Tüp Bebek Öncesinde Diyet Uygulanmalı Mı?

0

Tüp bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adayı tüp bebek öncesinde herhangi bir diyet uygulanmalı mı konusunda yeterince bilgili olması gerekir. Kadının da erkeğin de doğurganlık oranını azaltan veya arttıran belirli bir yiyecek grubu bulunmaz. Ancak bütün vücut sisteminde olduğu gibi üreme sisteminde de doğurganlığa olumlu yönde etki eden beslenme şekilleri mümkündür. İlk önce normal kilosunun üzerinde olan ve tüp bebek tedavisi düşünen anne adayının zayıflaması gerekmektedir. Fazla kilonun tüp bebek tedavisini olumsuz etkilediği bilinmektedir çünkü normalin üzerindeki kiloya sahip anne adaylarında tedavi süreci daha uzun ve daha masraflı olmaktadır. Bu sebepler tedaviye karar verildiği anda doktor ve diyetisyen eşliğinde beslenme programına başlanmalı ve spor ile de desteklenerek ideal kiloya düşülmelidir. Tüp bebek öncesi diyet kadar önemli olan diğer bir faktör de strestir. Stres, özellikle kadının yumurta kalitesini azaltmaktadır. Aynı şekilde döllenme ve döllenen yumurtanın rahime tutunması konusunda da olumsuz etki yapmaktadır. Mümkün oldukça stressiz bir yaşam tercih etmek gereklidir.

 Tüp Bebek Öncesi Beslenmede Vitaminlerin Etkisi  

Bir yıl korunmasız ve düzenli cinsel ilişki yaşadığı halde gebelik sonucu alınamayan anne veya baba adayına infertil adı verilmektedir. İnfertil kadın ve erkeğin tüp bebek öncesi diyet programında brokoli, baklagil, soya gibi bitkilerde bulunan e vitamini açısında zengin gıdalar tüketmelidir. Aynı zamanda kara lahana, karnabahar gibi A vitamini açısından oldukça verimli gıdaları da sıklıkla kullanmalıdır. C vitamini ve D vitamini de önemlidir.

tüp bebek ve diyet

Özellikle erkeklerde kalsiyum büyük öneme sahiptir. Esansiyel yağlar da hormon düzenleyici olarak görev yapar ve tüp bebek tedavisinde oldukça önemlidir. Vitamin ve mineraller vücuda alınırken hap şekilden değil de besinlerden almaya dikkat etmek gerekir. Önemli olan diğer bir husus da alınan vitamin ve minerallerin miktarıdır. Katkı olacağı düşünülerek fazla alınan besinler yarar değil zarar olarak sonuç verir. Hem normal gebelikte hem de tüp bebek öncesi diyet programlarında folik asit önemlidir.

 Tüp Bebek Öncesi Nelerden Uzak Durmak Gerekir?

Hem normal hamilelikte hem de tüp bebek öncesi diyet programında uzak durulması gereken şeylerin başında sigara gelmektedir. Normal zamanlarda yapılan diyet programlarına yapay tatlandırıcılar dahil olabilir ancak tüp bebek düşünen anne adayının yapay tatlandırıcıdan uzak durması şarttır. Çikolata, soda, kahve, demli çay gibi kafein oranı yüksek yiyecekleri azaltmakta fayda vardır. Yağlı yiyeceklerden de her zaman uzak durmak gerektiği gibi tüp bebek tedavisi esnasında da kaçınmak gerekir. Bütün bu uzak durulması gerekenler arasında en önemlisi alkoldür. Alkol, gebelik şansını azaltmaktadır. Ayrıca over-yumurtalık işlerini azaltmaktadır. Aşırı alkol tüketimi adet kesilmesine sebep olmakta ve libidosu azaltmaktadır. Erkeklerde ise testisin işlevini azaltmaktadır. A vitaminin vücuda etkisini azaltarak spermin yapısını bozmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here