Tüp Bebek PESA Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Son dönemlerde merak edilen konulardan biriside  PESA işlemi sizleri çok fazla tıbbi terime boğmadan  Pesa işlemini açıklamaya çalıştık.

Bir sene boyunca düzenli ve korunmadan ilişkiye giren çiftlerde genel olarak bebek beklenir. Ancak bu süreçte gebelik elde edilmez ise tüp bebek tedavisi gerekli olabilir. Tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyan çiftler de %60 oranında kısırlık kadın tarafında bulunur. Ancak %40 oranında da erkeklerde kısırlık bulunmaktadır. Erkeklerdeki kısırlık çeşitli sebeplerle meydana gelebilir. Kısırlık sebepleri arasında sperm üretimi için salgılama yapacak bölgenin işlevini yerine getirmemesidir. Bir başka sebep de kriptorşizm adı verilen inmemiş testistir. Bazı durumlarda da testiste tümör meydana gelebilir. Tümörün yok edilmesi için kullanılan ilaçlar ve radyoterapi tedavisi sperm oranını olumsuz etkiler ve bu durumda da erkekte kısırlık gözlenir. Çeşitli kazalar veya travmalar yaşanması durumunda da erkeklerin sperm üretimi durabilir. Enfeksiyona sebep olan üreme organı mikropları da doğal yollardan gebelik elde etmeye engeldir. Ayrıca erkekte bulunan spermin, hareketlerinin yeterli olmaması da kısırlık nedenleri arasındadır. Bütün bu sıkıntılar tüp bebek tedavisi ile aşılamaktadır. Bir tane sperm dahi bulunsa gelişen teknoloji sayesinde kısırlık sorunu aşılmaktadır.

 Tüp Bebekte Erkeklere Uygulanan Cerrahi İşlemler

Tüp bebek tedavisinde anne adayından alınan yumurta ile baba adayından alınan spermler laboratuvar ortamında döllendirilir ve tekrar anne adayının rahmine gönderilir. Bu sayede gebelik elde etmek istenir. Yani kadın ve erkeğin kendi üreme hücreleri tedavide kullanılmaktadır. Bu nedenle erkekte sperm gözlenmemesi durumu tüp bebekte erkek için cerrahi işlem gerektiren bir süreci başlatır. Azospermi adı verilen ve erkekten alınan meni örneğinde spermin hiç bulunmaması durumu, tüp bebek tedavisinde en zor vakalar arasındadır. Verdiği meni örneğinde sperm bulunmayan baba adaylarına testislerden sperm elde etmek amacıyla çeşitli operasyonlar uygulanır.

Bu cerrahi işlemler TESA, MESA, TESE ve PESA işlemi olarak adlandırılır. Kullanılacak yöntemin seçilmesinde tüp bebek uzmanı ve üroloji doktorunun incelemeleri ve değerlendirilmeleri önemlidir. Bu işlemler sonucunda az sayıda da olsa sperm elde edilir ve kadından alınan yumurta ile döllendirilir. Döllenen yumurtanın anne rahmine tutunup gebelik oluşması ise, yapılan bu cerrahi işlemlerden bağımsız bir olay olacaktır. Bu ameliyatların amacı sperm elde edebilmektir.

İlgili Yazı: Tüp Bebek TESA Nedir? Nasıl Yapılır?

 PESA Uygulaması Nasıl Gerçekleşir?

Erkeklerde testiste oluşan üreme hücresi spermler vas deferens ve epididimis adı verilen kanalları kullanılarak penise geçer. Sperm erkek yumurtalıklarından çıkıp penise ulaşamadığı durumlarda veya ejekülasyon ile boşalmanın gerçekleşmediği kişilerde tüp bebekte PESA işlemi uygulanır. PESA işlemi sayesinde yumurtalılardan sperme ulaşılır. Bu işlem için çok ince ve PESA işlemi için uygun cerrahi iğneler kullanılır. Hastaya lokal anestezi uygulanarak hastanın acı veya ağrı hissetmesi engellendikten sonra iğneler yardımı ile deri altına girilir. Epididim adı verilen kanala iğnelerin ulaşması sağlanır. Bu iğneler yardımıyla da kanaldan spermler toplanır. PESA işlemi esnasında deride gözle görülen kesikler meydana gelmez. İğneler sayesinde direk yumurtalıklara ulaşılır. Eğer bu yöntem ile sperm bulunmamış ise yumurtalıkların etrafından küçük paraların alınması gerekir ki bu yönteme de mikro TESE İşlemi adı verilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here