Tüp Bebek Süresince Hastahanede Yatmak Gerekli Midir?

0

Anne adayı ve baba adayından alınan üreme hücreleri laboratuvar ortamında döllendirilir. Döllenen yumurtalar anne adayının rahmine gönderilir. Bu süreç tüp bebek tedavisi nedir sorusuna cevap olmaktadır. Tedavini süreci anne adayının yaşı, yumurtalık rezervi ve kısırlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Tüp bebek tedavisinde sık sık kontrol altında tutulan anne adayının hastahanede yatılı olarak kalması gerekmez. Anne ve baba adayı, her muane ve tedavi işleminden sonra evlerine gidebilir. Tüp bebek tedavisi ortalama bir ay sürmektedir. Beş aşamalı olan tüp bebek tedavisinde birinci aşama anne ve baba adayıyla görüşecek tedavi süreci hakkında bilgilendirme yapılmasıdır. Bu bilgilendirmeden sonra tedavi planlaması yapılır. İkinci aşamada anne adayına çeşitli iğne ve ilaçlar uygulanır. Tüp bebek tedavisinin bu aşamasında kadının yumurtalıkları uyarılmaktadır. Üçüncü aşamada uyarılan ve gerekli olgunluğa erişen yumurtalar toplanır. Tüp bebek tedavisinin dördüncü aşaması ise toplanan yumurtalar ile baba adayından alınan sperm laboratuvar ortamında döllendirilir. Yardımcı üreme yöntemlerinden en yaygın olarak kullanılan tüp bebek tedavisinde son aşamada ise embriyo anne rahmine gönderilir. Bu beş aşama için de tüp bebekte hastanede yatılır mı sorusuna verilecek cevap hayır olmaktadır.

 Tüp Bebek Tedavisinin Olumlu Yanları Nelerdir?

Anne adayının yumurtaları gerekli olgunluğa erişemediği zaman doğal yollarla gebelik gerçekleşmiş. Bu sebeple anne adayına ilaç tedavisi uygulanır ve yumurtlarının gelişmesi sağlanır. Bazı durumlarda da baba adayının sperm kalitesi yeterli olmaz. Böyle durumlarda da baba adayından alınan spermler yıkama denilen bir işlemden geçirilir. Yıkama İşlemi sayesinde hareketliliği arttırılan spermler dölleme işleminde kullanılır. Baba adayındaki spermlerde yapısal bozukluk veya işlevsel olmayanları var ise bunlar ayıklanır. Bu sayede tüp bebek tedavisinde kaliteli yumurta ve kaliteli sperm kullanılarak gebelik elde etme şansı artmaktadır. Birden fazla embriyo transferi gerçekleştirilirse çoğul gebelik ihtimali fazladır. Ayrıca tüp bebek tedavisiyle tüpleri kapalı olan kadınlar da bebek sahibi olabilir. Her ne sebeple olursa olsun tüp bebekte hastanede yatmak gerekir mi sorusuna verilen cevap değişmez. Tedavinin sebebi ve süreci fark etmekseksizin hastahanede anne adayı da baba adayı da yatmaz.

 Tüp Bebekte Hastanede Yatılması Gereken Durumlar Olabilir Mi?

Tüp bebek tedavisinin bilinen ve hasta üzerinde kalıcı etki bırakan bir yan etkisi bulunmaz. Ancak tedavi süresi boyunca çeşitli ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar alerji gibi beklenmeyen etkiler görülebilir. Genellikle deri üzerinde geçiçi kızarıklıklar bulunur. Bu tip geçiçi rahatsızlıklar için tüp bebekte hastanede yatmak gerekmez. Aynı şekilde tüp bebek tedavisi sürecinde kullanılan ilaçlar kanser riski de bulundurmaz. İştah açtığına dair söylentiler bulunsa da bu sadece halk arasındaki söylentilerde ve ilaçlar böyle bir etki yapmaz. Ancak kullanılan ilaçlar su toplanması veya ödem adı verilen şişliklere sebep olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here