Home Tüp Bebek Tüp Bebek Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Tüp Bebek Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

0
tüp bebek sonrası nelere dikkat etmek gerekir
Tüp Bebek Sonrası

Tüp Bebek Sonrası

Bir sene boyunca düzenli olarak korunmadan cinsel işikide bulunan çiftlerde, anne adayında gebelik görülmezse başvurulan bir tedavi yöntemi olan tüp bebek tedavisi, vücudun dışında, laboratuvar ortamında annenin yumurtası ve babanın sperminin döllenmesidir. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce ve tüp bebek sonrası nelere dikkat etmek gerekiyor konusunda bilgi sahibi olmak gereklidir. Özellikle kilosu fazla olan kadınlarda tedaviye başlamadan önce kilo vermesi gerekli görülür. Çünkü ideal kiloya ulaşıldığında tedavi süresi kısalmakta, düşük ihtimali azalmaktadır. Ayrıca tedavi sürecinin dışında, gebelik boyunca da ihtiyaç duyulan ilaç miktarında azalma ve gebelik şekeri rahatsızlığının görülme oranını düşürmektedir. Eğer anne veya baba adayında genetik bir rahatsızlık durumu varsa bu hastalıklarda preimplantasyon tanısına imkan varsa embriyo üzerinde incelemeye imkan vardır.

 Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Embriyo Azaltmak Nedir?

Tüp bebek tedavilerinde sık karşılaşılan durumlardan biri de çoğul gebeliktir. Birden fazla yumurtanın döllenmesi sonucu rahimde meydana gelen iki veya daha fazla zigot, çoğul gebelik olarak adlandırılır. Anne adayı ve baba adayıyla görüşülerek bu çoğul gebelik, normal tekil gebeliğe indirilebilir. Tüp bebek sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında bu kararı sağlıklı vermek de önemlidir. Çoğul gebelik bazı sıkıntıları beraberinde getirebilir. Embriyo azaltma işleme gebeliğin 8-12. Haftasında ultrason yardımı ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Embriyo azaltma işleminden sonra bütün gebeliği kaybetme ihtimali yüzde dört buçuk olarak belirlenmiştir. Bu işlemden sonra annede kanama ve enfeksiyon meydana gelebilir. Embriyo azaltana işlemi yapan kadınlardan yirmide biri düşük yapmaktadır. İlaç kullanmak ve işlemin temiz ve işini bilen kişiler tarafından yapılması bu riski azaltan unsurlardır. Bazı durumlarda vücut kendiliğimden embriyo sayısını azaltmaktadır.

 Tüp Bebek Tedavisi Süreci

 Tüp bebek tedavisi süresince vücutta bazı değişiklikler meydana gelmesi oldukça doğaldır. Bu değişikliklerin bilincinde olarak tüp bebek sonrası nelere dikkat etmek gerekir sorusunu doktora sormak gerekir. Tüp bebek tedavisinde hiçbir aşamada anne adayına yatış işlemi yaptırılmaz. Hem anne hem baba aday için ayakta tedavi gerektiren bir süreçtir. Hastanede yatmak gerekli görülmez. Tedavi sonucu doğan bebekler ile normal yollar sonucu elde edilen gebelikle doğan bebek arasına hiçbir fark yoktur. Tüp bebek tedavisi sürecinde kullanılan ilaçların kanser veya farklı türden bir hastalığa yol açmadığı bilinmektedir. Yumurta büyütme hormonları dışında kullanılan vajinal jel, hap, sprey, kas içi ilaçlar ise doktor kontrolünde ve bilinçli olarak kullanılmalıdır. Tüp bebek sonrası nelere dikkat etmek gerekir sorusuna halk arasında ilişkide bulunmaktan kaçınması gerektiği söylenir. Ancak embriyo transferinden sonra cinsel ilişkide bulunmanın tedavi sürecine olumlu ya da olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak bu işlemden sonra ağır tempolu sporlardan ve zor işlerden kaçınmak gerekir. Çünkü sarsıntılar rahim içine tutunmaya çalışan embriyoyu yerinden oynamasına sebep olur. Bu durumda düşük ile sonuçlanır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here