Tüp Bebek Sonrası Cinsel İlişkiye Girebilir Miyim?

0

Tüp Bebek Tedavi ve Cinsel İlişki

Aşılama tedavisi gören çiftler, genellikle tüp bebek tedavi sırasında cinsel ilişki sınırlaması azdır. Sadece yumurtaların toplanması işlerimden sonraki günde cinsel ilişkide bulunmaya izin verilmez. Ancak yumurtlama gecesine kadar cinsel ilişkide bulunmanın tüp bebek tedavisine olumsuz bir etkisi bulunmaz. Hatta yumurtlama gecesinde cinsel birliktelik yaşanması gerekir. Bu sayede fallop tüplerinde yumurtlamadan sonra yumurtayı karşılamak için sperm sağlanmış olur. Kadınlarda kullanılan ilaçlar zaman zaman kadının çok fazla yumurtlamasına ihtimal vermektedir. Bu da çok sayıda follikül anlamına gelmektedir. Bunun sonucunda da çoğul gebelik yaşama ihtimali artar. Böyle bir risk fark edildiğinde stimülasyon ilacı tedavi sürecinde devre dışı bırakılır. Bu tehlike ortadan kalkana kadar çiftin cinsel ilişki yaşamaktan uzak durması gerekir.

Tüp Bebek Tedavisinin Cinsel Yaşama Negatif Etkisi
Yapılan araştırmalarda kadınların yaklaşık %69 u embriyo transferinden sonra seks yapmayı reddedildikleri ve %66 sı cinsel yaşamın tedavi başarısını olumsuz etkileyebileceği konusunda endişeli olduğunu gösteriyor. Testte katılan kadınların %46 sı tüp bebek tedavisinden sonra daha az sex yaptıklarını diğer kesim ise düşük yapma korkusu nedeniyle ilişkiden çekindiklerini belirttiler.

 Yumurta Toplama İşleminden Sonra Cinsel İlişki

Yumurtalarda foliküller bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisi süresince bu foliklerin gelişmesi için çeşitli ilaç tedavisi uygulanır. İlaç uygulaması boyunca da sık sık anne adayı kontrol edilir. Foliküller yeterli büyüklüğe ulaşınca çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesinden Sonra gözlemlenmeye devam eden yumurtalar, anne adayından toplanır. Çiftlerin akıllarına yumurta toplama işleminden sonra cinsel ilişki yaşayabilir miyiz sorusunun gelmesi normaldir. Yumurta toplama İşleminin yapılmasının sebebi tüp bebek tedavisi olduğu için cinsel ilişki yaşamak ile bir bağlantısı bulunmaz. Bu sebeple genel itibariyle tüp bebek tedavisi boyunca çiftlere cinsel birliktelik yasaklanmaz. Ancak yumurta toplama işleminin yapıldığı gün baba adayından da sperm alınacağı için, kaliteli sperm elde etmek amacıyla öncesinde birkaç gün cinsel ilişki yasaklanabilir. Ancak bu durum baba adayının sperm durumuyla ilgilidir ve her çift için aynı tedavi ve yasak süreci uygulanmaz. Tüm tüp bebek tedavisi süreci ve kullanılan ilaçlar kişiden kişiye farklılık gösterir. Cinsel ilişki izini de kişiden kişiye farklılık arz edecektir.

 Tüp Bebek Transfer Sonrası Cinsel İlişki

Yaygın bir yanlış olarak, tüp bebek tedavi sonrası cinsel ilişki yaşamaktan anne ve baba adayları kaçınmaktadır. Yapılan araştırmalar cinsel ilişki esnasında yaşanan orgazmın gebeliğin başarılı olmasını engellemediğini ortaya koymuştur. Bu araştırmalar arasında embriyo transfer aşamasından iki gün sonra cinsel birliktelik yaşayan çiftlerin, yaşamayan çiftlere oranla gebelik sonucu almaları daha yüksektir. Bunun sebebi ise erkek menisinde bulunan bağışıklık baskılayıcı etkileri vardır. Bu baskı sonucunda da kanının bağışıklığı azalır ve kadın rahminin embriyoyu istememe durumu ortadan kalkmış olur.

Tüp bebek tedavi sırasında cinsel ilişki
Tüp bebek tedavi sırasında cinsel ilişki

Yumurtalıklar, bazı durumlarda kullanılan ilaçların da etkisiyle fazla uyarılmaya maruz kalabilir. Bu durumda doktorun tavsiyesi genellikle cinsel ilişkiden uzak durulması olacaktır. Çünkü cinsel ilişki esnasında travma yaşanması durumunda yumurtalıklar kalmayacaktır. Ayrıca yumurta toplama öncesinde yaşanılan cinsel birlik sonucunda gebelik kendiliğinden meydana gelebilir. Bu durumda tüp bebek tedavisi sırasında cinsel ilişki konusunda plan dışı bir durum olur. Bu tarz istisnalar dışında, tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki yasak değildir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here