Tüp Bebek Tedavisine Hazır Olmanız İçin Yapmanız Gerekenler

0

Yaptığınız ayrıntılı araştırmalar sonucunda tüp bebek öncesi sürecin artılarını, eksilerini bilerek tedaviye “evet” diyorsanız bedensel ve psikolojik olarak kendinizi tedavi sürecine hazırlamaya başlamalısınız. Hazırlıklı olmanız başarı şansınızı arttıracak aynı zamanda tedavi için gerekli olan adet dönemi sayınızı da en aza indirecektir.

Geriye dönüp baktığınızda pişman olmayacağınız kararlar vermelisiniz. Çünkü tedavi döneminde yaptıracağınız kan tahlillerine, muayenelere, kendinize yapmak zorunda kalabileceğiniz iğnelere, burun spreylerine alışmak zorunda kalacaksınız. Başlangıçta hiçbir şey bilmeseniz bile zaman içinde ne kadar çok bilgi edindiğinize şaşıracaksınız. Bilgi sahibi olmak olaylar üzerinde kontrol sağlamanızı da kolaylaştıracaktır. Bilgili olmanın getireceği güven tedavi sürecinin zannettiğiniz kadar kötü olmadığını hissettirecek, yaşanan sorunlarla başa çıkabilme gücünü size verecektir.

Hep belirttiğimiz gibi yine odaklandığımız kelime araştırma! Araştırma yapmak tüp bebek öncesi tedavi döneminin tüm aşamalarında önemli bir yere sahiptir. Yapacağınız araştırmalar sayesinde hem paradan hem zamandan tasarruf edebilirsiniz. En önemlisi de sonradan başınızı ağrıtacak, pişman olacağınız olası sorunlara karşı tedbirinizi bilginiz sayesinde daha ilk adımda alabilirsiniz. Tavsiyeler elbette önemlidir; ancak unutmayın başkaları için uygun olan seçenekler sizin için yetersiz kalabilir.

Doğru Tüp Bebek Merkezini Seçebilmek

Biraz önce değindiğimiz gibi araştırma yapmak tüp bebek öncesi dönemde fazlasıyla önem taşır. Bazıları alış-veriş yaparken, araba alırken, tatil programına karar verirken doğru merkez seçimine ayırdığından daha fazla zaman ayırmaktadır. Gereken araştırmayı yapmanız gereğinden fazla para ve zaman harcamanızı önleyecek üstelik edindiğiniz bilgiler yaşayacağınız olası olumsuzlukları engelleyecektir.

İnternette gezinerek veya çevrenizden edindiğiniz bilgilerin yanında merkezlerle görüşmeye gittiğinizde orada karşılaştığınız çiftlerle sohbetlerinizde onların yorumları, olumlu/olumsuz düşünceleri elbette önemlidir; ancak unutmamanız gereken nokta bir çift için uygun olanın diğeri için uygun olmayabileceğidir. Tersi durum yani başkaları açısından doğru tercih olmayan kurum belki de sizin beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayabilir.

Bu yüzden gerek internet gerek kitapçıklar gerekse kurumlarla yapacağınız yüz yüze görüşmeler tüp bebek tedavisi dönemini hangi merkezde yaptırmak istediğinizi belirlemenize ciddi anlamda yardımcı olacaktır.

Tüp bebek tedavisi sürecinde soru sormaktan çekinmeyin

Doğru merkez seçiminin eve sağlıklı bebek götürme oranı üzerinde etkisi büyüktür. Mümkün olduğunca fazla merkezle görüşmek avantajınıza olacaktır. İlk görüştüğünüz kurum içinize çok sinse de diğer kurumlarla da mutlaka görüşmeye gitmenizi tavsiye ediyoruz. En az üç-dört kurumla görüşmenin fayda sağlayacağı kanaatindeyiz.

Bir kurumun değinmediği noktaların belki diğeriyle görüşmeye gittiğinizde tedavi süreci açısından ne kadar önemli olduğunu kavrayacaksınız. Görüştüğünüz her merkezde mutlaka soru sorun, soru sormaktan çekinmeyin. Aklınıza takılan tüm detayları öğrenin. Sorularınıza yanıt veren doktorun, hemşirenin ya da personelin hem konuya hâkimiyetini hem de tutumunu izleme şansına sahip olacaksınız. Böylece doğru merkezi seçme kararını vermeniz kolaylaşacak.

Oku: Tüp Bebek Tedavisi Ve Beslenme

Tedavide başarı şansını arttırmak için olumlu düşünmek

Tüp bebek öncesi bedeninizle birlikte ruhunuzu da tedaviye hazırlamalısınız. Yaşam biçiminiz üzerinde değişiklikler yapın. Mümkün olduğunda stresten uzaklaşarak olumlu düşünmeye çabalayın. Özellikle başarı şansınız konusunda hayallere kapılmayın, gerçekçi olun. Elbette her anne adayı ilk denemede bebeğini kucağına almak isteyecektir; ancak onlarca faktörün, ayrıntıların önem kazandığı tedavi sürecinde hemen başarı sağlayamayacağınız gerçeğini unutmamanız gerekir. Aksi takdirde ilk denemede yaşayacağınız hüsran belki de sonrasında başarı şansınızı arttırmak için yapacaklarınızın önüne geçecek.

Elinize geçecek olumsuz tahlil sonuçları, ümitsiz görüşmeler moralinizi bozmamalı. Olumlu düşünerek, mutlu sona ayaklarınız yere sağlam basarak, gerçeklerden uzaklaşmadan odaklanmalısınız. Unutmayınız ki tüp bebek tedavisi her aşamasında sizi bebeğinize adım adım yaklaştırmaktadır.

Yazın Tüp Bebek Tedavisi Yapılır mı? 

Tüp bebek merkezleri laboratuvarı sperm ve embriyo sağlığını korumaya elverişli klima sistemleriyle donatıldığı için sıcaklığın  veya mevsimlerin bir önemi yoktur. Sıcaklı yada mevsimler tup bebek tedavisine engel olsaydı nisan ve mayıs aylarında doğum oranları en az seviyeye düşerdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here