi sayesinde, erkeğin menisinde sperm bulunmasa dahi tüp bebekte mikro TESE yöntemi kullanılarak çocuk sahibi olma şansı verilmektedir.

 Mikro TESE Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Çocuk sahibi olamayan hastalara uygulanan tüp bebekte TESE yöntemi menisinde hiç sperm bulunmayan veya sperm hareketi sıfır olan hastalara uygulanmaktadır. TESE adı verilen cerrahi yöntemde erkeğin testisi açılır. Açılan testistin bazı yerlerinden doku örnekleri alınır. Mikro TESE ile TESE arasındaki farkta teknik açıdan bir fark bulunmaz. İkisinde de cerrahi açıdan aynı işlem yapılır. Ancak tüp bebekte mikro TESE yöntemi esnasında mikroskoptan yardım alınır. Sperm üreten kanallar mikroskop yardımıyla daha net gözükür. Bu da kanalların daha kolay ayırt edilmesi anlamına gelir. Net olarak belirlenen alanlar, cerrah tarafından alınır. Alınan doku örnekleri birkaç işlemden geçirilir ve canlı olarak bulunan sperm hücreleri ayrılır. Anne adayına gereksiz yere tedavi uygulamış olmaktan kaçınmak için, baba adayında bulunan sperm, dondurulur.

tüp bebek mikro TESE

Daha sonra tedavi için gerekli şartlar yerine geldiğinde mikroenjeksiyon yöntemi ile tüp bebek denemesi yapılır. Sperm bulmak için yapılan ve mikroskop kullanılarak gerçekleştirilen mikro TESE yöntemi, TESE yöntemine göre çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. Yapılan araştırmalarla göre mikro TESE, tese yönteminden %30 daha başarılıdır.

Mikro TESE İşlemi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Mikro TESE işlemi esnasında erkekteki bütün kanallar tek tek inceleme altına alınır. Bütün kanallara mikroskop ile bakmak işlemin süresini uzatır. Ortalama iki saat süren mikro TESE işleminin uzun olması nedeniyle hastaya lokal anestezi yerine genel anestezi uygun görülebilir.Bu duruma hastanın hali ve ameliyatı gerçekleştirecek doktorun karar vermesi gerekir. Ameliyat sonrasında ise hasta, hastahanede yatmasına gerek duyulmadan taburcu edilir. Bu işlemden sonraki bir hafta boyunca cinsel ilişkide bulunmamak gerekir. Banyo yapmak için ise beşinci günün bitmesi beklenmelidir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here