Home Tüp Bebek Tüp Bebek Sonucu Dış Gebelik Olur Mu?

Tüp Bebek Sonucu Dış Gebelik Olur Mu?

0
tüp bebekte dış gebelik riskleri,nedenler ve tedavisi
tüp bebekte dış gebelik

Tüp Bebek ve Dış Gebelik

Bir yıl boyunca düzenli ve korunaksız bir şekilde cinsel ilişkiye girdiği halde çocuk sahibi olamayan anne ve baba adayları tüp bebek tedavisi nedir araştırmalarıma başlar. Tüp bebek tedavisinin olumlu sonuç vermesinde birkaç etki vardır. Bu etkiler yumurtanın kaliteli olması, spermin sağlıklı olması ve anne adayının rahminin sağlıklı olması gibi unsurlardır. Bu unsurlardan biri ya da bir kaçı eksik kaldığında tüp bebek tedavisi sağlıklı sonuç vermez. Bazı durumlarda dış gebelik meydana gelir. Erkeğin üreme hücresi olan sperm ile kadının üreme hücresi olan yumurta döllendikten sonra rahim dışında bir yerde gelişebilir. Rahimden başka yerde gelişen döllenmiş yumurta dış gebeliğe sebep olur. Döllenmiş yumurtalar rahim dışında gelişmek için genellikle fallop tüplerini seçerler. Follop tüplerinin dışında rahim ağzı, yumurtalık veya karın içinde de döllenmiş yumurta gelişme gösterebilir. Bu tarz tüp bebekte dış gebelik problemi genellikle döllenen yumurtaların rahime yerleştirilmesi esnasında çıkan sıkıntılar sonucunda meydana gelebilir.

 Tüp Bebekte Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Tüp bebek tedavisinin son aşaması olan embriyo transferinden sonra 12 gün beklenir. Transfer işleminin 12.gününde anne adayına kan tahliliyle gebelik testi yapılır. Bu sürede ultrason ile gebelik kendini belli etmez, sadece kan veya idrar tahlili sonucu belli olur. Bu sebeple kan testinde pozitif sonuç aldıktan iki hafta sonra ultrasonla görüntüleme yapılır ve gebelik kesesinin oluşup oluşmadığı tespit edilir. Bu ultrason görüntüleme esnasında gebelik kesesi görülmezse tüp bebekte dış gebelik belirtisi görünmüş olur.

tüp bebekte dış gebelik

Bu durumda tekrar kan testi istenebilir. Dış gebelikte anne adayının hissedeceği en belirgin etki, şiddetli kasık ağrısıdır. Ancak tüp bebek tedavisi sonucu meydana gelen dış gebelikte bu tür belirtiler olmamaktadır. Bu sebeple tüp bebek tedavisi süreci ve sonrası anne adayı gözlem altında tutulmalıdır. Dış gebelik çoğunlukla kendiliğinden yok olabilmektedir. Ancak kendiliğinden son bulmadığı durumlarda müdahale gereklidir. Bu müdahale ilaç tedavisi veya ameliyat şeklinde olmaktadır.

 Tüp Bebekte Dış Gebelik Belirtileri ve Nedenleri?

Tüp bebek tedavileri çeşitli nedenlerle gerekli görülmektedir. Bu sebeplerden biri de tüplerin tıkalı olmasıdır. Tüpler kapalı olduğu için başlanan  tüp bebekte dış gebelik görülme ihtimali yüzde üç daha fazladır. Daha önce pelcik enfeksiyon yaşamış anne adaylarında da dış gebelik görülme ihtimali daha fazladır. Daha önce dış gebelik yaşamış insanlarda da yeniden dış gebelik görülme ihtimali yüksektir. Çeşitli doğum kontrol yöntemleri, kadının tüplerinde olan iltihaplar veya tüplerin çevresindeki yapışıklık hali dış gebelik nedenleri arasındadır. Dış gebelik belirtileri, gebeliğim başlangıcında kendini belli etmez. Ancak anne adayı alt karın bölgesinde ağrı hisseder. Kaşık bölgesinde tek taraflı ağrı bulunur. Göğüslerde hassasiyet ve şiddetli ağrı hissi de dış gebelik esnasında görülen belirtiler arasındadır. Yine de kesin sonuç ultrason sonucunda anlaşılır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here